Pomocí tabletu například zhasnete celé osvětlení v domě.

Pomocí tabletu například zhasnete celé osvětlení v domě. | foto: Profimedia.cz

Inteligentní dům se musí o sebe postarat a vás chovat jako v bavlnce

  • 14
Inteligentní dům dokáže spřáhnout určité činnosti dohromady, dokáže si nasnímat okolí a podle toho se zařídí. Ušetří nejen energii, ale i čas a dokáže odstranit naše vlastní chyby. Měl by fungovat tak, že si jeho přítomnost vlastně ani nemusíme uvědomovat.

Inteligentní dům se musí o sebe postarat a vás chovat jako v bavlnce

Inteligentní dům dokáže spřáhnout určité činnosti dohromady, dokáže si nasnímat okolí a podle toho se zařídí. Ušetří nejen energii, ale i čas a dokáže odstranit naše vlastní chyby. Měl by fungovat tak, že si jeho přítomnost vlastně ani nemusíme uvědomovat.

Pojmu inteligentní dům často nedůvěřujeme. Nejde tu však jen o to, abyste všechno mohli ovládat dálkově a nemuseli se už pomalu hnout z gauče. Když se venku ochladí, přitopí, když začne foukat, vytáhne žaluzie. Když se blížíte autem k domu, otevře vrata. Když dovnitř vniknou zloději, zavolá na pult centralizované ochrany. To jsou jednoduché činnosti, které už se běžně montují nezávisle na sobě. Úkolem inteligentního domu je začlenit vše, na co vzpomenete, obrazně řečeno pod jednu střechu, pod jednotný systém.

Jak se to řídí

Systémy řízení domácnosti lze přirovnat k operačním systémům počítačů. Někdo vsadí na Windows, někdo na OS X, někdo na Linux. Podobně je to u vývojářů, kteří projektují systémy chytrého domu. My jsme si prohlídli dům, jehož mozek tvořil systém KNX.

„Těch systémů je celá řada a nelze jednoznačně říct, který je nejlepší, v podstatě umějí v praxi totéž. Podstatné je to, že na vývoji se podílejí všechny společnosti, které se rozhodly vyrábět zařízení spolupracující se systémem KNX. I kdyby některý z nás zkrachoval některý z nás výrobců KNX prvků zkrachoval a přestala by tak fungovat podpora pro jeho součást systému, vždycky bude existovat jiný výrobce ve světě KNX, který může nahradit pokaženou součást,“ vysvětluje Radim Hendl ze společnosti Schneider Electric, která vyrábí komponenty pro inteligentní elektroinstalace.

„Dříve jsme navrhovali v dobré víře takové ty oddělené systémy. Jenže postupně jsme přišli na to, že tudy cesta nevede. Získáte tak sice barák nabitý technologiemi, ale ty firmy už často neexistují, protože celý vývoj stojí a padá s jediným člověkem a ten odešel. A když by se něco stalo, náhrada už neexistuje,“ popisuje konstruktér Karel Hlaváč ze společnosti IBSolution, která se věnuje navrhování a montážím  inteligentních domů.

Co to umí

„Jedním z nejvychytanějších detailu je takzvané odchodové tlačítko. Při odchodu stiskem jednoho vypínače vypnete vše, co je třeba. Vypnou se všechna světla, zároveň se mohou vypnout všechny zásuvky mimo těch, které slouží například pro chod ledničky, kotle atd.,“ dává příklad z praxe Hlaváč. 

Roli odchodového tlačítka může převzít klávesnice zabezpečovacího systému. Takže v rámci zakódování domu při odchodu se zároveň v domě zhasne, vypnou se zvolené zásuvky… a opačně při příchodu domu a odkódování. 

Ale odbouráte tím například klasickou situaci, kdy řešíte hodinu cesty od domu, zda jste vypnuli žehličku. Zároveň se tímto pokynem může zakódovat dům.

Senzory hlídají i úroveň venkovního osvětlení. Anebo pokud máte v pokoji zatažené venkovní žaluzie proti slunci, stačí když otevřete balkonové dveře a systém sám žaluzií zvedne, abyste mohli projít.

Ovládání tabletem i mobilem

Je příznačné, že základní ovládání se řeší pomocí tabletu na stěně a prostřednictvím příslušné aplikace. Stejně tak poslouží i aplikace do mobilního telefonu. Tablet však neslouží k samotnému programování jednotlivých funkcí, to je věc aplikační firmy. Pokud časem z praxe zjistíte, že potřebujete přiřadit další funkci, udělá to za vás na dálku technik po internetu. Takže si určíte, že byste po zhasnutí v ložnici chtěli, aby na čtvrt hodinu na usnutí zněly zvuky přírody, spojíte se s podporou a ta přiřadí k ovládání světla i domácí audiosystém.

Na dálku mobilem můžete i odemknout dům. Z dovolené můžete otevřít byt například sousedce, která přišla zalít květiny. Zároveň ji můžete pozorovat domácími kamerami, jestli v domě dělá jen to, o co byla požádána.

Hlavně flexibilně s výhledem

„Výhodou moderních systémů je fakt, že jsou variabilní a modulově je možné postupně přidávat jednotlivé komponenty systému. Jde jen o to, aby se už při prvotní instalaci myslelo na to, že se s inteligentním systémem počítá,“ vysvětluje Radim Hendl. Takže elektrikáři nebudou do zdí natahovat klasické vodiče, ale sběrnicový systém, čímž neuvěřitelně rozšíří možnosti pro budoucnost.

Pak je taky nutné počítat s tím, že je potřeba vyhradit místo pro umístění jednotlivých modulů, které vypadá jako velká plochá rozvodnice.

“To znamená, že nemusíte mít a platit všechno najednou. Je jasné, že většina lidí bojuje při stavbě s rozpočtem. Vyplatí se však už při stavbě myslet na to, co možná jednou přijde. Je to snazší, než zabudovávat inteligentní prvky do již hotového domu,“ doporučuje Karel Hlaváč. O konkrétní ceně však nechce mluvit. Jsou společnosti, které vám nabídnou inteligentní dům za 40 tisíc a až pak zjistíte, že umí jen stmívat žárovky v obýváku. To už je pozdě něco měnit. Proto pečlivě vybírejte a srovnávejte, co se vám za investované peníze nabízí,“ doplňuje.