Hloh jednosemenný | foto: Profimedia.cz

Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna JACQ.)

  • 0
Jeho pozitivní účinky na srdce byly zjištěny až na počátku 20. století americkými a poté i evropskými lékaři. Později se hloh prokázal i jako vhodný lék při angíně pectoris.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

V období let 1650-1850 probíhalo na původním území k zabírání obecních pozemků, které se oplocovaly živými ploty, ty byly tvořeny právě z hlohu jednosemenného. Občané se tak vyhnuli nákupu drahých a nedostatkových materiálů jako drát a kámen na výstavbu plotů.

Popis: Hloh jednosemenný je běžně rozšířený keř na území Anglie, Skotska, Walesu a Irska. Má charakter malého stromku dosahující výšky cca 6 metrů. Patří do čeledi růžovité. Je velmi hustý až nepropustný a proto je vhodný především jako živý keř a to i místo plotu. Černé větve jsou porostlé ostrými trny. Kůra hlohu je zbarvena do červenohněda. Zelené listy se objevují v průběhu května. Kvete bílými až slabě narůžovělými květy. Plodem jsou malvice, které dozrávají v období října, mají jasně červenou barvu a uvnitř jednu tvrdou pecku. Výrazně voní po mandlích.
Stanoviště: Velmi hojný keř, vysazovaný zejména v parcích či zahradách. Roste v lužních lesích, podél lesních okrajů a v křovinách.
Výskyt: Hloh je k vidění zejména na území Anglie, Irska a na dalších místech Evropy.
Léčivé účinky: Tento keř podporuje zejména srdeční oběh a činnost srdce. Tím napomáhá i k léčbě vysokého tlaku nebo například při angíně. Při léčbě se ovšem vždy poraďte se svým lékařem.
Období květu: Kvete od dubna do června.
Ohrožení: Není nijak ohrožen.