Vrtací kladivo se hodí do paneláku a na větší rekonstrukce.

Vrtací kladivo se hodí do paneláku a na větší rekonstrukce. | foto: Bosch

Jak na práci s vrtačkou. Pět bodů pro absolutní začátečníky

  • 18
Každý to jednou zkusí prvně. Abyste si nezkazili dílo začátečnickými chybami, připravili jsme stručného průvodce základů vrtání.

Vyberte vhodnou vrtačku

Podle materiálu, z něhož je postavená zeď, použijte vhodný přístroj. Platí základní pravidlo: čím silnější motor, tím větší rozsah použití. Na lehčí práce stačí akumulátorový šroubovák, třeba při vrtání do sádrokartonu a pórobetonu.

U klasického zdiva si sice s akupřístrojem poradíte taky, ale vhodnější je zvolit výkonnější příklepové vrtačky. Účinnost zvýšíte tlakem na vrták.

Na zdivo z kabřince či pálených cihel je nutná příklepová vrtačka či vrtací kladivo. Když zeď tvoří děrované tvárnice, porézní cihly nebo desky, vrtá se bez příklepu.

Na beton použijte nejlépe vrtací kladivo. "Příklepovou vrtačku pro vrtání do betonu příliš nedoporučuji, příklep je málo účinný. To neznamená, že vrtačka do betonu otvor nevyvrtá. Vrtání ale bude déle trvat a vyžadovat větší úsilí," radí Jan Sladký z firmy Bosch. Zároveň to bude podle něj znamenat zkrácení životnosti vrtačky.

Pořizovat si vrtací kladivo se nevyplatí každému, ale hodí se třeba do panelákového bytu nebo v případech rekonstrukce domu. Většina kladiv má i funkci sekání, již lze využít pro sekání drážky pro kabel, odstranění omítky, dlaždic a obkladů. Kladivem lze vyvrtat i otvory do sádrokartonu, lze regulovat sílu a vypnout příklep. Pozor: na kladivo se nesmí tlačit, snížila by se jeho účinnost.

Zvolte správný vrták

Podle materiálů musíte volit i různé vrtáky. "Na obale většiny z nich je vyznačeno zkratkou, z jakého materiálu jsou a jak se mají používat," vysvětluje Sladký. Když použijete třeba na vrtání do zdi typ pro dřevo, otvor nevytvoříte a navíc vrták zničíte.

Vrtáky z rychlořezné oceli (HSS) s broušenou špičkou jsou vhodné na otvory do neželezných kovů: hliníku, mědi, mosazi, zinku nebo na běžné železo. Do ušlechtilé oceli jsou nutné vrtáky z rychlořezné oceli legované kobaltem (HSS-E) nebo s titanovou vrstvou. Vypadají podobně jako normální vrtáky HSS, jsou dražší, ale při práci se tak neopotřebují.

Rozdílné hroty u vrtáku na kov a na dřevo

Vrtáky do dřeva: hadovitý a plochý frézovací

Spirálové vrtáky do dřeva mají dlouhou špičku se dvěma předřezávači. Špička pomáhá usazení vrtáku, předřezávače natrhávají dřevěná vlákna.

Na zdivo z kabřince, pálených cihel nebo betonu jsou nutné vrtáky do kamene. Ty mají na špičce naletované tvrdokovové destičky.

Nákup řiďte i podle toho, jak často chcete vrták používat. Na jeden otvor na háček pro zavěšení utěrky postačí levný vrták. Na pravidelnou práci při rekonstrukci domu nebo při montáži velké policové stěny bude lepší spolehnout se na kvalitu.

Zamezte škodám od prachu

Během vrtání používejte ochranné brýle a rukavice. Pro příklepové vrtačky existuje jako příslušenství speciální odsávací zařízení, které zachycuje prach už během vrtání.

Jako alternativu můžete pod otvor přilepit sáček nebo přeložený arch papíru se zahnutými růžky. Kromě toho byste měli podlahu pod otvorem zakrýt lepenkou či fólií. Můžete také poprosit pomocníka, aby pod otvorem přidržel hadici zapnutého vysavače, raději ale ne domácího, na stavební prach jsou speciální dílenské.

Předvrtávejte

Místo pro vrtání si označte křížkem. Aby vrták do zdi nepronikl našikmo, vždy nasaďte špičku vrtáku kolmo k povrchu a pak spusťte přístroj. Teprve až se vrták pevně opře, začněte na přístroj tlačit.

Když potřebujete otvor s větším průměrem, vytvořte díru nejprve menším vrtákem, poté nasaďte větší a otvor rozšiřte a prohlubte.

Pomozte si lepicí páskou

Při vrtání do citlivých povrchů jako jsou dlaždice, přilepte na vrtané místo kousek krepové pásky. Páska díky hrubému povrchu zabrání tomu, aby vrták sklouzl, a zmenšuje riziko, že dlaždice praskne.

Nejprve nastavte přístroj na vrtání bez příklepu, a jakmile vrták projde dlaždicí, přepněte na příklep.