Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se staví sen pro gorily? Prohlédněte si zrekonstruovaný obývák

aktualizováno 
Zrekonstruovaný interiér vnitřní expozice si pražské gorily užívají od začátku září. Výměna dřevěných parkosů, po kterých lezou, trvala dodavatelské firmě tři dny. Zato teď mají gorily svůj "obývák" zajímavější, což přináší i změny v jejich chování.

Gorilí pavilon už stojí deset let, teď se interiér předělával počtvrté. "Gorilám vždy vydrží tak dva tři roky, protože parkosy, tedy dřevěné prvky, se běžným užíváním a údržbou opotřebovávají a časem se poškodí. Vedlejším produktem této změny jsou ale samozřejmě i nové podněty a z toho plynoucí nová zábava pro gorily," vysvětluje Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo.

Změny přinesly nová spací hnízda i strhané popínavky

Parkos

Označení používané v pražské zoo pro dřevěné prvky v expozicích zvířat. Většinou jsou to kmeny či větve stromů a keřů, neořezané a neodkorněné, aby zvířatům co nejvíce imitovaly přírodní prostředí. 

Proměna interiéru pavilonu nikdy není jednoduchá, protože znamená zásah do režimu zvířat, ale tentokrát se dodavatelská firma zavázala vše předat do tří dnů a podařilo se. Gorily se mezitím pohybovaly ve venkovním výběhu a v ložnicích.

Po vypuštění do nově zařízené vnitřní expozice gorily tentokrát zjistily, že dřevěných prvků mají k dispozici mnohem víc, včetně většího množství lan. A že jsou vyšší než doposud. "Samice s mláďaty okamžitě začaly testovat, co jim to dovolí a zjistily, že konečně dosáhnou na zeleň, na kterou nemohly. Okamžitě tedy začaly strhávat popínavky," líčí prvotní nadšení goril z nového interiéru Brandl.

Pražské gorily v nově zařízených vnitřních prostorách pavilonu.
Pražské gorily v novém obýváku.

Pražské gorily v nově zařízených vnitřních prostorách pavilonu

To Richard je mnohem konzervativnější a před novými parkosy dlouho jen posedával a sledoval, jestli je pohyb po nich bezpečný. Druhý a třetí den už je ale začal využívat také. A některé gorily šly ještě dál a začaly si dokonce přímo nahoře ve větvích parkosů budovat spací hnízda, což je dříve nenapadlo.

"Novinkou také je, že instalace je tak hustá, že už nelze jako dříve celou expozici rychle přehlédnout a téměř z jednoho místa tak zjistit, co se kde děje, kdo kde je a co dělá. Gorilám to přineslo větší soukromí, což se určitě může také projevit v jejich chování," řekl Brandl. 

Pražské gorily v nově zařízených vnitřních prostorách pavilonu.

Novinkou je i to, že samice Bikira – která je březí se samcem Richardem – na včerejšek poprvé spala u "výloh", tedy u skel, přes která vidí do vnitřní expozice návštěvníci. "No vidíte, a takhle se může chování Bikiry měnit ještě v průběhu dalších dvou let, protože i tak dlouho může trvat její pozvolná adaptace," říká Brandl. O příchodu Bikiry do pražské zoo čtěte zde.
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Pomlázce z vrbového proutí se na Velikonoční pondělí nevyhnou ani gorily

Kiburi si za pomlázkou neomylně vyšplhal na parkosy. Čerstvé jarní proutí totiž...

Na Velikonoční pondělí si vajíčka, pomlázky i čerstvé proutí jako takové užijí do sytosti nejen pražské gorily. Na své...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Kiburi je gorilí specialista na hlavolamy. Malý Ajabu asistuje i škodí

Kiburi vzal toto sprchování nejmladšího člena gorilí rodiny za své.

Rok a půl už mají gorily možnost řešit hlavolam, který dostaly k předloňským Vánocům. Ve skutečnosti do něj chovatelé...

Najdete na iDNES.cz