Nejkrásnější police je taková, u které není vidět kování.

Nejkrásnější police je taková, u které není vidět kování.

PORADNA: Police snadno přivrtáte ke stěně i bez viditelného kování

  • 27
Manželka si vymyslela systém polic, které bych měl upevnit místo staré obývákové stěny. Její podmínkou je, aby u polic nebylo vidět kování, které je bude držet u stěny. Jak to nejlépe vyřešit, ptá se čtenář HOBBY.cz

V dopise, který nám přišel do redakce, ještě upřesňuje, že bydlí v panelovém bytě. Původně měli v obývacím pokoji klasickou stěnu. Té se zbavili a jako první krok přivrtali velkou plochou televizi. A když se tak dívali na holou stěnu, přimělo je to vyprojektovat si systém polic. "Nepředpokládám extrémní zatížení, žádné police plné knih, jen občas pár knížek, váza, sklo," popisuje.

Řešení se nabízí několik. To nejjednodušší je koupit hotové police. Například IKEA prodává za dvě stě korun police Lack, jejichž součástí je kování umožňující je zavěsit. Ve specifikaci se píše, že tuto 1,1 metru dlouhou poličku můžete zatížit 5–15 kilogramů. Prodává se v několika barevných provedeních. Kování je součástí balení, chybí jen šrouby nebo vruty. Ty si musíte dokoupit podle toho, do jakého materiálu budete polici přivrtávat.

Police Lack z IKEA
Návod k montáži skrytého kování

Ne každému ale bude tento systém vyhovovat. Kvůli délce, tloušťce nebo barevnému provedení. Pak nezbývá než přistoupit k individuálnímu řešení.

Existuje několik způsobů, jak polici upevnit do stěny. Princip uložení je podobný. Do hrany police je podle délky a předpokládané zátěže potřeba vyvrtat otvory, do kterých se nakonec zasunou trny kování. Pokud nemáte stojanovou vrtačku, nechejte tuto práci raději truhláři, jinak nedosáhnete přesné kolmosti.

Problém spočívá v tom, jak trny upevnit do stěny. Nejjednodušším, ale zároveň nejméně elegantním způsobem je vyvrtat do panelu otvory, do nich vsunout a zafixovat pomocí chemické kotvy kulatinu. Problém je, že až jednou budete chtít polici zlikvidovat, zůstanou ve stěně kusy železa, kterých se zbavíte jen odříznutím úhlovou bruskou.

Skryté kování s nastavitelnou symetrií
Princip připevnění kování k polici

Na trhu však najdete i specializovaná kování, lze je rozčlenit do dvou skupin. Jeden typ se přivrtá ke stěně "naplocho" (viz obrázek). To znamená, že trn připevníte ke stěně pomocí hmoždinek, nakonec na něj nasunete polici. Tento typ má výhodu v tom, že se vám s největší pravděpodobností podaří trn upevnit kolmo ke stěně, a to v horizontálním i vertikálním směru.

Trny na police do plastové hmoždinky

V druhém případě hrozí, že se vám tuto podmínku nepodaří dodržet. Tady se totiž předpokládá, že do panelu vyvrtáte otvor a do něj vsunete trn, na který se police zasune. Tento způsob je tedy vhodný pro zkušenější kutily. Ideální je do panelu použít vrtací kladivo, které si poradí i s armaturou. Pravděpodobnost, že se s ní ve zdi "potkáte" je sice minimální, ale nebyli byste  první ani poslední, komu by se to stalo.

Teď už jen nezbývá, než se rozhodnout, který systém využít. Například prodejce Trim nabízí za 20–30 korun podle průměru a délky skryté kování na police, kde nejdříve zatlučete plastovou hmoždinku a do ní vešroubujete trn. Podobná kování koupíte do stokoruny za kus, některá mají možnost asymetrického natočení trnu, aby bylo možné doladit drobné nepřesnosti při vrtání.

Zarážecí kotva
Kovová chemícká kotva

Zajímavou variantu vám ale nabídne i obyčejné železářství. Kupte si závitovou tyč, například o průměru 12 mm. "Chtějte ale pevnostní tyč, alespoň DIN 975 - 8.8. Obyčejné závitové tyče totiž nemají příliš velkou pevnost v ohybu," radí Edmund Červenka z obchodu s kotevní technikou Ha-Ve.

Takovou tyč můžete upevnit do stěny například narážecí kotvou. Až ji budete žádat v železářství, můžete před prodavačem vyzkoušet i názvy zatloukací kotva, narážecí hmoždinka atd., terminologie se mírně liší. Je to kovová hmoždinka s vnitřním závitem. Tím, že se do ní závitová tyč zašroubuje, rozevřou se kovová křidélka na konci a "hmoždinka" drží v panelu jako přibitá. Tato metoda však opět potřebuje přesné vrtání.

Řešením by potom mohla být chemická malta. Pak můžete vyvrtat díru o chlup větší, koupíte si kovovou kotvu a do ní zašroubujete závitovou tyč. "Po aplikaci chemické malty máte ještě minutku na to, abyste kotvu s trny ve zdi usadili tak, aby trny přesně zapadly do otvoru v hraně police," vysvětluje Červenka.