Grilování na terase. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kdo nemá gril, jako by nebyl. Jak vybrat ten správný a nespálit se

  • 57
Táborák už je passé. Kdo nemá gril, platí za outsidera. Dokonce není výjimkou, že se lidé vracejí do obchodu pro druhý či třetí. V bytech je použití omezené, tam můžete s grilem maximálně na terasu. U grilu na zahradu ale stojí za to zvážit různé možnosti.

Dřevěné uhlí zapálíte plynem či papírem zasunutým v podstavci. Pokrmy grilované na plynu ovoníte výpary z piva či vína. A do roštu s vyměnitelným středem můžete vložit pánev i kámen na pizzu. Grilování je čím dál tím populárnější, proto výrobci stále přicházejí s vylepšeními.

"Téměř vše se dá připravit na grilu v základním provedení, na roštu. Ale doplňky práci usnadňují," říká Radek Linhart z firmy Vladeko. Dobře poslouží i jednoduchý gril koupený v akci za 200 korun, když s ním umíte zacházet. Ale díky lepším grilům a pomůckám lze jídlo udělat rychleji, snáz, s lepší chutí i zdravěji. A jednodušší je i úklid.

Zapalování gelem

První kritérium pro výběr vybavení na barbecue je cena. Nejlevnější jsou grily na dřevěné uhlí, ty koupíte i za 200 korun či levněji. Chcete-li však, aby gril dlouho vydržel, lepší je investovat do kvalitnějšího v ceně kolem jednoho až dvou tisíc.

Na tisíci korunách začínají ceny elektrických přístrojů, ty dobré pořídíte za tři až pět tisíc. Nejdražší jsou plynové grily s dolní hranicí dva tisíce korun, běžnější jsou částky 15 až 30 tisíc korun. Specialitou jsou vodní grily, které spíš fungují jako udírny a stojí 4,5 až 6,5 tisíce.

Důležité pro rozhodování je i místo určení. Na zahradu se hodí gril na uhlí či plynový, případně vodní, s elektrickým je to složitější kvůli přívodu elektřiny. Ta je naopak nejvhodnější do bytu s balkony a terasami, protože kouř z uhlí by obtěžoval sousedy a rizikové je i zacházení s popelem.

Lepší je to u uhlí s bambusovým základem zapalovaného gelem, který zabraňuje tvorbě kouře. Plyn zas muže být problémem kvůli požárním předpisům, omezená je i možnost skladování bomby.

Rychlé žhavení i úklid

Zásadní roli hrají i vlastnosti. Maso ugrilované na uhlí či briketách má nezaměnitelnou kouřovou chuť. Nevýhodou je dlouhá doba roztápění, většinou to trvá půl hodiny, u chytrých zařízení se však tato doba zkracuje.

"Příjemnou novinkou je rychlý start, při němž se uhlí rozžhaví do 10 minut, díky speciální konstrukci grilu a plynové kartuši," popisuje Michala Gregorová z obchodu Mall.cz. U jiných typů lze do nohy zasunout papír a zespodu ho zapálit. Při grilování nejde regulovat teplotu, takže jídlo snáze spálíte.

Škodlivému odkapávání tuku do ohně je dobré zabránit použitím hliníkového tácku. Po jídle se musíte zbavit uhlí, což je špinavá práce a vzniká riziko požáru i popálení. I na to však najdete vychytávky, jako je nádržka s vodou ve víku a druhá v podstavci. Voda uhasí uhlí a spláchne do spodní nádoby. Tu snadno vyprázdníte, třeba pohnojíte zahradu. Grily na uhlí se hodně špiní, takže se musí čas od času vydrhnout.

Elektrický přístroj je téměř bez práce, jen ho zastrčíte do zásuvky a můžete rožnit. Potom ho umyjete podobně jako pekáč z trouby. Maso má však chuť jen sebe sama a koření a silnější plátky se mohou hůře propékat.

Štěpky na plynu

U plynu musíte doplňovat bomby a správně je skladovat, třeba je nenechávat ve sklepě. Příprava jídla je však rychlá: otočíte hořákem, za několik minut rozžhavíte lávové kameny a maso či zelenina se začne opékat. Čištění roštu je snadné jako u elektřiny. "Díky teploměrům můžete sledovat teplotu uvnitř. Grilování je zdravé, ovšem bez chuti ohně," popisuje Barbora Zatočilová z firmy Mountfield.

To se dá částečně nahradit dřevěnými štěpky na roštu, nebo systémem s nádržkami. "Nerezové misky naplníte vínem, pivem či vodou s kořením. Z tekutin se uvolňuje aroma, které dodává všemu, co připravujete, lepší chuť a vůni," vysvětluje Barbora Zatočilová.

Další rozlišování už je mezi jednotlivými výrobky: některé grily na uhlí se samy zhasí, když se převrhnou. Jiné mají ventilační systém, díky němuž cirkulující vzduch zajišťuje ideální teplotu uhlíku 600 až 800 stupňů.

Lišit se mohou i rošty. "Zajímavý je speciální rošt s vyměnitelným středem, kdy můžete doprostřed dávat wok, litinovou pánev nebo kámen na pizzu," dává tip Michala Gregorová. Riziko zakoupení nekvalitního grilu snížíte, když se vyhnete nakupování v garážových e-shopech. Tam často nedostanete žádné rady k používání.

A rozdíly jsou i v uhlí. Hledejte to s většími kusy, které nepropadnou palivovým roštem. Ideální je průměr dva až osm centimetrů. "Také by mělo být uhlí co nejméně vlhké. Za deště je lepší ho kupovat v uzavřeném prostoru než u benzinových pump," doporučuje Barbora Zatočilová.

Teploměr na steaky

Steaky se snažte grilovat na jedno otočení.

Z návštěvy řady obchodů nebo čtení letáků můžete nabýt dojmu, že grilování je samostatný průmysl. Koupit lze desítky pomůcek a všechny se tváří, že jsou nezbytné, v základu si vystačíte jen s několika.

Při přípravě jídla se hodí poklop, jímž dosáhnete lepší chuti, a sada náčiní, což je obracečka, vidlička, kleště a štětec. Na čištění je nejlepší speciální kartáč. Ostatní je nadstandard a vyplatí se lidem, kteří grilují často a pokrmy obměňují. "Třeba držák na kuře drůbež ochutí, protože obsahuje misku na ingredience a zachytí šťávu. Pizza kámen se rozpálí, až napodobí pec v pizzerii," dává příklady Radek Linhart. Milovník steaku zas ocení teploměr na kontrolu vnitřku masa.


Letní grilování - Grily