Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gorily on-line: internetový stream můžete kdykoli sledovat na iDNES.cz

Exkluzivně   11:00aktualizováno  31. března 16:00
Internetový přenos z pavilonu goril se přesunul na server iDNES.cz. Není to honba za senzací, ani snaha ukojit prostou zvědavost internetového diváka. Účelem těchto videopřenosů je osvěta a probuzení zájmu o osud druhu blízce příbuzného člověku, kterému hrozí nevratné vyhubení. Můžete pomoci také.

Každý může poslat dárcovskou SMS, odevzdat starý mobil nebo si jen koupit vstupenky do zoo. Přímo z magazínu Hobby nebo na www.pomahamegorilam.cz budete moci kromě přenosů ze čtyř kamer umístěných v pavilonu goril v pražské ZOO průběžně sledovat, kam byly takto získané prostředky nasměrovány a jaký to přineslo užitek.

Provozování tohoto internetového přenosu přechází z Českého rozhlasu na ZOO Praha, volba hlavního mediálního partnera padla na iDNES.cz a MF DNES. Uprostřed dubna už by měl nový ostrov věnovaný gorilám fungovat standardním způsobem, takže se lze těšit i na přenos porodu gorilí samice Kijivu, která se má koncem dubna stát už potřetí matkou.

sledujte gorily on-line

Projekt na záchranu goril nížinných v Kamerunu přitom není jediný, do kterého se pražská zoo aktivně zapojuje. Velmi úspěšná je i kampaň Nechme šelmy žít či takzvané In situ projekty, na které přispívají návštěvníci zoo už zakoupením vstupenky. Z každé letos poputuje 1 Kč na záchranu gaviála indického a koně Převalského, na návrat adaxů do severoafrických pouští, na přípravu chovného zařízení výra filipínského a na monitoring goril východních a jejich ochranu ozbrojenými strážci v Národním parku Kahuzi Biega v Kongu.

Pražská ZOO se aktivně účastní projektu "Ochrana poslední volně žijící populace adaxe v Nigeru". Pražská ZOO podporuje i projekt záchrany výra filipínského. Každý, kdo si zakoupí vstupenku do zoologické zahrady, přispívá 1Kč na tzv. In situ projekty, tedy i na záchranu gaviála indického.

Gorilám budeme pomáhat společně

Projekt Odhalení budoval současný ředitel pražské zoo Miroslav Bobek a jeho kolegové z Českého rozhlasu od roku 2005 (viz předchozí článek o pražských gorilách). "Tehdy nás ani nenapadlo, že s Odhalením prožijeme víc než čtyři roky, že se v přímém přenosu narodí Tatu a bezmála zahyne Kamba, a že nám tento projekt přinese mnoho radosti i smutku, uznání i závisti," konstatuje Bobek po pěti letech.

Po projektu Odhalení se pražské gorily stávají součástí projektu Pomáháme gorilám, který má přispět k záchraně goril ve volné přírodě.

Z původně "trochu jiné reality show" se vyvinul projekt, který měl ambici přispět k ochraně goril v přírodě. "Je pro mě velikým zadostiučiněním, že si africké děti čtou knížky, jejichž hlavní hrdinkou je malá Moja, že si gorily získaly své věrné příznivce a neochvějné zastánce a že na základech Odhalení lze pokračovat v dalších obdobných aktivitách," konstatuje Bobek.

Odhalení jako projekt sice skončilo, ale zůstává po něm web a název sbírkového konta. "Jeho prostředky se budou podle uzavřených dohod rozdělovat na základě návrhů Zoo Praha," vysvětluje ředitel pražské zoo. V aktivitách na záchranu goril bude tým kolem Bobka pokračovat, stejně jako internetové přenosy z jejich pražského pavilonu. "Třetí porod Kijivu, očekávaný ve druhé polovině dubna, budou moci v internetovém přímém přenosu sledovat čtenáři serveru iDNES.cz," slibuje Bobek.

Pod heslem "Pomáháme gorilám" ho čtenáři najdou na stránkách iDNES.cz od 31. března ve zkušebním beta provozu, od 14. dubna poběží za standardních podmínek přímo v magazínu Hobby.cz. Čtenáři budou mít mimo jiné možnost přispívat na záchranu goril formou DMS. Zoo Praha si od spolupráce s iDNES.cz slibuje, že poskytne masivní podporu shromažďování prostředků na další ochranářské aktivity ve střední Africe. "Držte prosím Kijivu, ostatním gorilám i nám všem palce!" obrací se Bobek na čtenáře.

Kam půjdou získané peníze

Získané finanční prostředky cíleně směřují na podporu ohleduplné těžby dřeva a nalezení alternativních zdrojů obživy pro venkovany, ale také na vzdělávací a osvětovou činnost. "Proto jsme vydali a do škol v Kamerunu distribuovali knihu gorilích pohádek, jejichž hlavní hrdinkou je Moja. Pohádky mají tamním dětem pomoci vytvářet si vztah nejen ke gorilám, ale k přírodě vůbec," vysvětluje Jana Ptačinská Jirátová, současná tisková mluvčí Zoo Praha, která se na projektu na záchranu goril podílí od začátku.

Důležitá je i podpora strážců biosférické rezervace Dja. "Připravujeme další vzdělávací materiály a vydání knihy do Konga Brazzaville. Kromě materiálů a knížek do Konga chceme zajistit základní vybavení, jako jsou stany, boty či dalekohledy pro strážce rezervace Dja v Kamerunu, kteří chrání gorily, slony a další zvířata a zároveň se podílejí na vzdělávání místních obyvatel. Tito muži totiž nasazují vlastní životy téměř bez jakékoliv výbavy a přitom čelí nájezdům ozbrojených pytláků," přibližuje situaci v Africe Jirátová.

Strážci biosférické rezervace Dja v Kamerunu chrání gorily, slony a další zvířata. Nasazují vlastní životy, přitom jim chybí výbava, aby mohli čelit nájezdům ozbrojených pytláků. Největšímu poddruhu goril, žijícímu v Kongu, hrozí úplné vyhubení. Pomoc strážcům jejich rezervací i záchranných stanic vybavením technikou i zbraněmi je proto nezbytná. Knížky pohádek, ve kterých vystupují gorily z pražské skupiny, umožňují pochopit africkým dětem i dospělým, že gorily jsou hodně podobné lidem.

Nově se na ochraně goril bude podílet i firma Sony, která poskytne techniku pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu. "Bude to nejen přímá pomoc lidem, kteří za záchranu goril každodenně osobně bojují. Pro nás to bude znamenat zpětnou vazbu, protože od strážců získáme dokumentární fotografie a videozáznamy," vysvětluje mluvčí.

Pražská zoo se také rozhodla zapojit se do sběru použitých mobilních telefonů a programu jejich recyklace (viz předchozí článek o získávání coltanu z použitých mobilů). Z každého starého mobilního telefonu, který návštěvníci vhodí do speciálního tubusu v zoo, získá program na pomoc gorilám desetikorunu.
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Najdete na iDNES.cz