Etylalkohol hoří modrým plamenem...

Etylalkohol hoří modrým plamenem... | foto: Profimedia.cz

Metanol pijete v ovocných pálenkách vždycky. Je na něj norma

  • 41
Metanol je naprosto přirozenou součástí přírodních pálenek. Evropská norma určuje, že litr čistého alkoholu může obsahovat 12 gramů metylalkoholu.

Přítomnost metanolu v ovocných destilátech je naprosto přirozená. "Je známkou toho, že se opravdu jedná o přírodní destilát z ovoce. Proto v nich naše i evropská norma stanovuje povolený obsah 12 gramů metanolu na litr čistého alkoholu, což je šest gramů metylalkoholu v litru 50% ovocné pálenky. Kvalitní potravinářský líh k výrobě lihovin obsahuje max. jen 0,5 g metanolu v 1 l čistého (tj. 100% lihu)," vysvětluje docentka Helena Uhrová z VŠCHT. (Jaká je první pomoc při intoxikaci metanolem, se dočtete zde.)

Nepoznáte ani čichem, ani podle barvy plamene

S množícími se případy otrav metylalkoholem vyvstává před laiky spousta otázek. Lze poznat pouhým okem nebo čichem, jaký tvrdý alkohol nepít? Lze to zjistit nějakou jednoduchou zkouškou?

Na "zasvěcených" internetových diskusích se dočtete, že jakmile je v lihovině přítomen metylalkohol neboli dřevný líh, hoří jinou barvou plamene než lihovina, která je v pořádku. Ano, metanol hoří oranžovým plamenem, kdežto etanol modrým, ale to platí pouze pro čisté látky.

"Metylalkohol hoří stejně modrým plamenem jako etanol, změnu v barvě plamene nezjistíte ani u ovocného destilátu," nechce vyvolávat zbytečné iluze Uhrová. "Barva se může změnit dík některé příměsi, třeba zvýšenému obsahu sodíku nebo jiné látky, která není regulérní součástí destilátu nebo lihoviny," konstatuje Uhrová. 

Kde se musí stát chyba, aby metanol zabíjel

Jako velmi problematické vidí senzorické zjištění metylalkoholu i Kamil Kutina, vedoucí provozu palírny Radlík v Jílovém u Prahy. "Běžnému spotřebiteli bych radil nakupování alkoholu pouze z důvěryhodných zdrojů, tedy z prověřených lihovarů a pěstitelských pálenic, kde je jistota, že metylalkohol je oddělen již při destilaci v takzvaném úkapu. To znamená nenakupovat alkohol z černých palíren a stáčený alkohol z neznámých zdrojů," vysvětluje Kutina.

Že odpovědnost za zvýšené množství metanolu může nést neoddělení úkapu při destilaci, potvrzuje i docentka Uhrová: "Tam je největší podíl etanolu a metanolu. Bude tam ale pravděpodobně i zbytkový octanol, který by mohl nepříznivě ovlivnit chuť. Ale to už každý nepozná." 

Správně se při destilaci stáčí až takzvané jádro. "A tam už je podíl obou alkoholových složek v pořádku," uklidňuje. V nelegální pálenici je ovšem možné, že dodržování tohoto jedině možného výrobního postupu nikdo neřeší.  

Další teoretickou možností, jak se metanol do tvrdého alkoholu dostal, je použití technického lihu místo čistého potravinářského etanolu. "A tam už lze jen spekulovat. Jestli chtěl někdo ušetřit a použil nečištěný technický líh, kde jsou nejrůznější příměsi včetně metanolu. Anebo jestli byl prostě hloupý a řekl si líh jako líh..." nechce ani domýšlet smutnou variantu docentka z VŠCHT.