Malá, ale šikovná parádnice, ve vlastnoručně nabarveném šátečku.

Malá, ale šikovná parádnice, ve vlastnoručně nabarveném šátečku. | foto: Jana Svobodová

Hedvábný šátek dokáže nabarvit i tříleté dítě. A bude mu slušet

  • 7
Zabavit děti a přitom to ještě spojit s něčím užitečným, to se cení. Ze strany dětí i dospělých. Přitom stačí kousek hedvábí, dvě tři barvičky a obyčejný štětec. A dají se dělat malé zázraky.

Samozřejmě, že děti při malování musíte vést a dávat na ně pozor. Ale malá výtvarná dílka jsou výsledkem, kterým se dítě rádo pochlubí. A na společnou radost z příjemně stráveného času se nezapomíná. Chce to jen trošku trpělivosti a dobrý nápad.

Na barevný šáteček potřebujete:

Hedvábný šátek 55 x 55 cm, barvy na hedvábí (stačí 2 až 3 odstíny), igelit na podložení šátku (abyste neušpinili stůl), štětec, obyčejnou nebo tzv. efektovou hrubou sůl z výtvarných potřeb.

Pracovní postup:

Hedvábný šáteček namočte v čisté vodě, vyždímejte a rozprostřete na igelit...1/ Hedvábný šátek namočte do čisté vody, mírně jej vyždímejte a rozložte na igelit. Nevyrovnávejte jej do plochy, musí zůstat nařasený a pomačkaný.

Štětcem nanášejte vybraný odstín barvy na hedvábí jednoduchým pohybem, v podstatě jako kapky, které nechte rozpít, neroztírejte je...2/ Pak můžete začít nanášet na  vlhké hedvábí první barvu, jakýmsi lehkým tupování bez roztírání barvy. Barevné flíčky se krásně rozpijí do stran.

Štětcem nanášejte vybraný odstín barvy na hedvábí jednoduchým pohybem, v podstatě jako kapky, které nechte rozpít, neroztírejte je...3/  Přidejte další barvu, případně i třetí, až je šátek celý probarvený. Jednotlivé barevné tóny se do sebe krásně vpijí a nenásilně vytvoří pěkný efekt. 

Až nanesete na celou plochu šátku dvě až tři barvy, posypte ještě mokrý šátek buď obyčejnou nebo hrubou efektní solí...4/ Dalšího zajímavého efektu dosáhnete posypáním ještě mokrého šátku zrníčky soli. Použít můžete obyčejnou kuchyňskou, nebo speciální hrubou efektní sůl. Pak nechte šátek ležet tak, jak je, a počkejte až uschne.

Šáteček nechte uschnout, pak z něj setřepte sůl...5/ Po uschnutí šátku sůl setřepte a šáteček dokonale přežehlete. Je to důležité pro zafixování barev, jak se ostatně dočtete i na lahvičkách s barvou na hedvábí.

Po přežehlení šátku (kvůli zafixování barev) ho vyperte ve vlažné vodě, zbavíte ho zbytků soli...6/ Poté šátek vyperte ve vlažné vodě, odstraníte z něj zbytky soli. Ještě mokrý pak znovu perfektně vyžehlete. Docílíte nejlepšího výsledku.





Dětská radost ze společného díla, to by měla být pro obě strany motivace k nezaplacení. Ručičky se mají trénovat od mala. Jen co povyrostou, oceníte jejich zručnou pomoc. A veškerá časová i nervová investice se vám stokrát vrátí.