Hřib siný

Hřib siný | foto: www.houbar.cz

Hřib siný (Gyroporus cyanescens)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewNajdete-li tento hřib, ani byste neřekli, že patří mezi „modráky“. Je totiž od nohy přes rourky až po klobouk celý slámově žlutý, pouze dužina je bílá. Ale stačí se jen dotknout jeho povrchu nebo rozkrojit plodnici a vše ihned intenzivně zmodrá, takže není problém jej bezpečně určit. Modrání tohoto hřibu je způsobeno oxidací žlutého pigmentu gyrocyaninu.

Lidové názvy: hůščák, pískový modrák

Klobouky jsou 5 - 15 cm široké, polokulovité, záhy polštářkovité až rozložené, masité, měkce plstnaté, suché, často rozpukávající, běložluté nebo žlutookrové, naspodu s bělavými, pak lehce zažloutlými rourkami s nepravidelnými, po doteku chrpově modrajícími póry a slámožlutým, dolů kyjovitě rozšířeným, sklípkatě dutým, 5 - 12 cm dlouhým a 2 - 3 cm širokým třeněm. Dužnina má bílou a na řezu rychle modrá. Výtrusy jsou nažloutlé.

Kdy a kde roste

Hřib siný roste nehojně až vzácně od července do října jak v listnatých, tak smíšených i jehličnatých lesích, a to buď pod buky nebo pod borovicemi. . 

Je jedlý, takže jej můžete sníst, ale raději jej před tím trochu déle tepelně upravte – stejně jako ostatní jedlé a modrající druhy.