Každý plavec uvítá na břehu jezírka lavičku, třeba z kamene.

Každý plavec uvítá na břehu jezírka lavičku, třeba z kamene. | foto: Stanislava Neradová

Jak na úpravu břehů koupacího jezírka: správná barva fólie je základ

  • 2
Tvarování a vytváření břehů je jedna z nejhezčích prací při stavbě jezírka. Pokud jste mu dali kulatý či oválný tvar, mělo by se vám opravdu podařit vytvořit jezírko s iluzí přírodní vodní plochy. Vžijte se do role zahradního architekta a pusťte se do práce.

Nejprve si udělejte výlet například k rybníkům jižních Čech a podívejte se, jaké břehy vytváří sama příroda. Načerpejte inspiraci a začněte se poohlížet po kamenech, spadaných starých silných větvích a poražených stromech. Pomohou vašemu jezírku vytvořit skvělou kulisu.

Překrytí okraje fólie

Pokud jste jako izolaci při stavbě jezírka zvolili použití fólie, její okraje přečnívají na břeh jako jakýsi fóliový límec. Ten je nutno co nepřirozeněji zakrýt. Fólii sice využijete k vytvoření dalších vodních zón, které zaplníte přepraným kačírkem a osázíte květinami. Ale ohyb fólie přímo na okraji jámy by bez zakrytí i poté zůstal vidět.

Kmeny starých stromů vypadají na březích jezírka přirozeně, jakoby tam ležely odjakživa.Ideálně lze tento přechod zakrýt pařezy a kmeny starých stromů, vybírejte přitom raději tvrdé dřevo, platné jsou i kameny nejrůznějších tvarů i velikosti. Kmeny položte nejlépe tak, aby kopírovaly okraj břehu, plochu mezi nimi obložte kameny větších rozměrů a mezery mezi nimi vyplňte menšími valouny a drobnými kamínky.

Své kouzlo mají staré pařezy. Zapustíte je do břehu, můžete je i otočit vzhůru nohama. Spleť jednotlivých kořenů pak působí nádherně. Pařezy můžete oloupat, pokud máte strach, že vám kůra bude znečišťovat jezírko. Ale můžete ji na pařezu i kmenech nechat, což zase naopak působí přírodněji.

Na obložení části nebo i celého břehu dobře poslouží i naplocho štípaný kámen. Ten se dá koupit v zahradnických centrech nebo přímo u kameníků. Doplnit ho můžete například výsadbou kapradí, dekorativních trav a dalších rostlin. Jejich výběr záleží na tom, zda budou ve stínu, na prudkém slunci, nebo jen lehce osluněny.

K zakrytí břehu můžete použít i fólie s kamínkovým potiskem.Přestože vodu napustíte až k položeným kmenům a kamenům, může se stát, že fólie, kterou je jezírko vystlané, bude u břehů stále prosvítat. Obzvlášť, pokud jste zvolili modrozelenou barvu. Černá fólie zase sice působí neutrálním dojmem, ale voda v jezírku se díky ní mnohem více ohřívá. Její čištění pak tedy vyžaduje zbytečně více úsilí.

Prosvítající barvu použité fólie můžete na okrajích jezírka celkem jednoduše překrýt třeba fólií s pískovým nebo štěrkovým potiskem. Kamínky na ní působí poměrně autenticky a pomohou vám vytvořit iluzi břehu, který jakoby pokrývá štěrk.


Jak vybírat izolační fólii pro jezírko

Při budování nádrže se neobejdete bez fólie, bez ní by vám voda v jezírku ani nezůstala. "Během patnáctileté praxe se nám pro izolaci jezírek nejlépe osvědčila folie českého výrobce Fatra Napajedla, 1 mm silná, z měkčeného PVC, barvy khaki," radí Petr Ciglbauer z firmy C plastik z Mydlovar u Českých Budějovic. "Občas jsme na přání zákazníků nuceni izolovat jezírko z fólií silných dva milimetry, zdá se jim to jistější. Ale tyto silné folie hůře kopírují terén a špatně se jimi opracovávají detaily," vysvětluje.

A jakou barvu fólie zvolit? "Fólie se vyrábějí v různých barvách. Vybrat si můžete černou, světle zelenou, tmavě zelenou khaki a další. Nemáte-li speciální důvody pro určitou barvu, doporučujeme tmavě zelenou. To je barva vodní řasy. A jelikož v jezírku máte "živou vodu", vodní řase se neubráníte," radí dále zkušený praktik. Volně plovoucí řasu zničíte pomocí UV lampy a zachytíte filtrací. Na stěnách jezírka se ale řasa průběžně tvoří a drží. Dojde-li k odloupnutí řasy z větší plochy stěny jezírka a následnému odhalení folie, jiná barva fólie působí zbytečně rušivě.

Dotváření břehů má svoje zákonitosti

Nebojte se zvolit větší plochu pobřežní zóny, rostliny to uvítají a postupně během pár sezon vytvoří jezírku velmi příjemnou kulisu. A jako ideální místo k úkrytu začnou pobřežní zónu využívat i různí živočichové, které k vám na zahradu voda přiláká.

Pohoda a atmosféra jako u přírodního jezera.Kameny, kmeny, pařezy a další přírodní materiál neslouží pouze k estetickému zakrytí fólie. Plní i další důležitou funkci. Brání vodě, aby z jezírka nevzlínala do okolí. A naopak, aby do rybníčku nestékala voda z okolí například při deštích. A nezapomeňte na přepad, který přebytečnou vodu odvede z jezírka.

Nezapomeňte, že vodu do jezírka je nutné průběžně doplňovat, protože se odpařuje a za chvíli by vám mohla fólie na březích vykukovat. Voda se dá dopouštět z vrtu, využít ale můžete i vodu dešťovou, kterou například svedete ze střechy domu. V období květu stromů ale pozor, ať si do rybníčka nespláchnete i množství pylu.