Dobrý guláš si zaslouží i pečlivé naservírování, jíme i očima.

Dobrý guláš si zaslouží i pečlivé naservírování, jíme i očima. | foto: shutterstock.com

Jak na nejlepší guláš ze zvěřiny: rady a tipy z tradiční Rakvické vařby

  • 2
Dokonalý guláš je mistrovským dílem. V Rakvicích to pochopili už před šesti lety a každoročně si tam v červnu o ten nejlepší guláš zasoutěží. Letos se sešlo 24 týmů.

V Rakvicích na Moravě se minulou sobotu vařilo 192 kilogramů srnčího masa připraveného na guláš. A protože k dobrému jídlu nemohlo chybět ani občerstvení, otevřely se místní sklepy a připravily koštýře, což zvedlo i ty největší lenochy k ochutnávce. Organizátor a sponzor celé akce Aleš Caska seřadil družstva, rozdal kotle, dřevo, stolky a maso. Ostatní už bylo na soutěžících.

Soutěže se zúčastnil i známý gurmán Miloš Štěpnička, vítězství si ale nakonec odnesl tým z Nového Jičína.

Strategie gulášových týmů

6. ročník soutěže ve vaření guláše Rakvice 2009Na soutěž ve vaření guláše se sjeli lidé ze všech koutů republiky i ze Slovenska. Například bývalí spolužáci ze Žilinské university se domluvili a přijeli s manželkami soutěžit do Rakvic. Měli "tajný“ recept od rodin z Bratislavy, Žiliny, Uherského Hradiště, Oravy, Nového města nad Váhom a Prahy. Kromě hlavních gulášových ingrediencí "od všeho něco", použili sušené hřiby a zahušťovali strouhanou bramborou.

To hasiči z Kobylnice, kteří soutěžili již v předchozích dvou ročnících, svůj tajný recept neprozradili. Prý se v Kobylnici dědí z generace na generaci. Jen prozradili, že největší gulášový fachman, který má momentálně propůjčen Řád zlaté vařečky, je povoláním automechanik.

Dalším soutěžícím družstvem byli místní rakvičtí učitelé. Vaření gulášů se účastnili již po čtvrté a zatím se umístili nejlépe na čtvrtém místě. Pan ředitel, působící jako šéf týmu, prozradil, že je šéfem jen ve škole. V Rakvicích měla hlavní slovo babička, pocházející z Vacenovic u Kyjova. A její tajný recept? Stejně neurčitý jako od kobylnického týmu: "Vařit na podařenů," tvrdí.

Cibulka je základ. Překvapením soutěže se stal známý milovník dobré kuchyně a hlavně velký znalec ryb Miloš Štěpnička z Vodňan. Od pořadatele měl slíbeno, že může vařit guláš ze sumce, kterého si připravil už v Třeboni. Bylo ale rozhodnuto, že se bude vařit jednotně ze srnčího. Ani to ale nebyl pro Miloše Štěpničku problém. Naopak, ještě Hobby.cz prozradil, jak připravit ten správný guláš ze zvěřiny.

Recept Miloše Štěpničky

"Do klasického guláše patří kmín, česnek a majoránka. Na to musíte u zvěřiny zapomenout," konstatuje znalecky Miloš Štěpnička a pokračuje: "Začněte s cibulkou a slaninou. Maso zásadně nesolte dopředu, aby nepustilo šťávu, jinak byste z toho měli klasický maďarský perkelt. Pak přidejte celer, papriku, pepř, divoké koření (tedy nové koření, bobkový list a jalovcové bobule) a poduste. Po chvíli ještě přidejte koriandr a sušené šumavské houby. Když maso změkne, přijdou na řadu poslední ingredience, tedy paprika a rajská jablíčka." A protože se má jíst i očima, každému, kdo přišel ochutnat, ozdobili chlapi ze Šumavy porci feferonkou, libečkem a cibulkou. A ta nejtajnější ingredience celého receptu? Dopředu si připravit zásmažku z kančího sádla. Šumavský tým Miloše Štěpničky sice na Moravě nevyhrál, ale všichni si na jejich guláši velmi pochutnali.


Nejlepší guláš navařilo družstvo z Nového Jičína, ovšem hlavním kuchtíkem tohoto družstva byl Francouz Emir Sylva. Svůj recept sice původně tajil, ale v euforii po získaném vítězství se "ukecl". A tak můžete francouzský zvěřinový guláš vyzkoušet i vy.

recept na guláš s příchutí Francie

Cibulku osmahněte na kachním sádle, a když se maso zatáhne, osolte, přidejte zázvor, arabský kmín, čerstvý koriandr a med. Podlévejte arabským vínem. Nakonec dobrůtku zahustěte chlebovou kůrkou.


Za rok přijeďte ochutnat i vy

Cimbálová muzika není ke guláši vůbec špatná kombinace.K dobrému jídlu patří dobrá muzika, takže si všichni po celé odpoledne mohli zatancovat při dechovce nebo zazpívat u cimbálu. Pořadatelé pamatovali i na milovníky sladkostí a fronta na palačinky nebrala konce.

Místní sklepy páni vinaři zpřístupnili a nabízeli ochutnávky těch nejlepších vín, které jim v minulém roce příroda nadělila.

Na gurmánské "srandaakci" bylo možné potkat i kuriózní postavičky. Třeba i starého pána, který se z Ameriky z nějakého prapodivného důvodu odstěhoval do Podivína na jižní Moravu. Tam učí angličtinu. Ve státě Iova prý podle místních vlastnil hotel, který získal Michelinskou hvězdu. A takovou akci, jako soutěž ve vaření guláše, ho nenechala chladnou.

Atmosféra byla dokonalá, vládla spokojenost a dobrá nálada. Vyměňovaly se recepty, hodnotilo víno a plánoval se sedmý ročník gulášů 2010. Stačí sledovat rakvické gulášové stránky a kalendář akcí na Hobby.cz a ty nejlepší guláše vám nemohou utéct. Nepřijet by byl opravdu hřích. Už jen proto, že Miloš Štěpnička si ten sumčí guláš za rok určitě prosadí.