Zvykly si na lidi a pomáhají výzkumu. Teď gorily potřebují pomoc

aktualizováno 
Stříbrohřbetý samec Makumba vede v národním parku Dzanga Ndoki ve Středoafrické republice habituovanou skupinu goril nížinných. To znamená, že je jeho rodina přivyklá na přítomnost lidí. Momentálně ji ale ohrožují pytláci i nepříznivá situace v oblasti. Zoo Praha proto na jejich ochranu přispěje částkou 12 tisíc dolarů ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít.

Makumbova skupina momentálně potřebuje pomoc zvenčí: jak kvůli možnému ohrožení pytláky, tak vzhledem k situaci ve Středoafrické republice. | foto: Miroslav Bobek

"Stříbrohřbetý samec Makumba se ve výhružném postoji zastavil snad jen pět metrů přede mnou. Do hlasitého pokřiku ostatních goril nížinných naše německá průvodkyně špitala, ať se ani nehneme. Zůstal jsem sedět v podřepu a sklonil oči. Makumba se za okamžik odvrátil a zvolna odešel. Fascinující setkání," popsal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek situaci, která se odehrála před více než čtyřmi lety a jednoznačně na ni jen tak nezapomene.

Makumbova ohrožená rodina

Dnes je právě stříbrohřbetý samec Makumba a celá jeho rodina v ohrožení, protože žijí ve středoafrickém národním parku Dzanga Ndoki nedaleko od místa, kde letos na jaře řádili pytláci. Ty se sice i díky široké mezinárodní podpoře podařilo z národního parku vytlačit, ale gorily vyhráno nemají.

"Situace ve Středoafrické republice zůstává po převratu, který proběhl v březnu, stále velmi nepřehledná a proměnlivá. Západní vědci a manažeři museli z národního parku odejít, jeho správa byla opakovaně vypleněna a vzhledem k nepřítomnosti turistů se ztenčily finanční zdroje," vysvětluje Bobek situaci na místě. Místní ochranáři a stopaři přesto pokračují v práci a mimo jiné sledují Makumbu a jeho rodinu.

Makumbova skupina je jednou ze tří habituovaných na světě

To, že je Makumbova skupina přivyklá na přítomnost lidí, není u goril nížinných (na rozdíl od goril horských) právě běžné. "U goril nížinných se to po dlouhém úsilí podařilo prozatím pouze na třech místech," konstatuje Bobek. 

Zajištění ochrany na tři měsíce

Ti, kdo v Dzanga Ndoki nadále usilují o ochranu národního parku a pracují s gorilami, si bezpochyby zaslouží pomoc. Zoo Praha se proto rozhodla podpořit je z prostředků ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít.

"Na účet WWF Středoafrická republika z něj v nejbližší době poukážeme 12 tisíc dolarů, které uhradí terénní výdaje pro dvaatřicet pracovníků z Primate Habituation Programme na čtvrt roku. Alespoň dílem chceme přispět dobré věci – a vám děkujeme, že nám pomáháte pomáhat," uvedl Miroslav Bobek na adresu těch, kteří na sbírkové konto přispěli či přispívají.

A nejvýznamnější z těchto tří míst je právě národní park Dzanga Ndoki, kde Primate Habituation Programme začal již v roce 1997. Nyní tu žijí dvě plně a dvě částečně habituované skupiny goril nížinných; ta Makumbova je přitom na blízkost lidí adaptována nejdéle.

"Proces habituace goril nížinných trvá přibližně pět let a nebyl by myslitelný bez místních stopařů z kmene BaAka. Ti nejprve gorilí skupinu pouze stopují a seznamují se s jejími zvyky. Až postupně se k ní začnou víc a víc přibližovat. Gorily před nimi nejprve utíkají, pak na ně útočí a až po dlouhé době si na ně zvyknou do té míry, že je ignorují. Právě díky takto habituovaným skupinám goril nížinných se podařilo získat značný díl poznatků, které o tomto ohroženém druhu nyní máme," vysvětlil ředitel pražské zoo smysl habituace.

Právě díky habituaci například mohla v Dzanga Ndoki dlouhá léta pracovat na výzkumu parazitů goril Klára Petrželková z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR i další vědci a studenti z České republiky.

Jenže nikdo si dnes netroufne říci, jak se situace ve Středoafrické republice vyvine. "Jisté však je, že když stopaři opustí habituované skupiny goril, mnoho let práce přijde vniveč. Téměř jisté je i to, že když národní park opustí jeho pracovníci a strážci, jejich místa vzápětí zaujmou pytláci," vysvětlil Bobek, proč Zoo Praha v nejbližší době poukáže 12 tisíc dolarů z konta Pomáháme jim přežít právě ve prospěch Primate Habituation Programme v Africe.

Přispějte na ochranu goril i dalších ohrožených druhů

Pokud chcete přispět na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině, posílejte své finanční příspěvky na bankovní účet číslo 107–475 696 0237/0100, přidělený sbírce vyhlášené Zoo Praha. Na pomoc gorilám můžete na číslo 87 777 zaslat i dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZOO GORILYAFRIKA. Cena jedné DMS je 30 Kč, z každé SMS jde na pomoc gorilám celých 27 Kč.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

VIDEO: Dvouletý gorilák Ajabu se rve o jídlo jako tygr. Matku nezapře

Malý Ajabu se konfliktů kvůli žrádlu nebojí

Jeho máma je největší otesánek z gorilí skupiny pražské zoo, sám je zatím z goril nejmenší, ale zastrašit se jen tak...

Najdete na iDNES.cz