Pochlubte se fotografiemi svých houbařských úlovků, nejlepší odměníme

aktualizováno 
Podzimní houbařská sezona se konečně začíná trochu rozjíždět. Pochlubte se svými úlovky ostatním čtenářům iDNES.cz alespoň formou fotografií. Těm nejlepším houbařům pošleme honorář.

Hřib smrkový | foto: Houbar.cz

I v té největší houbařské mizérii se obvykle najde pár šťastlivců, kteří se z lesa nevracejí s prázdnou. Teď by to konečně mělo být jinak. Houby, zdá se, už nerostou jen v několika málo lokalitách, ale místa výskytu jsou stále hustější.

"Zatím to neberte tak, že v současné době stačí zajít do lesa a automaticky se vrátíte s plným košem. Osobně bych na skutečně plošný růst počkal ještě tak týden, dva," říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Nejlepší situace je podle aktuálních zpráv mykologů v západních a severozápadních Čechách, hojný výskyt hub je i na Šumavě, kolem Plzně a v Brdech, naopak Morava je na tom hůře. "Od západu republiky směrem na východ hub ubývá," tvrdí Landa.

Většina hub roste v podstatě po celou sezonu. "Letní suchá horka však růst pozastaví. A teď čekáme, kdy nastanou podmínky, kdy se dají do rovnováhy dva faktory: bude stále ještě dostatek tepla, ale zároveň i dost vláhy pro letní druhy," vysvětluje.

Podle něj je možné očekávat, že porostou hřibovité druhy, kováře, kozáky, křemenáče i klouzky a samozřejmě i muchomůrka růžovka. Neměly by chybět ani holubinky, lišky, bedly či žampiony.

Abyste se mohli zařadit mezi prezentované autory snímků, pošlete fotografii svého úlovku na naši e-mailovou adresu. Nezapomeňte do předmětu zprávy napsat slovo "houby", které nám usnadní vyhledání vašich fotografií. Do těla zprávy napište stručný příběh: kdy, kde a jak jste houby našli, jakoukoliv zajímavost.

Nezapomeňte vyplnit veškeré kontaktní údaje, fotografie by měly mít alespoň 1000 bodů na šířku, jejich maximální velikost by měla být 5 MB dat.

Fotografie můžete posílat od pátku 6. 9. do nedělní půlnoci. Sedm nejlepších fotografií odměníme honorářem.

Autor:

Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

FOTOGALERIE: Pak že nerostou, tyto obrázky poslali čtenáři iDNES.cz

V posledních dnech se pro sběrače hub situace trochu zlepšila. Přece jen trochu...

V posledních dnech se pro sběrače hub situace trochu zlepšila. Přece jen trochu zapršelo a zároveň se teploty držely do...

KVÍZ: Znáte dobře naše hřibovité houby?

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Hřiby pravé i jejich příbuzní jsou asi nejoblíbenějšími a nejčastěji sbíranými houbami u nás. Na našem území roste více...Najdete na iDNES.cz