Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykuchaný kožený míč, to je pro gorily zdroj dobrot, hračka i štokrle

aktualizováno 
Speciálně upravené kožené míče nejsou pro pražské gorily ničím novým, mají je v oblibě už řadu let. Jako hračku je využívají hlavně mláďata, ale občas se k jejich hře přidají i dospělé samice. Jinak gorily míče milují hlavně jako zdroj něčeho dobrého.

„Míče jsou opravdu jen čistě kožené, vnitřní gumovou vložku z nich vždy preventivně odstraníme, aby se ji gorily nepokoušely sežrat. Používáme je totiž jako jeden z enrichmentových prvků, který gorily aktivně zabaví a donutí je přemýšlet,“ popisuje kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš.

Fotogalerie

Chovatelé přitom využijí vnější povrch i vnitřek míče: vně ho namažou medem nebo přesnídávkou, proto je gorily na začátku úvodního videa s takovou chutí olizují. Dovnitř zase schovají vločky, rozinky nebo lněná semínka. Je úžasné je pak pozorovat, jak se k chutnému obsahu snaží dostat. Většinou zaklánějí hlavu a snaží se vysypat si dobroty přímo do úst. Třeba Kiburiho zachytily kamery v pavilonu, jak se právě při tom skulil ze schodů. „Není divu, většinou jsou totiž do ‚práce s míčem‘ tak zabrané, že nic okolo nevnímají a nedávají pozor,“ dodává Lukáš. 

Olízaný a vyprázdněný míč se pořád ještě může hodit

Podle kurátora gorily občas zkoušejí využít míče i jinak. „Kiburi nedávno předvedl, že umí míč využít jako stoličku. Postupně je všechny vyzkoušel, vybral si ten nejpevnější a dal si ho pod nohy, aby se lépe dostal na zeď, která byla právě pomazaná přesnídávkou“ (o používání nástrojů u goril čtěte více zde).

Stěny pavilonu jsou totiž další plochou, kterou gorily občas najdou namazanou medem, přesnídávkou, či jogurtem. Kiburi na videozáznamu předvádí doslova psí kusy, aby se na dostal na umělou skálu pomazanou medem a polepenou oblíbenými burizony, které gorily s chutí ozobávají. „Každé zrníčko si tak musí zasloužit, což je pro ně jedině dobře. Cvičí si tak svoje fyzické i rozumové schopnosti,“ vysvětluje kurátor.

Podobně jako míče slouží i velké borové šišky. Gorily je milují, protože chovatelé umějí zařídit, aby místo vypadaných semínek obsahovaly sladké rozinky nebo kousky piškotů. Každá pražská gorila by vám poradila, že vytáhnout se dají nejen zuby, ale především pomocí vhodného klacíku (více zde).

A pokud jste video viděli až do konce, nemohli jste přehlédnout gorilí samici Kijivu, matku obou současných pražských mláďat, která má půlku obličeje pomazanou jogurtem tak, že skoro nevidí. Tato část videa by klidně mohla pocházet z některého dne, kdy gorily dostaly oblíbené plněné tubusy. Kamery ovšem Kijivu tentokrát takto zaznamenaly po jedné potyčce s Richardem, který jí vyrazil z ruky kelímek s jogurtem.

„Jogurt nebo tvaroh na hlavě gorily rády zrovna nemají, takže se ho ze sebe snaží co nejdřív dostat. Často se pak ale od něj zamažou ještě víc, takže je čištění a olizování zaměstná na hodně dlouho. Což je ale také právě důvod, proč s nimi  děláme enrichmentové aktivity,“ uzavírá kurátor primátů.

Podívejte se, jak se o rouru s dobrotami umí Kiburi poprat i s vlastní mámou. Cokoliv k jídlu totiž gorilí samice klidně seberou i mláďatům (více zde):

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz