Na trávě se občas nevysvětlitelně objevují kruhy z hub.

Na trávě se občas nevysvětlitelně objevují kruhy z hub. | foto: Profimedia.cz

I my trávníkáři máme své kruhy. Mohou za ně žampiony, špičky i pýchavky

  • 19
Všichni jistě známe nevysvětlitelné kruhy v obilí, se kterými si lámou hlavu ufologové a záhadologové. Úplně obyčejné kruhy můžeme zaznamenat i na vlastní zahradě. Příčinou jsou žampiony, špičky, pečárky, pýchavky, bedly a dalších asi 60 druhu hub.

Na trávníku se objevují pravidelné kružnice, různého průměru. Kruhy jsou buď jen tmavě zelené, nebo tmavě zelené s úzkým pruhem odumřelého travního drnu, nebo kruhy tvořené plodnicemi hub, nebo kružnice úplně odumřelé travní hmoty, která jde jen velmi těžko zavlažit. Čarodějné kruhy můžeme vidět na pastvinách, na starších trávnicích v parcích, na golfových hřištích, na zahradách, ale i v lese.

Proč houby rostou v kruhu

Podhoubí roste v kruzích, pruzích nebo třeba jen v částech kruhu. Podle toho se podle mykologa Josefa Šutara vytvářejí plodnice. Podle něj je zajímavé sledovat, jak se rok od roku mycelium rozrůstá. "Každý rok to může být o 30 až 40 centimetrů, tím se zvětšuje obvod tohoto kruhu. A na základě toho lze i stanovit, jak je mycelium staré," říká.

Ze seriálu Na houbách České televize

Na volných travnatých plochách mohou být kruhy obrovské. V Coloradu byl pozorován kruh o průměru 70 m, který byl starý cca 300 let. Jsou také druhy hub, jejichž podhoubí žije a tvoří plody i 600 let.

Na druhou stranu nemusíte chodit daleko do lesa a můžete vyrazit s košíkem jen na zahradu. Přinést plnou nůši žampionů nebo bedel za pět minut, to se jen tak nevidí.

Dva čarodějové

Přes různé vnější projevy lze rozlišit dva druhy čarodějných kruhu – edafické (podpovrchové) a lektofilické (povrchové).

První typ je tvořen houbami, které obývají podpovrchovou vrstvu trávníku a vytvářejí ztvrdlou hydrofobní vrstvu pudy. Následkem toho travní drn odumírá.

Druhy typ je vyvoláván houbami, které obývají travní plst. Pro tyto kruhy je charakteristické tmavší zbarvení kružnice způsobené vyšším obsahem dusíku, který je činností hub uvolňován.

Pomůže častá vertikutace

Houby přežívají v půdě nebo v plsti, proto je nejlepší ochranou častá vertikutace a pravidelná aerifikace s pískováním. Je dobré kruhy propichovat vidlemi a důkladně zavodňovat.

Doporučuji použít biologická smáčedla, aby se voda lépe vsakovala, v případě většího výskytu hub jsou vhodné i biologické fungicidy.

Pokud se chcete zbavit kruhů hned, je potřeba bohužel důsledně odstranit napadenou část, nahradit novým substrátem a dosít, tedy asi 50 cm vně i dovnitř kruhu a 75 cm do hloubky.

Původní článek byl napsán pro blog Milujusvujtravnik.cz a byl redakčně upraven.