Děti žijící na okraji Biosférické rezervace Dja se seznamují s kartami na...

Děti žijící na okraji Biosférické rezervace Dja se seznamují s kartami na Černého Petra, zastoupeného ovšem postavou pytláka. | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Africké děti dostaly od Zoo Praha karty, místo Černého Petra je pytlák

  • 0
Podpořit a posunout dál ochranářské aktivity pražské zoo v Kamerunu odcestoval ředitel pražské zoo se svými spolupracovníky v den, kdy Google slavil Valentýna obrázkem zamilovaných luskounů. Na místě se ovšem bohužel potvrdily obavy, že právě s těmito zvířaty se stále čile obchoduje. Ohrožené zdaleka nejsou jen gorily.

„Luskouni, kteří žijí v tropické Africe a jižní Asii, jsou již dlouhou dobu nejvíce nelegálně obchodovanými zvířaty planety. Odhaduje se, že v poslední dekádě jich bylo zabito asi milion. A nepřekvapilo by mě, kdyby skutečnost byla ještě horší,“ konstatuje Miroslav Bobek ve svém sloupku v MF DNES, který napsal v letadle už cestou do Afriky.

Uvádí, že šupiny luskounů se používají v tradiční, zejména čínské medicíně. V tomto ohledu jsou luskouni v podobné situaci jako nosorožci. Bohužel je jejich maso navíc ceněnou lahůdkou, a to na obou světadílech, v Asii i v Africe.

Fotogalerie

„Jen dva týdny je stará zpráva o tom, že thajská pobřežní stráž zabavila zásilku tří tun luskouních šupin, pocházejících patrně z Konga. Tyto tři tuny šupin by na černém trhu mohly reprezentovat asi deset milionů dolarů. Především však stály život tisíců a tisíců luskounů,“ uvádí konkrétní případy ředitel Zoo Praha.

Na čínské sociální síti Weibo se zase jistý podnikatel před časem pochlubil, že na soukromé večeři jedl vařeného luskouna. S tím, že mu prý mu velice chutnal. „Ovšem neuvědomil si, že za to dnes v Číně může být až deset let vězení,“ upozorňuje Miroslav Bobek, že situace se naštěstí postupně mění. Obchod s luskouny byl totiž postaven mimo zákon a snaha o jejich záchranu se stupňuje.

Na ochranu goril i dalších ohrožených druhů lze přispět

Aktivity na pomoc gorilám přímo v jejich domovině rozvíjí Zoo Praha díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě „Pomáháme jim přežít“. A právě Toulavý autobus je jedním ze stěžejních in-situ projektů, postavený na environmentálním vzdělávání dětí z okolí rezervace. Má je vést k ochraně přírody a přispět k omezení pytláctví.

SBÍRKOVÉ KONTO POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT: č.ú. 43-680 466 0247 / 0100

Projekt Toulavý autobus právě vstoupil do pátého roku své existence a v Lomié letos uzavírá kruh, jenž postupně opsal kolem Biosférické rezervace Dja.

V boji proti pytlákům, překupníkům a pašerákům se sice podle ředitele pražské zoo využívají i velice inovativní metody - dokonce i krysy obrovské speciálně vycvičené k vyčenichání luskounů či jejich šupin - přílišnému optimismu se ovšem brání.

Jak předpokládal, i při své letošní návštěvě Kamerunu se opět setkal s tím, co viděl již mnohokrát: se zabitými luskouny zabalenými v pytlích spolu s mrtvolami dalších upytlačených zvířat, s pytli jejich šupin zabavenými překupníkům i s zbídačenými luskouny zavěšenými na stáncích u silnice.

Stále tedy existují velmi silné důvody k úsilí o ochranu africké přírody a omezení nelegálního lovu, od slonů přes gorily až po luskouny A k tomu přispívá nejen Zoo Praha, ale například i česká organizace Save Elephants.

