Rybenka domácí (Lepisma saccharina)

Rybenka domácí (Lepisma saccharina) | foto: Profimedia.cz

Rybenky milují vlhko a tmu. Zbavíte se jich i bez chemie

  • 28
Drobný světloplachý hmyz, který možná občas zahlédnete v koupelně nebo v komoře, velkou paseku nenadělá. Pokud se ovšem nepřemnoží. Jak tomu zabránit? Pomoci může prevence, instalatér, ale třeba i vanilka nebo brambory.

Na zemi žijí rybenky mnohem déle než my – přes 300 milionů let – a asi z jejího povrchu jen tak nemizí. Nejsou ostatně nijak zvlášť škodlivé, nepřenášejí žádné nemoci, které by pro člověka byly nebezpečné, a dokonce nám trochu usnadňují život. Žerou totiž roztoče.

Bezkřídlý hmyz s dlouhými tykadly a senzorickými štětinami někomu připadá odpudivý, ale mít jich pár doma není žádná velká tragédie.

Nejspíš prostě máte v domě nebo bytě vlhko: rybenky si potrpí na vlhkost vzduchu kolem 75 až 99 procent. Nesnesou přirozené ani umělé světlo a pro vývoj potřebují také vyšší teploty, přibližně od 22 do 27 stupňů. Tato kombinace znamená, že je většinou potkáváme v koupelně, na toaletě, ve spíži nebo v předsíni.

Škody běžně moc nenapáchají, žerou hlavně zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů, nebo mikroskopické kousky papíru. Nepohrdnou moukou, cukrem a dalšími sacharidy – pokud se k nim dostanou. Problém nastává, když se rybenky přemnoží, pak můžou poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení.

Pomáhá dezinfekce i vytírání do sucha

Co s tím? Začněte prevencí. „Udržujte pořádek hlavně na toaletě a v koupelně, pravidelně je dezinfikujte,“ radí Marie Zamazalová, školitelka agentury LidskáSíla.cz. Pomůže také, když budete hodně větrat a udržovat doma co nejsušší prostředí. Podlahu vytírejte do sucha, nenechejte vlhké ani rohy a spáry, v těch si rybenky zvlášť libují. Vždy dobře vysušte i vlhkou koupelnovou předložku.

Větší výskyt rybenek může být indikátorem toho, že vám někde zatéká nebo máte doma plíseň, říká Marie Zamazalová. „Možná za to mohou špatně instalované obklady nebo silikon,“ dodává. Pokud už se tedy rybenky u vás doma vyskytují, je lepší zavolat rovnou instalatéra, aby se podíval na odpadní potrubí. Samotný čistič odpadu v tomto případě nestačí. Ten zajistí jen čistý průtok, ale v krcích odpadních trubic se může hromadit nečistota.

Nalákejte je bramborami, odpuďte vanilkou

Na rybenky platí i několik osvědčených domácích metod. Zkuste například vyrobit bramborovou past: nastrouhejte brambory a položte je do rohů místnosti, třeba na noviny. Rybenky se do nich přes noc zahrabou a vy je ráno můžete s celou pastí zabalit do novin a vyhodit.

Osvědčená je i vanilka, rybenky její vůni nesnesou a utíkají před ní. Funguje to jen s tou pravou, náhražky ani tzv. vanilkový cukr na ně nepůsobí. Kupte vanilkový lusk, rozřízněte ho podélně a nakrájejte na kousky, které opět rozložíte do koutů. Klidně je tam nechte týden nebo dva, rybenky se postupně samy přestěhují někam jinam.

Silné chemické prostředky jsou většinou zbytečné, sáhněte po nich jen v případech extrémního přemnožení a pokud žádná jiná metoda nezabere. Osvědčeným likvidátorem je borax (tetraboritan sodný) smíchaný s cukrem, ve specializovaných obchodech pak můžete sehnat i přípravky určené konkrétně na hubení velmi odolného hmyzu, jakým jsou právě rybenky.