Stříbrohřbetý samec gorily horské, kriticky ohroženého druhu, jehož počty se nyní pohybují kolem tisícovky zvířat. | foto: Profimedia.cz

Počty ohrožených goril horských rostou, ale podmínky mají nejisté

  • 0
Počet kriticky ohrožených horských goril žijících ve volné přírodě v národních parcích v oblasti pohoří Virunga se podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody za posledních osm let zvýšil z 480 na 604. Letos se narodilo osm mláďat. Při ochraně vzácných goril však zemřelo osm strážců rezervace, uneseni byli i dva turisté.

Počet kriticky ohrožených goril horských ve volné přírodě se podle těchto čísel po desítkách let zvýšil nad hranici tisíce jedinců, protože dalších zhruba 400 goril horských žije v ugandském parku Bwindi.

V 80. letech jen 620 zvířat

V padesátých letech se počet jedinců gorily horské, poddruhu gorily východní, odhadoval na několik stovek. V 80. letech jich badatelé napočítali zhruba 620 a před osmi lety 786.

Horské gorily jsou na pokraji vyhynutí.
Mládě gorily horské z Národního parku Bwindi v Ugandě

Nyní podle ochranářů v oblasti pohoří Virunga - tedy na hranici Ugandy, Rwandy a Konga - žije 604 ohrožených goril. Většina je součástí některé z 41 sociálních skupin (rodin), 14 samců žije osaměle v hraničních oblastech. Dalších 400 zvířat pak žije v parku Bwindi. Celkem tedy vědci a strážci parků odhadují současný stav goril horských na 1004 jedinců.

„Pro kriticky ohrožený druh jsou to fantastické zprávy a ukazuje to, že i druh na okraji propasti je ještě možné zachránit,“ řekla agentuře DPA Ilka Herbingerová jako zástupce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a západní Afriku.

Na druhou stranu upozornila, že jsou tato zvířata nadále ohrožena ozbrojenými střety, pytláctvím, nemocemi a důsledky změny klimatu. Nebezpečí pro životní prostředí goril horských v posledních letech představuje také úsilí o těžbu ropy ve východním Kongu.

Pozitivní je, že se jen v konžské části chráněné oblasti, tedy národním parku Virunga, letos narodilo už osm gorilích mláďat. Zároveň tu při ochraně tohoto ohroženého druhu přišlo o život osm strážců parku při střetech s pytláky a místními milicemi.

Národní park Virunga je nejstarším v Africe a patří na seznam světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních míst, kde žijí ohrožené gorily horské. Najdeme zde však také lvy, slony či hrochy. Proto je oblíbeným cílem turistů, kterým nabízí jedinečné zážitky. Současně ovšem leží v provincii Severní Kivu, kde desítky milic drancují místní zdroje a pytlačí. Ozbrojenci útočí i v oblasti národního parku, jehož rozloha činí zhruba 7800 kilometrů čtverečních.

I zooložku Dian Fosseyovou zabili ve Rwandě pytláci

Gorily horské proslavil film Gorily v mlze, v němž si hlavní roli americké vědkyně Dian Fosseyové zahrála Sigourney Weaverová. Právě zooložka Fosseyová zasvětila život výzkumu a ochraně horských goril, žila přímo mezi nimi a prokázala jejich mírnost.

Má velký podíl na tom, že je tento poddruh nejprozkoumanějším druhem primátů vůbec. V roce 1985 Dian Fosseyovou zabili pytláci v džungli ve Rwandě.

Na základě únosu dvou britských návštěvníků neznámými ozbrojenci z 11. května rozhodl jeho ředitel o uzavření parku až do konce tohoto roku. Turisty se sice o několik dní později podařilo osvobodit, jejich průvodkyni ovšem pytláci zabili. 

Ředitel národního parku Virunga Emmanuel de Mérode nyní pro agenturu DPA uvedl, že k budoucím návštěvám parku budou potřeba mnohem větší bezpečnostní opatření. „To vyžaduje velké investice a zabrání nám to letos park znovu otevřít pro turisty,“ vysvětlil.

,