Štěněti hned určujte mantinely a pravidla. Ať nemáte ze života peklo

  • 9
Vychovat štěně, aby z něj vyrostlo sebevědomé zvíře, které zároveň respektuje určitá pravidla společnosti, v níž se pohybuje, není těžké. Jen to nesmíte podcenit. Udělat ze štěněte vládce domácnosti sice může být zpočátku roztomilé, ale obrátí se to proti vám. A týká se to naprosto všech plemen.

Výchova, tedy socializace štěněte, začíná v podstatě s jeho příchodem do rodiny. Tím okamžikem mu začnete nastavovat vzorce chování, takže se vyplatí nic nepodcenit.

„Štěňátko od počátku vystavujte nejrůznějším situacím. Zvykejte ho na manipulaci a dotyky cizích osob, trénujte i jízdu autem, případně tramvají, prostě všechno, co bude do budoucna potřeba s vaším pejskem podnikat,“ radí zkušená trenérka Marcela Čápková, která ze své praxe dobře ví, jak obtížné je napravovat psa, jehož majitelé socializaci tak úplně nezvládli. 

Každý pes podle ní sice má určité genetické předpoklady, jakým směrem se bude formovat jeho povaha v dospělosti, ale výchovou můžete mnohé ovlivnit. Ať už žádoucím směrem, nebo naopak.  

„Správnou socializací získáte vyrovnaného parťáka, kterého nic nepřekvapí. Naopak nesocializovaný pes bude nepřiměřeně jednat na podněty v okolí, ať už  nepřiměřenou bázlivostí, agresivitou nebo zkratovým jednáním,“ vysvětluje trenérka riziko problémů, které mohou vzniknout, když se výchova štěněte podcení. „Kdo na ni nemá čas, neměl by si psa pořizovat vůbec,“ dodává.

Pes musí vědět, kde je jeho místo

Od útlého věku svému psovi stanovte pravidla soužití s ostatními členy domácnosti, případně ho zvykejte na přítomnost dalších domácích zvířat.

Marcela Čápková

Tréninkem psů se zabývá od roku 1995, věnovala se jak klasickému služebnímu výcviku, tak sportovní kynologii i loveckému výcviku. Momentálně aktivně závodí se svými psy v agility a canicrossu, je několikanásobnou vítězkou mistrovství republiky belgických ovčáků v agility a reprezentantkou ČR v agility na mezinárodních soutěžích.

Jako tréninkový coach firmy Doginni se věnuje především psům s problémovým chováním, jejich převýchově a výcviku tzv. městských psů. 

Zvykejte ho na různá nová prostředí (park, dopravní prostředky, restaurace a podobně), nejrůznější rušivé vlivy (hluk, cizí lidé, děti) i pro něj zatím neznámé situace. Zvykat by si měl i na cizí psy, aby se naučil, jaká mezi nimi fungují pravidla.

„Je potřeba umožnit mu kontakt a hry s jinými psy a štěňaty, i kontakt s cizími lidmi. Pro štěně jsou všechny tyto zkoušky nesmírně důležité. Určitě neplatí mylný názor, že pokud necháme malé štěně hladit od cizích lidí, nebude hlídat dům a podobně. Právě naopak, vyroste z něj sebevědomý jedinec, kterého jen tak něco nepřekvapí,“ vysvětluje psí trenérka. Musíte mít ovšem tyto situace pod kontrolou, protože pro vašeho psa budou vzorové.

Podstatné totiž je, že v období socializace by měl pejsek získat především pozitivní zkušenosti. Proto pečlivě vybírejte místa, kde své štěně pustíte do kolektivu ostatních psů.  

„Při kontaktu s cizím psem je vždycky lepší se dopředu zeptat majitele, abychom zbytečné špatné zkušenosti eliminovali, důležité jsou také vaše reakce. Pokud se štěně například bojí, je velice podstatné, jak se zachováte - zda nevědomky upevníte jeho strach nebo mu naopak ukážete, že je vše pořádku a není potřeba se bát,“ radí trenérka, pro niž je výchova, výcvik a převýchova psů denním chlebem.