Okapy jsou na podzim plné listí

Okapy jsou na podzim plné listí | foto: Profimedia.cz

Investujte do vyčištění okapů nebo se připravte na zbytečné škody

  • 14
Zbytky zetlelého listí v okapech urychlují korozi, navíc mohou úplně ucpat svody nebo vpusti. A když pak přijdou velké mrazy, led se postará o úplnou destrukci.

Vymetání listí z okapů je daní za nádherné bydlení uprostřed zeleně. Romanticky šumící listnáče se na podzim mění v černou můru a nutí nás nebezpečně balancovat ve výškách.

Přesto by okapy sklonku podzimu neměly zůstat plné listí. Během zimy by se v něm zbytečně držela vlhkost, což způsobuje nadměrnou korozi. Listí se navíc dostane až do svodu, ucpe ho a voda ho v mrazu může roztrhnout.

Jak často čistíte okapy?

celkem hlasů: 437

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 30. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

Každý rok
Každý rok 252
Nikdy
Nikdy 85
Jednou za 2-5 let
Jednou za 2-5 let 70
Méně často
Méně často 30
"Vidím to v tomto období téměř každodenně. Okapy se po letech bez údržby mění v místo plné ptačího trusu, svody jsou napěchované listím," tvrdí Petr Ipser, který se živí výškovými pracemi a čištění okapů patří k jeho základní náplni práce. Podle něho je na první pohled vidět, který majitel domu se i o takovou "drobnost" stará a který ne. "Stačí se podívat na zkorodované okapy a oprýskané omítky kolem nich a vidíte, který člověk viděl okap shora naposled v době, kdy se dům stavěl," popisuje svou zkušenost.

Ze země téměř zadarmo

Nejjednodušší to mají majitelé bungalovů a rodinných domků s nízkými stropy s běžnou sedlovou střechou. Ti dosáhnou do okapů ze země. Buď mají doma delší žebřík - v tomto případě stačí tří- až čtyřmetrový -, anebo použijí speciálního smetáku.

Smeták s ohebným kloubemKoncovka pro vymetání okapů se nasadí na teleskopickou násadu

Například výrobce Fiskars vyrábí za tisícikorunu smeták s kloubem, který lze otočit tak, aby se s ním dostalo shora až do okapu. Prodává se s rukojetí dlouhou 170 centimetrů, což u řady rodinných domů stačí. Výrobce Gardena zase za pětistovku prodává speciální čistič okapů - na jedné straně má štětku, na druhé škrabku. Ke škrabce si můžete přikoupit teleskopickou násadu. Tu nejdelší (a nejdražší za 1300 Kč) lze vytáhnout až do čtyřmetrové délky.

Práce spíše pro horolezce

Složitější to mají obyvatelé větších domů nebo činžáků. Tady nepomůže ani žebřík, ani smeták. Jedinou šancí je dostat se do okapů shora. Ceny za podobné výškové práce se pohybují od 100 korun za metr okapů či svodů.

V nepřístupných místech je třeba povolat horolezce

"Běžné betonové a pálené krytiny jsou pochozí, můžeme se přivázat třeba za komín a spustit se dolů. Ale někdy je to blíž třeba z arkýřů. Horší je to u hodně starých střech, tam si nemůžete být zcela jistí, zda by člověk krytinu nepoškodil. Někdy je snazší dokonce spodek střechy u pozednic rozebrat, okap vyčistit a pak zase krytinu složit," popisuje Petr Ipser některé z fíglů jeho profese.

Pro vyčištění okapů je možné objednat si i výškovou plošinu. Je ale potřeba si důkladně spočítat, co bude nakonec levnější. Ceny za pronájem se hodně liší podle techniky, můžete narazit na cenu rovnající se tisícikoruně za hodinu, ale někde dostatečně vysokou plošinu seženete i za tři tisíce na celý den nebo dokonce víkend - čtěte Oprava fasády: kdy je třeba platit drahé lešení a kdy postačí plošina. Je také potřeba zjistit si, za je vůbec možné plošinu použít třeba v členitém nebo šikmém terénu, některé plošiny také mohou mít problém s vnějšími rozměry. Je-li třeba vjet do dvora starého činžovního domu, nemusí se do průjezdu vůbec vejít.

Pojistěte se předem

Plastové mřížky nedovolí listí propadnout do okapu

Když už máte okapy vyčištěné, vyplatí se investovat několik stokorun a do okapů vsadit "ochranu". Prodává se v podobě plastových mřížek, buď válcových nebo plochých. Dodávají je výrobci okapů a jejich příslušenství a zpracovatelé plastů, například Marley nebo Milmar. Běžný metr stojí asi padesátikorunu. Vhodnější bývá pořídit válcovou podélně prostřiženou mřížku - listí se lépe větrem sfoukne, díky prostřihu se mřížka do okapů lépe nasazuje.

Chránit je možné i svody. Do horního otvoru v okapu se vloží speciální mřížka z plastu nebo mědi - vypadá trochu jako klec na kanára. Ta zaručí, že listí nenapadá do svodu a neucpe okapovou vpusť.