Některé hrady z písku jsou opravdovým uměleckým dílem.

Některé hrady z písku jsou opravdovým uměleckým dílem. | foto: Profimedia.cz

Konečně dokonalé hrady z písku. Nizozemští vědci zjistili, jak na to

  • 39
Vezměte 99 kyblíčků písku a jeden kyblíček vody. Smíchejte a dostanete ideální směs na stavbu hradu. Tak vypadá "kuchařka" profesora Bonna z amsterdamské univerzity.

Daniel Bonn z Institutu experimentální fyziky přírodovědecké fakulty univerzity v Amsterdamu zveřejnil v časopise Scientific Report studii, kde exaktně dopočítal, jak vlhký písek musí být, aby co nejlépe držel pohromadě. Přiznal, že ho k bádání přiměla procházka po pláži, kde narazil na obří hrad.

"Všechny děti, které na pláži staví hrady, vědí, že do písku musí přidat trochu vody," píše ve své práci. "Příliš mnoho vody však může naopak materiál destabilizovat, což je vidět například u sesuvů půdy při velkých deštích," popisuje v práci.

Po prvních experimentech se skutečným pískem sedl k počítači a vyšlo mu, že optimální pevnosti lze dosáhnout, když se do písku přidá jedno procento tekutiny. "Kapalina vede, laicky řečeno, ke vzniku kapilární přitažlivosti mezi zrny písku. Musí jí být ale jen tak akorát," vysvětluje (celou studii najdete zde).

Jeho týmu se dokonce povedl i experiment se speciálně upravenými vodoodpudivými pískovými zrny, kde jako pojivo působí bubliny vzduchu. Jejich pomocí postavili hrad i pod vodou. Výsledky výzkumu by měly mít velký význam pro stavebnictví a mechaniku chování zemin, které se zabývají stabilitou půdních struktur.