Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští rybáři v zahraničí bodují. Rekordní halibut i sumec

aktualizováno 
V Norsku 400 kilometrů za polárním kruhem pokořili rybáři český rekord. Vytáhli halibuta, který o šest centimetrů překonal dosavadní největší úlovek českých rybářů.

Rekordní úlovek halibuta z dubna 2013 měl délku 216 centimetrů. | foto: Arktickyrybolov.cz

Platýs obecný neboli halibut je vysněnou rybou snad všech rybářů, kteří navštěvují norské fjordy. Tato ryba je známá svojí velikosti a nekompromisními souboji, při kterých se už zdánlivě zdolaná ryba vydává opět na dlouhé výpady ke dnu.

Ta nejlepší loviště halibutů se nacházejí až daleko za severním polárním kruhem. Právě odtud pochází čerstvý úlovek největšího halibuta uloveného Čechem měřící 216 centimetrů. Chytil se v polovině dubna na arktické rybářské základně v norském Dyrsfjordu (Karlsøy) ležícím 400 km nad polárním kruhem.

Rekord drží členové houževnatého klanu rodu Štěpničků (Martin Štěpnička, Radek Štěpnička, Milan Štěpnička, Josef Volenec, Václav Kabourek). Halibut jim zabral ze 130metrové hloubky na přívlačový prut se šňůrou o průměru 0,30 milimetrů. Ryba táhla loď šest kilometrů.

Tento úlovek překonává český rekord halibuta z loňského roku, kterým byla ryba velká 210 centimetrů a těžká 125 kilogramů ulovená rovněž v Dyrsfjordu. Úlovků halibutů v posledních letech přibývá, což je dáno i lepšími znalostmi rybářů o jejich životě a samozřejmě i kvalitnějším vybavením. Halibuti nad magickou dvoumetrovou hranici se ale loví velmi zřídka.

Fotogalerie

Českým rybářům se letos na jaře v zahraničí daří. Typickou ukázkou je Jan Matějka, který několikrát ročně jezdí do Itálie k řece Pád. "Už jsem byl nedočkavý, u nás se sumci smějí chytat až od poloviny června," vysvětloval.

Letošní předjarní výprava se mu mimořádně vydařila. Zahájil ji zdoláním sumce dlouhého 258 centimetrů. Rybu nevážili, ale podle lovcova odhadu i mínění několika dalších rybářů vousáč vážil určitě nad magických 100 kilogramů.

"Sumec nám zabral ráno na mělčině, kde byla pouze metrová hloubka. Pár sumců už jsem předtím na prutu měl. Souboj s tímto byl naprosto pohodový, ale i tak jsme se spolu přetahovali přibližně 40 minut," řekl spokojený lovec.

Jan se věnuje ve svém volném čase lovu sumců v Itálii takřka naplno. Má tu dokonce i svoji vlastní loď. A tento úlovek nebyl jeho prvním opravdu velkým sumcem. Sumce o délce 260 centimetrů tu totiž v minulosti již jednou ulovil. Má tak uloveny hned dvě ryby, které patří mezi nejdelší sumce ulovené českými rybáři. Jak vidno, trpělivost se vyplácí i na rybách.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autoři:


Témata: Itálie, Norsko, Loď

Nejčtenější

Kde už mrzlo, hřiby nesbírejte, i když ještě rostou, varuje mykoložka

Na hřiby stále ještě můžete v lese narazit. Pokud už ale teploty klesají - i...

Houbaři mají stále důvod vyrazit do lesa s košíkem v ruce, protože už začaly růst zimní druhy. Leckde ještě rostou i...

Skončilo první kolo velké fotografické soutěže o nejkrásnějšího pejska

Gustav

Čtyřtýdenní soutěž dospěla k prvnímu vyhlášení výsledků, kdy spolu zápolí vždy automatem náhodně vybrané dvojice psů....Čeští modeláři zaperlili. Z mistrovství světa přivezli desítky medailí

Jeden z exponátů na Scale Modelword 2017 v britském Telfordu

Akce Scale Modelword 2017 v britském Telfordu je největší modelářská show na světě a mezi odborníky se považuje za...

Berlínský řízek není prasárna, říká Pohlreich a míchá hořčici s křenem

Zdeněk Pohlreich vysvětluje, jak vám pikantní hořčice pomůže v případě...

Křupavý řízeček vonící po másle, s pikantním ocáskem dvou druhů hořčice a křenu. Kombinace, která zní podezřele, přesto...

Dnes je Světový den toalet. Nejzdravější je vyměšování v podřepu

Muzeum historických nočníků a toalet na pražské Výtoni

Podle Světové zdravotnické organizace nemá k toaletě stále přístup více než 2,4 miliardy lidí. Letošním tématem...Další z rubriky

Na přehradě chytili 127cm štiku, druhý den hned dalšího obra

Radek Filip s 127cm krokodýlem z české svazové vody

Říká se, že drtivá většina rybářů nechytí za celý život metrovou štiku. Obrovské rybářské štěstí přálo tomu, že se...

Rybář Vágner chce sjednotit dobu lovu. Kdo chodí pozdě z práce, nemá šanci

U vody je nyní božský klid.

Jakub Vágner zahájil kampaň za prodloužení doby lovu tak, aby byla celoročně od čtyř hodin ráno až do půlnoci. Podle...

Dřív se jezdilo na ryby na mopedu, dnes se bez objemného vybavení neobejdete

Rybář Karel Skalický se svým úlovkem

V dalším díle pořadu S Jakubem na rybách Jakub Vágner s Karlem Skalickým vyjeli jen tak „nalehko“ na rychlý rybolov....Najdete na iDNES.cz