Posekat krátkou a suchou trávu zvládne každá sekačka, čím vyšší a vlhčí porost,...

Posekat krátkou a suchou trávu zvládne každá sekačka, čím vyšší a vlhčí porost, tím je potřeba větší výkon a točivý moment | foto: shutterstock.com

Jak vybrat sekačku, která zvládne i mokrou trávu

  • 55
Aby si sekačka poradila s mokrou trávou, musí mít dokonale tvarované šasi, velký výletový otvor a silný motor. V obtížných podmínkách také pomáhá textilní koš.

Letošní podivné počasí působí majitelům zahrad problémy. Často se stává, že je během pracovního týdne pěkně, na sekání trávy ale není čas. A během víkendu, kdy by zase na zahradě či chalupě chvilka zbyla, se téměř nenajde hodinka, kdy by byla tráva dokonale proschlá. Nehledě na výšku porostu - vzhledem k teplotám a vysoké vlhkosti roste tráva rychle jako na jaře.

Hodně výrobců nabízí modely, které si s vlhkou trávou poradí snáze než běžné typy. "V první řadě musí být stroj vybaven silný motorem. Neméně důležité je šasi stroje, které má dokonale propracovaný tvar, takže dokáže zajistit velmi silné proudění vzduchu," napovídá David Marek ze společnosti Mountfield.

Potřebujete vysoké šasi

Podle Tomáše Berlingera ze společnosti Honda také záleží na trávě, která se seče. "U amerických konstrukcí sekaček se tvarem šasi nikdo zase až tolik nemusí nezabývat. Jednak tam mají spíše širokolisté traviny, které snáze otvorem vylétnou do koše, jednak jsou lidé daleko disciplinovanější a sečou i třikrát týdně. V Evropě je to jinak, seče se dlouhá úzká tráva, která naroste mezi dvěma návštěvami chalupy," vysvětluje.

Sekačka Honda ze základní řady Hobby- IZY

Proto je podle něho třeba daleko víc dbát na optimalizaci šasi. "Ideální je přesně kruhový tvar, šasi by mělo být co nejvyšší a absolutně hladké, aby se vyletující trávě usnadnila cesta ven, s tím souvisí i co největší průřez výletového prostoru. Všechno úsilí se věnuje tomu, aby se maximálně zvýšil sací efekt.

Pavel Kuřátko od výrobce Wolf-Garten také připomíná vliv tvaru nože. "Musí vytvářet dostatečný podtlak. A k tomu šasi: někdy bývá technologicky obtížné vyrobit optimální tvar z plechu, lépe se tvarují šasi ze slitin nebo plastů," vysvětluje. Tím ovšem nemyslí plasty používané na levné sekačky za několik tisícikorun. Například výrobce Honda ve vyšší hobby řadě používá odolný a pružný plast Polystrong, jaký se vyrábí například na výrobu mantinelů u ledního hokeje nebo přilby pro americký fotbal. Tyto sekačky ale patří do cenové kategorie nad 20 000 korun.

Sekačka Honda z vyšší řady HRX s plastovým šasi

Rezerva ve výkonu

Tomáš Berlinger také radí soustředit se při koupi na výkon. Sekačka, která má šířku záběru přes 50 centimerů a třiapůlkoňový motor, nikdy mokrou trávu neposeče. Je jasné, že vlhká tráva klade větší odpor a motor se zahltí.

"Všimněte si, že stroje pro sekání vlhké trávy mají výkon 4,5 koně, krouticí moment necelých 7 Nm, ale záběr jen 40 cm. Při šířce záběru přes 50 cm je to výkon 5,5 koně a krouticí moment skoro deset," vypočítává momenty, kterých by si měli zákazníci všímat.

Raději textilní koš

Když se začaly po roce 1989 u nás prodávat první sekačky ze zahraničí, byly prakticky všechny vybaveny plastovými koši. Když se na trhu objevily stroje s textilními koši, konzervativně smýšlejícím zákazníkům to mohlo připadat jako krok k ušetření nákladů na výrobu sekačky.

Mokrá tráva je problematická pro sběr, lépe vyhovují látkové koše

To ale není pravda. "Všimněte si, jak obtížně se čistí průduchy v plastovém koši. A kdo je po sekání pečlivě neprostříkne tlakovou vodou a nechá trávu zaschnout, dobrovolně se připravuje o výkon stroje, koš se špatně plní, protože nevzniká dostatečné proudění vzduchu pod šasi. Tento problém je u tkaniny daleko menší. Po sekání se daleko snáze vyklepe a sekačka je zase připravena k akci," doplňuje Pavel Kuřátko.