Projekt Toulavý autobus zahájil již pátou sezonu

Toulavý autobus, jehož první ročník přímo v Kamerunu zahájil přátelský fotbalový zápas Karla Poborského s místními (více zde), vstoupil v únoru po období dešťů do své páté sezony.

Díky tomu během letošního jara spatří další kamerunští školáci - tentokrát z Lomié na východním okraji Biosférické rezervace Dja - gorily i jiná divoká zvířata. Tentokrát si skupina po skupině děti budou prohlížet záchrannou stanici poblíž kamerunské metropole Yaoundé (jaký mívá cesta s Toulavým autobusem na děti vliv, čtěte například zde).

Letos vstoupil Toulavý autobus již do pátého roku své existence a na cestu s...
Tak vesnice Lomié vypravovala na cestu první letošní skupinu dětí cestujících...

„Většina z nich se ještě nikdy nikam nepodívala, a tak pro ně několikadenní výprava Toulavým autobusem znamená ohromný zážitek,“ uvádí Miroslav Bobek s tím, že většina dětí přitom poprvé v životě vidí na vlastní oči živé gorily (čtěte zde, jak jsou africké mámy zvyklé připravovat maso z buše).

Oslavte v Troji Světový den divoké přírody (4. 3. 2017)

V sobotu 4. března oslaví Zoo Praha Světový den divoké přírody a pro návštěvníky připravila program, který připomene největší současné ekologické problémy, jako jsou globální oteplování, ničení pralesů, palmový olej, nelegální obchod s divokými druhy zvířat a další.

V rámci sobotního programu tak představí projekty (podrobnosti na stránkách Zoo Praha), jejichž prostřednictvím pomáhá ohroženým druhům zvířat v jejich domovině, jako je například Toulavý autobus.

Než ovšem školáci z Lomié vyrazili na cestu, dostali balíčky karet vydaných Zoo Praha a naučili se hrát Černého Petra. „Tedy naši modifikaci této hry,“ upřesňuje Miroslav Bobek. V této verzi, kterou lze zakoupit i v pražské zoo, se totiž skládají dvojice karet s vyobrazením těch druhů zvířat, která jsou v Kamerunu zákonem chráněná: tedy mj. se slony, gorilami, pralesními buvoly či luskouny. Lichou kartou ovšem není Černý Petr, ale pytlák.

„Pytláctví představuje v Dja, ale i jinde v Africe zásadní ohrožení pro celou řadu živočišných druhů. Není to ovšem pytláctví z nezbytnosti. Maso divokých zvířat je dražší než kupříkladu hovězí. Jde o silnou tradici, na kterou je navázán výnosný obchod. Zákony sice lov goril i mnoha dalších živočišných druhů přísně zakazují, jejich vymáhání je však jiná věc. Jistě, strážci rezervace a další složky vyvíjejí řadu aktivit, ale ty nejsou ani zdaleka dostačující. Dostačující by přitom sama o sobě nebyla žádná represe,“ popisuje Miroslav Bobek místní situaci.

Je přesvědčen, že pro postupné utlumení nezákonného lovu goril, luskounů a dalších ohrožených druhů, je nezbytné věnovat mimořádnou pozornost také osvětě a vzdělávání. „Školní děti nejenže jsou nejvnímavější a – jak se často okřídleně říká – znamenají budoucnost, ale mnohdy také dokážou ovlivnit své rodiče. Proto realizujeme projekt Toulavý autobus i další na něj navazující aktivity,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha.

Naučit hrát školáky karty, ve kterých mají pytláka místo Černého Petra, je samozřejmě mnohem jednodušší, než provozovat celá léta Toulavý autobus. „Zůstává však jednou z nadějí, že v oblasti Dja dojde ke změně a že gorily i další ohrožené druhy zvířat tam přece jen přežijí,“ uzavírá Miroslav Bobek, který se minulý týden z dvoutýdenní cesty do Kamerunu vrátil.