Venkovní bazén

Venkovní bazén | foto: Shutterstock

Jak správně ošetřit bazén před odjezdem na dovolenou

Odjíždíte na delší dobu mimo dům a řešíte, jak zajistit, aby i po vašem návratu byla voda ve venkovním bazénu v pořádku? Poradíme vám, co vše je pro to nutné udělat!

Bazén vyžaduje před odjezdem na delší dobu náročnější údržbu, než pokud se mu věnujete každý den. Proto nepodceňujte přípravu bazénu na delší dobu, kdy si bude žít svým vlastním životem.

„Základem všeho je každodenní filtrování a větší množství použité chemie“, říká manažer prodeje bazénové techniky Lukáš Petr. „Přechlorování bazénu zabrání vzniku řas, množení bakterií a virů a jiným nepříjemnostem.“
Ani vyšší koncentrace chloru vám však nezaručí, že se vrátíte a můžete se jít hned koupat. „Po ošetření bazén vydrží i pár týdnů bez další péče. Vše samozřejmě záleží na počasí. Pokud bude bazén vystaven velkým horkům, je velmi pravděpodobné, že se ve vodě rozmnoží řasy. To také bývá nejčastější problém“, dodává Petr.

Jak správně postupovat


sph1. Než odjedete, ujistěte se, že koncentrace chloru a hodnota pH jsou v normě. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 7,2 až 7,6, chlor od 0,3 až 0,5 mg/l. Pokud těsně před dovolenou zjistíte větší odchylky, pravděpodobně vás pak čeká po příjezdu překvapení – barevná voda a řasy v bazénu.


sph2. Do plováku dejte trojnásobné množství pomalu rozpustných tablet. Trvalý přísun chloru zabrání vzniku nečistot a parazitů, kteří by dalším množením zamořili bazén.


3. Přidejte přípravek proti tvorbě řas. Sice chlor ničí i je, ale sám na ně nestačí. Řasy zkrátka milují teplou vodu a majitelé bazénů se s nimi také často potýkají.


sph4. Přikryjte bazén krycí plachtou. Zajistí, aby vodu neznečišťovaly spadané nečistoty. Ty by podporovaly množení bakterií a virů.


5. Ujistěte se, že vaše filtrační zařízení poběží každý den. Obvykle se doporučuje 4-8 hodin denně. Záleží na průtoku vaší filtrace (počet kubických metrů za hodinu) a velikosti bazénu (počet kubických metrů vody). Dobu filtrování tedy zvolte tak, aby se denně přečerpala všechna voda alespoň jednou. Jestliže vaše filtrace ještě nemá časovač, teď se bez něj neobejdete.

. Bez čeho se neobejdete

- Tester, případně chemie na úpravu pH koncentrace volného chloru a tvrdosti vody
- Chlorové tablety
- Přípravek proti řasám
- Krycí folie
- Časový spínač


Pokud po odkrytí plachty z hladiny nepozorujete žádné viditelné problémy, zkontrolujte pH a koncentraci chloru a upravte dávkování. Zkontrolujte filtraci.U kartušové vyjměte filtrační vložku a properte ji. U pískové propláchněte náplň. Odstraňte usazené nečistoty ze dna a stěn pomocí bazénového kartáče nebo vysavače. Jako doplněk péče můžete použít vločkovač, který vysráží případné nečistoty a odstraní kalnost vody.


Řasy – nepřítel bazénů

Jestliže váš bazén stačily napadnout řasy, rychle jednejte. Když už se rozmnoží tak silně, že např. není vidět dno, budete se jich zbavovat velmi těžce. Přidejte proto chlorový šokový přípravek, který je rychle zničí. Dále nezapomeňte nepřetržitě filtrovat - alespoň 24 hodin! Pokud je i druhý den voda stále zelená, použijte vločkovač. Sražené nečistoty a mrtvé řasy odsajte a stále filtrujte.
POZOR! U některých filtrů nelze vločkovače použít, proto se včas informujte.


Kdy raději vypustit bazén?


Máte nadzemní bazén? Zvažte, jestli se nevyplatí vodu raději vypustit. To vám ušetří práci jak před odjezdem, tak i po návratu. Zapuštěné bazény mívají daleko kvalitnější filtraci a teplo na ně působí pouze shora, takže u nich se voda zpravidla nevypouští.