Zmizela mu kočka. Pak našel v kůlně čtyřmetrovou krajtu

  • 26
Video odchytové služby z Miami zachycuje překvapivého podnájemníka, který si vybudoval hnízdečko v kůlně jednoho z domů na jihu Floridy. Majitel domu na čtyřmetrovou krajtu tmavou, vážící přes 45 kilogramů, narazil při úklidu.

Muži v neděli v podvečer s čištěním kůlny pomáhal ještě přítel, když zjistili, že se v kůlně zabydlel obrovský hadí albín. Zhruba čtyřmetrový exemplář krajty tmavé, známé též jako krajta barmská.

Fotogalerie z odchytu krajty

Okamžitě svůj nález ohlásili policii a hasičskému záchrannému sboru, který podobné případy řeší se speciálním týmem (Venom Response Team). Ten je schopen zvíře odchytit a současně je schopný zajistit okamžitý lékařský zásah v případě zranění jedovatým živočichem. Provozují také banku s potřebnými protijedy, určenou pro potřeby veřejnosti. Podobné případy totiž na Floridě nejsou v posledních letech žádnou výjimkou.

Na odchytu škrtiče muselo spolupracovat pět členů záchranného sboru, aby byli schopni hada vůbec zvednout. Současně ho i změřili a zvážili: měl úctyhodných 100 liber, tedy něco málo přes 45 kilogramů.

Kromě svlečené hadí kůže po sobě had v kůlně zanechal také kosterní pozůstatky jedné ze svých obětí, pravděpodobně kočky. Současně tedy zřejmě našli viníka, který stál za zmizením několika ztracených mazlíčků v okolí, i kočky majitele domu.

Krajty z Asie se na Floridě přemnožily

Podle České televize (více zde) stát Florida zakázal domácí chov krajty tmavé před třemi lety, začátkem loňského roku padl i federální zákaz dovozu tohoto druhu. Krajta tmavá tu totiž není původním druhem, pochází z jihovýchodní Asie, ale teplé podnebí Floridy jí vyhovuje.

Nejvíce se jich objevuje v národním parku Everglades, kam je zřejmě vypustili původní majitelé a kde se nekontrolovaně množí. Vědci se také domnívají, že může jít o jeden z dlouhodobých následků hurikánu Andrew v roce 1992, který zpustošil i obchody se zvířaty a terária vystavující plazy. Přeživší utečenci tu pak našli ideální místo k životu.

Krajty totiž na Floridě nemají přirozeného nepřítele, naopak likvidují místní drobné savce, jako jsou mývalové, vačice, křečci, lišky, králíci či rys červený. Jejich stavy povážlivě klesají, naopak krajt tmavých v Everglades od roku 2000 odchytili na 1 800 kusů. Ekologové proto chování krajt tmavých na místě mapují a snaží se přijít na způsob, jak jejich stavy snížit.