Tradiční česká roubenka

Tradiční česká roubenka | foto: Profimedia.cz

Jak připravit chalupu na jaro

  • 3
Březen je pro chalupáře měsícem oprav. Je třeba zkontrolovat střechu, těsnění oken, topení, vodu a odpady, vyhnat myši, vyčistit studnu...

Většina problémů, které mohou přes zimu nastat v opuštěném a nepoužívaném domě, se pravidelně opakuje téměř každý rok. Sníh strhne pár tašek a ohne okapy, v nevětraných místnostech se vytvoří plíseň, do opuštěné chaty se nastěhují myši.

Díry ve střeše

Jednou z prvních věcí, kterou byste měli při příjezdu na chatu zvládnout, je kontrola střešní krytiny. Během letošní zimy několikrát dlouze sněžilo a teploty se pohybovaly hluboce pod nulou, což mělo za následek popadané tašky. Jestliže máte náhradní, jste bez problému. V opačném případě musíte dokoupit takové, které padnou na střechu, případně sáhnout do zásob, které máte schované pro Strýčka Příhodu.

Při výměně tašek postupujte opatrně, pracujte nejlépe v páru. Krytinu pokládejte postupně, nadzvedněte tašky nad otvorem po upadlé a zavěste novou. Opravu plechové střechy nechte raději na profesionálovi.

Rozbitá okna

Díry ve střeše jsme sice úspěšně spravili, v domu je ale stále cítit mírný průvan a od oken jde chlad? Nejprve byste měli zkontrolovat, zda výkyvy teplot okna pouze pokroutily nebo jestli úplně nepopraskaly tabulky. V prvním případě vám stačí samolepicí izolace, která zadrží chlad zvenčí, inspirujte se naším článkem na toto téma. Jestliže ale praskla okenní tabule, budete ji muset vyměnit. S výměnou u dřevěného okna si vystačíte sami, s plastovým či eurooknem je třeba jít ke sklenáři.

Když komín netáhne

Všechny možné otvory, kterými by mohlo teplo unikat jsou zatěsněné, a tak si konečně můžete zatopit v krbu nebo kamnech. Najednou ale z krbu začne valit černý dým přímo do vaší chalupy. Co teď? Máte ucpaný komín.

Ze skříně vytáhněte kominickou štětku s ocelovým lanem a závažím, otevřete dvířka do komína a pořádně ho protáhněte. Poté zkuste znovu prudce zatopit, obvykle se doporučují noviny, aby vznikl prudký oheň. Existují i speciální polena, která mají schopnost komín vyčistit.

Zanesené trubky – neteče voda

Jestliže jste pustili kohoutek a nedostalo se vám žádné odpovědi, pak rozhodně nepanikařte a položte si dvě základní otázky: funguje čerpadlo? Je ve studni dostatek vody?

Když obě odpovědi vyšly kladně – máte problém, možná jste zapomněli na podzim vypustit ze systému vodu a došlo k roztrhání trubek. To v té nejhorší variantě, pak nezbývá než volat instalatéry a obětovat několik tisícikorun. Základní postup si připomeňte přečtením našeho článku na toto téma.

Co s ucpaným odpadem

Zřejmě nejběžnějším problémem, na který ale narazíte až pozdě večer, když zavítáte do koupelny, je ucpaný odpad. Na ty bohužel neexistuje žádná rada, kromě těch, které už všichni dobře známe. Jako první sáhněte po gumovém zvonu, který je ale většinou jen jednorázovou pomocí.

Trvalý odtok zajistíte zejména pomocí chemických přípravků, které dokáží odstranit usazeniny z pracích prášků, mýdel, vlasů, tuků a biologického kuchyňského odpadu.

Kde řádí myši

Myši mají rády nejen sýr, ale i chléb s paštikou či ořechyV zimě neobývaná chalupa se může stát i rájem hlodavců, kteří se stahují do tepla a hlavně tam, kde neopatrný majitel zanechal zbytky zásob, takže pro myší komunitu vytvořil něco jako závodní jídelnu. Zbavit se hlodavců není jednoduché, podle odborníků více než klasické pastičky zabírá chemie, někomu se osvědčily i elektronické "myšoplaše", které vydávají zvuk, který hlodavci nesnáší. Poněkud komické jsou "babské" rady doporučující pořídit si do chalupy kunu. Je pravda, že myši vyžene, ale zároveň nadělá více paseky než celá myší školka. Podrobnosti najdete v článku o tom, jak vyhnat z domu hlodavce.

A co vy, už jste odzimovali chalupu? S jakými následky zimy jste se setkali a jak jste je řešili? Přispějte do diskuze a pomozte i ostatním.