Stane se houbaření v lese minulostí?

Stane se houbaření v lese minulostí? | foto: hobby.cz

Houby na zahradě? Proč ne!

Už vás nebaví chodit do lesa a hledat houby? Máme pro vás jednodušší řešení. Vypěstujte si své přímo na zahradě.

. Jak na to?

1. Do sáčku nalijte 2 litry vroucí vody.

2. Nasypte do něj pelety a sáček uzavřete.

3. Nechte ho zvolna vychladnout do druhého dne. 

4. Do sáčku udělejte dva otvory, kam poté vložíte kolíčky (8).

5. Otáčejte o 90 stupňů tak dlouho, dokud neotočíte všech osm kolíčků.

6. Substrát propíchněte jemnými vpichy.

7. Umístěte do teploty 20-25 °C.

Nedávno vznikla nová metoda pěstování na peletách ze slámy, které byly vyvinuty ke zcela jiným účelům – jako ekologické palivo. Na trh nyní přichází tzv. instantní pěstební set. Jedná se o krabici, ve které máme vše potřebné pro to, abychom si mohli kdykoliv jednoduchým způsobem připravit kvalitní substrát, a vypěstovat si tak  hlívu sami, třeba i v městských podmínkách.

Při namáčení substrátu si jako ochranu před opařením navlékneme silné gumové rukavice. Uchopíme prázdný sáček a nalijeme do něj 2 litry vřelé vody z varné konvice. Do sáčku s vřelou vodou pak okamžitě nasypeme pelety. Abychom zabránili nerovnoměrné expanzi, pomneme po 5–8 vteřinách od vsypání expandující substrát z dolní části sáčku do horní části až 5 cm pod okraj. Potom sáček uzavřeme volně až v horní části pomocí stahovací pásky.

Sáček s nabobtnalým substrátem položíme na stůl a mírně ho poválíme, abychom docílili stejnoměrného rozptýlení vlhkosti v celém objemu. Máme-li substrát takto připravený, necháme ho při pokojové teplotě zvolna vychladnout, nejlépe do druhého dne.

Druhý den očkujeme na čistém stole. Budeme-li očkovat jenom jeden substrát, potom opatrně otevřeme sáček s očkovacími kolíčky a použijeme polovinu (8 ks).

Do položeného naplněného sáčku prořízneme shora vždy dva otvory (5 mm dlouhé), do kterých vtlačíme nebo zatlučeme po jednom kolíčku. Otvor ihned přelepíme přiloženou samolepkou. Substrát otočíme o 90 stupňů, prořízneme opět dva otvory pro kolíčky a postup opakujeme do té doby, než na povrch sáčku se substrátem rovnoměrně rozmístíme všech 8 kolíčků.

Takto zaočkovaný blok substrátu potom propícháme stejnoměrně cca 30-50 jemnými vpichy po celém obvodu jehlou nebo špendlíkem, abychom zajistili výměnu plynů mezi substrátem a okolním ovzduším. Blok substrátu umístíme do teploty 20-25 °C .

Sáčky dobře prorostlé podhoubím pak můžeme umístit k plození. Zárodky budoucích plodnic se nejčastěji objevují v místech očkování. Postupně nadzvedávají samolepky a vyrůstají ven. Pokud se z nějakého důvodu nepodaří, aby nasadily v těchto místech, tak v místech, kde se objevují zárodky budoucích plodnic (hrbolky), prořízneme půlkruhový otvor (na 5-7 místech), a tím usnadníme růst trsu plodnic ven ze sáčku.

Nabízí se několik možností, jak hlívu pěstovat. Sáček se substrátem můžeme od jara do podzimu umístit na stinné místo do zahrady. Můžeme jej zavěsit do větví keřů nebo stromů.