Vstupní dveře

Vstupní dveře | foto: Oknium

I plastové dveře potřebují občas seřídit

  • 9
Pořídit si plastové vstupní dveře neznamená mít až do smrti vystaráno. Hlavně v barevném provedení imitujícím dřevo přitahují sluníčko a trpí výraznou dilatací. Často v zimě nedoléhají a v létě drhnou.

Když jsme před několika dny psali o seřízení kuchyňských dvířek, ozvalo se několik čtenářů, kteří mají potíže se seřízením plastových vstupních či balkonových dveří. Vzhledem k jejich větším rozměrům "pracují" a v zimě často nedoléhají, naopak v létě drhnou.

Je výhodné, když je profil tvořený kompaktním pevným materiálem"Nejčastěji se to stává, když si kvůli vzhledu majitel domu vybere dveře potažené fólií napodobující dřevo. Dveře se pak hlavně na přímém slunci podstatně více ohřívají v porovnáním s bílou a mohou se roztahovat," konstatuje technický poradce Michal Smutný ze společnosti Plastokno.

Podle něho také záleží na kvalitě profilu, ze kterého jsou dveře či balkonové okno vyrobeny. "Méně trpí dilatací profily, které jsou vyrobeny z dražších materiálů s větším podílem stabilizátorů. Když se podíváte na řez profilem, zjistíte, že u některých je celé jádro tvořeno recyklátem. To je sice úctyhodné z hlediska ochrany životního prostředí, ale materiál je často velmi měkký, jen vnější povlak je tvořen kompaktním tvrdým PVC," popisuje.

Kovová výztuž by měla být vždy pod sklemPodle něho ale mohou způsobit deformace i další detaily: například špatná konstrukce profilu. Je výhodné, když některé ze stěn komůrek jsou našikmo, zajišťuje to větší tvarovou stálost. Chybou také je, když jsou kovové výztuhy v okně mimo osu usazeného dvojskla, místo aby pod ním držely váhu těžkého prosklení. Všechny tyto vlivy pak mohou způsobit, že se okno kroutí a správně nedoléhá.

Zjistit výrobce

Existuje mnoho výrobců kování, mezi nejznámější patří například Roto, Maco, Sigenia či Hahn, každý z výrobců oken preferuje "svoji" značku. Je tedy obtížné přinést zcela konkrétní návod, jak postupovat. Podle informací výrobce Geus by ale každý majitel domu měl dostat k oknu i montážní návod s postupem seřízení. To se nebude týkat například obyvatel panelových domů, kde se okna (včetně balkonových) mění hromadně, neměl by ale být problém dopátrat se výrobce a u něj zjistit, jaké kování používá, a návod k seřízení si vyžádat.

Pro názornost přinášíme postup nastavení kování Roto, které se často používá u vstupních dveří. Princip bude podobný i u jiných značek: každé dveře je možno nastavit horizontálně i vertikálně, upravit lze i přítlak dveří k zárubním.

Jak na to

Aby bylo možné sundat krytku, musí se povolit šroub viditelný z rubu dveří

Nejdříve je třeba sundat krytku dveří. Z rubu pantu je malý červík, který se povolí.

Pod krytkou se skrývá otvor pro imbus

Vyloupněte krytku pro imbus, odtud se budou dveře seřizovat v horizontálním směru.

Po sundání krytky je vidět stupnice

Po sundání krytky je vidět stupnice. Otáčením imbusu lze dveřmi hýbat tak, aby mezi hranou dveří a zárubněmi byla spára asi 6 mm. Pokud jsou zárubně osazené správně, měla by být ryska ve stejné poloze u všech pantů.

Seřízení přítlaku

Na horní straně závěsu se seřizuje přítlak tak, aby kolem zárubní nefoukalo, ale zároveň aby se zbytečně neomačkávalo těsnění kolem dveří.

Vertikální pohyb

Ze spodní části pantu je možné dveře nastavit ve svislém směru.

Pětibodové zavírání dveří

Při nastavování je třeba postupovat citlivě, tak, aby bylo možné dveře snadno zamykat. Některé dveře mají vícebodové zamykání, kdy jednotlivé trny zapadají do kovových výlisků. Neopatrným posouváním dveří se ale trny mohou dostat mimo vymezené dráhy a klíčem v zámku by šlo jen velmi nesnadno otáčet.