Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští rybáři v zahraničí bodují. Rekordní halibut i sumec

aktualizováno 
V Norsku 400 kilometrů za polárním kruhem pokořili rybáři český rekord. Vytáhli halibuta, který o šest centimetrů překonal dosavadní největší úlovek českých rybářů.

Rekordní úlovek halibuta z dubna 2013 měl délku 216 centimetrů. | foto: Arktickyrybolov.cz

Platýs obecný neboli halibut je vysněnou rybou snad všech rybářů, kteří navštěvují norské fjordy. Tato ryba je známá svojí velikosti a nekompromisními souboji, při kterých se už zdánlivě zdolaná ryba vydává opět na dlouhé výpady ke dnu.

Ta nejlepší loviště halibutů se nacházejí až daleko za severním polárním kruhem. Právě odtud pochází čerstvý úlovek největšího halibuta uloveného Čechem měřící 216 centimetrů. Chytil se v polovině dubna na arktické rybářské základně v norském Dyrsfjordu (Karlsøy) ležícím 400 km nad polárním kruhem.

Rekord drží členové houževnatého klanu rodu Štěpničků (Martin Štěpnička, Radek Štěpnička, Milan Štěpnička, Josef Volenec, Václav Kabourek). Halibut jim zabral ze 130metrové hloubky na přívlačový prut se šňůrou o průměru 0,30 milimetrů. Ryba táhla loď šest kilometrů.

Tento úlovek překonává český rekord halibuta z loňského roku, kterým byla ryba velká 210 centimetrů a těžká 125 kilogramů ulovená rovněž v Dyrsfjordu. Úlovků halibutů v posledních letech přibývá, což je dáno i lepšími znalostmi rybářů o jejich životě a samozřejmě i kvalitnějším vybavením. Halibuti nad magickou dvoumetrovou hranici se ale loví velmi zřídka.

Fotogalerie

Českým rybářům se letos na jaře v zahraničí daří. Typickou ukázkou je Jan Matějka, který několikrát ročně jezdí do Itálie k řece Pád. "Už jsem byl nedočkavý, u nás se sumci smějí chytat až od poloviny června," vysvětloval.

Letošní předjarní výprava se mu mimořádně vydařila. Zahájil ji zdoláním sumce dlouhého 258 centimetrů. Rybu nevážili, ale podle lovcova odhadu i mínění několika dalších rybářů vousáč vážil určitě nad magických 100 kilogramů.

"Sumec nám zabral ráno na mělčině, kde byla pouze metrová hloubka. Pár sumců už jsem předtím na prutu měl. Souboj s tímto byl naprosto pohodový, ale i tak jsme se spolu přetahovali přibližně 40 minut," řekl spokojený lovec.

Jan se věnuje ve svém volném čase lovu sumců v Itálii takřka naplno. Má tu dokonce i svoji vlastní loď. A tento úlovek nebyl jeho prvním opravdu velkým sumcem. Sumce o délce 260 centimetrů tu totiž v minulosti již jednou ulovil. Má tak uloveny hned dvě ryby, které patří mezi nejdelší sumce ulovené českými rybáři. Jak vidno, trpělivost se vyplácí i na rybách.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autoři:Nejčtenější

Po Česku se prohání tisíce bobrů, lidí už se nebojí a umí i zabíjet

Bobr evropský v plné práci. Vyrušit ho, to se vám nemusí vyplatit.

V české přírodě se znovu zabydlelo zvíře, které jsme kdysi vyhubili. Máme se z návratu bobrů radovat, nebo nabíjet...

Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...Evropou se šíří noví škůdci. Tesaříci a krasci napadají okrasné dřeviny

Krasec Lamprodila festiva

Tesaříci a krasci vázaní na jalovce byli posledních padesát let ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem...

KVÍZ: Bazmek nebo pačok. Vyznáte se ve starém řemeslnickém slangu?

Rozumíte, když s vámi mluví řemeslník?

Řemeslníci někdy mají tendenci používat termíny, kterými chtějí ohromit zákazníky, aby dali najevo odbornou převahu. Ne...

V Indii zalili omylem psa do asfaltu. Lhostejní dělníci ho odmítli vykopat

Spícího psa zaživa pohřbili do asfaltu

Až vzpoura místních obyvatel donutila silničáře vysvobodit ubohého psa. Kolemjdoucí jim sebrali bagr a psa z nově...

Další z rubriky

Císařským řezem vytáhl rybář z mrtvého žraloka téměř stovku mláďat

Císařským řezem vytáhl rybář téměř 100 mláďat z mrtvého žraloka

Během pouhých devíti minut dostal rybář Mathew Orlov na australském pobřeží z břicha mrtvé žraločí matky téměř stovku...

Dva v jednom. Rybář chytil rybu, která ještě nestačila sníst chobotnici

Když se rybář podíval do tlamy svého uloveného lingcoda, načel tam neporušenou...

Čtyřiadvacetiletému Mattu Mertzovi se u pobřeží Santa Cruz v Kalifornii povedl nezvyklý úlovek. Když vylovil vzácného...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Najdete na iDNES.cz