Hřib sametový | foto: www.houbar.cz

Hřib sametový (Xerocomus pruinatus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewHřib sametový většina z nás škatulkuje mezi „babky“. V tomto případě jde o chutnou i vzhledově atraktivní „babku“, kterou každý rád sebere.

Plodnice hřibu sametového bohužel bývají často napadány larvami hmyzu, proto je dobré je důkladně očistit a „prolezlé“ klobouky a třeně nechat raději v lese.

Klobouky jsou 4 - 12 cm široké, v mládí polokulovité, později polštářkovité až rozložené, jemně plstnaté, pak lysé, hnědavé nebo červenavě hnědé, nerozpukávající (nebo jen místy ve stáří), naspodu se žlutozelenými až olivovými póry a žlutavým, někdy červenožlutým, 4 - 12 cm dlouhým a 0,5 - 2 cm širokým třeněm; bělavá až žlutavá dužnina na řezu slabě modrá. Výtrusy jsou žlutavé, velmi jemně podélně pruhované.

Kde a kdy roste


Hřib sametový roste místy hojně až velmi hojně od srpna do listopadu v jehličnatých, smíšených a listnatých lesích, hlavně pod buky, duby, ale i smrky ap. Je jedlý.

V kuchyni s ním můžete nakládat dle libosti – hodí se k sušení, k nakládání do octa, můžete jej použít do směsí, pod maso, smažit, péct nebo cokoli, co vás napadne.