Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykuchaný kožený míč, to je pro gorily zdroj dobrot, hračka i štokrle

aktualizováno 
Speciálně upravené kožené míče nejsou pro pražské gorily ničím novým, mají je v oblibě už řadu let. Jako hračku je využívají hlavně mláďata, ale občas se k jejich hře přidají i dospělé samice. Jinak gorily míče milují hlavně jako zdroj něčeho dobrého.

„Míče jsou opravdu jen čistě kožené, vnitřní gumovou vložku z nich vždy preventivně odstraníme, aby se ji gorily nepokoušely sežrat. Používáme je totiž jako jeden z enrichmentových prvků, který gorily aktivně zabaví a donutí je přemýšlet,“ popisuje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš.

Fotogalerie

Chovatelé přitom využijí vnější povrch i vnitřek míče: vně ho namažou medem nebo přesnídávkou, proto je gorily na začátku úvodního videa s takovou chutí olizují. Dovnitř zase schovají vločky, rozinky nebo lněná semínka. Je úžasné je pak pozorovat, jak se k chutnému obsahu snaží dostat. Většinou zaklánějí hlavu a snaží se vysypat si dobroty přímo do úst. Třeba Kiburiho zachytily kamery v pavilonu, jak se právě při tom skulil ze schodů. „Není divu, většinou jsou totiž do ‚práce s míčem‘ tak zabrané, že nic okolo nevnímají a nedávají pozor,“ dodává Lukáš. 

Olízaný a vyprázdněný míč se pořád ještě může hodit

Podle kurátora gorily občas zkoušejí využít míče i jinak. „Kiburi nedávno předvedl, že umí míč využít jako stoličku. Postupně je všechny vyzkoušel, vybral si ten nejpevnější a dal si ho pod nohy, aby se lépe dostal na zeď, která byla právě pomazaná přesnídávkou“ (o používání nástrojů u goril čtěte více zde).

Stěny pavilonu jsou totiž další plochou, kterou gorily občas najdou namazanou medem, přesnídávkou, či jogurtem. Kiburi na videozáznamu předvádí doslova psí kusy, aby se na dostal na umělou skálu pomazanou medem a polepenou oblíbenými burizony, které gorily s chutí ozobávají. „Každé zrníčko si tak musí zasloužit, což je pro ně jedině dobře. Cvičí si tak svoje fyzické i rozumové schopnosti,“ vysvětluje kurátor.

Podobně jako míče slouží i velké borové šišky. Gorily je milují, protože chovatelé umějí zařídit, aby místo vypadaných semínek obsahovaly sladké rozinky nebo kousky piškotů. Každá pražská gorila by vám poradila, že vytáhnout se dají nejen zuby, ale především pomocí vhodného klacíku (více zde).

A pokud jste video viděli až do konce, nemohli jste přehlédnout gorilí samici Kijivu, matku obou současných pražských mláďat, která má půlku obličeje pomazanou jogurtem tak, že skoro nevidí. Tato část videa by klidně mohla pocházet z některého dne, kdy gorily dostaly oblíbené plněné tubusy. Kamery ovšem Kijivu tentokrát takto zaznamenaly po jedné potyčce s Richardem, který jí vyrazil z ruky kelímek s jogurtem.

„Jogurt nebo tvaroh na hlavě gorily rády zrovna nemají, takže se ho ze sebe snaží co nejdřív dostat. Často se pak ale od něj zamažou ještě víc, takže je čištění a olizování zaměstná na hodně dlouho. Což je ale také právě důvod, proč s nimi  děláme enrichmentové aktivity,“ uzavírá kurátor primátů.

Podívejte se, jak se o rouru s dobrotami umí Kiburi poprat i s vlastní mámou. Cokoliv k jídlu totiž gorilí samice klidně seberou i mláďatům (více zde):

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Štěnic se repelentem nezbavíte. A můžete mít doma jako v klícce

Štěnice postelní pod mikroskopem

Domácností, kde se řeší výskyt štěnic, je stále více. Může za to hlavně dostupnost cestování, takže ke štěnicím můžete...

Pásy lučních květin by mohly ochránit pole před škůdci místo pesticidů

Pásy divokých lučních květin vyseté napříč lány kulturních plodin by mohly pole...

Podle britských zemědělských odborníků by šest metrů široké pruhy lučních květin vyseté vždy po 100 metrech od sebe,...

Další z rubriky

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Chovatelé gorilám založili nový trávník, Kiburi se zachoval jako jouda

Nově založený trávník Kiburiho rozhodil, bez dřevítky neudělal ani krok.

Pod stříškou u šubru ve venkovním výběhu měly pražské gorily dlouho jen udusanou zem, chovatelé se proto rozhodli jim i...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz