Ať si z petúnií či surfinií vyberete jakoukoliv vyšlechtěnou odrůdu, bude váš...

Ať si z petúnií či surfinií vyberete jakoukoliv vyšlechtěnou odrůdu, bude váš balkon či terasa přetékat květy celé léto. Tedy pokud jim poskytnete patřičnou péči. | foto: Dollar Photo Club

Co škodí petúniím: mšice, vlhko, déšť, horko, stín i vítr

  • 4
Květy mají nejen jednoduché, ale i s roztřepeným okrajem či plnokvěté a patří vedle pelargonií k nejvděčnějším rostlinám do truhlíků a nádob. Petúnie i surfinie se navíc po světě usilovně šlechtí, takže stačí zajít do nejbližšího zahradnictví a vybrat si.

Co se předpěstování týká, patří petúnie k velmi náročným letničkám, a určitě se tedy vyplatí zakoupit je v zahradnictví, cena za kus začíná na 15 korunách. Surfinie, tedy vegetativně množené petúnie, stojí obvykle okolo 40 korun.

Už je po „zmrzlých“, takže pokud chcete mít v létě rozkvetlé okno či balkon, máte na osázení truhlíků nejvyšší čas.Samotné pěstování těchto rostlin nijak složité není, stačí dodržovat pár základních pravidel.

Pěstování zvládnete, podmínky nejsou složité

Jde o typické nádobové rostliny, výsadba do volného záhonu jim nesvědčí. Špatně totiž odolávají větru, který láme jejich dlouhé výhony. Nepříjemným nepřítelem jim je i déšť ničící křehké květy.

Zvýšený výskyt srážek ve spojení s vysokými letními teplotami může navíc zapříčinit napadení padlím nebo jinou houbovou chorobou. Proto by i rostliny v nádobách měly být umístěny alespoň pod částečným zákrytem, stačí stříška. Ke zdárnému kvetení současně potřebují plné slunce. Nejlépe se jim bude dařit na jižně či západně orientovaných balkonech, terasách a oknech.

Máte-li vlastní kompost, smíchejte ho s obyčejnou zeminou a trochou písku, zhruba v poměru 3:1:1. Do této směsi petúnie vysaďte a nebudete je muset v sezoně téměř vůbec hnojit. V opačném případě rostliny vysaďte do substrátu pro balkonové rostliny a během léta je pravidelně (zhruba jednou za 10 dnů) přihnojujte rozpustnými hnojivy s přídavkem fosforu a draslíku. Případně můžete použít dlouhodobě působící hnojivo v tabletách, které balkonovým květinám zajistí přísun živin až na šest měsíců.

Zcela nezbytné je po celou vegetační dobu pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství. Jednak jsou nevzhledná, ale především tvorba semen rostlinu oslabuje a ta následně méně nasazuje nové květy.

Rovněž kontrolujte výskyt škůdců, hlavně za vlhkého počasí, abyste je případně zlikvidovali včas. Například na často se vyskytující mšice, když jich je na rostlině teprve pár, zabere obyčejný roztok z vody a jaru, ale v případě většího rozšíření už bývá nutné sáhnout k chemickým postřikům.

Jak se z desítek druhů vůbec vybrat?

Dříve jste si mohli vybrat buď velkokvěté petúnie s květy dost choulostivými, ale velkými až 12 cm, takzvané grandiflory, a nebo multiflory s větším množstvím menších a odolnějších květů.

Dnes se díky náruživému šlechtění rozdíly mezi odrůdami petúnií stírají: nejnovější multiflory už mají také veliké květy a naopak grandiflory jsou zase odolnější vůči počasí. Existují i milliflory, tedy bohatě kvetoucí, jen kolem 20 cm vysoké kompaktní rostliny, které jsou skvělé pro menší balkony. Surfinie se podařilo vyšlechtit řízkováním petúnií. Mají zcela převislý růst a vytvářejí ty kýžené, přes metr dlouhé vodopády květů.

Barevná variabilita je ohromná, populární jsou nově vyšlechtěné žluté petúnie nebo sametově černé. V oblibě jsou i odrůdy s bílým okrajem či bílou hvězdou v květu (jak z nabídky květin vybírat, najdete  zde).