Včely a ptáci včas vycítí bouřku, ropuchy zemětřesení, pavouci déšť - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Včely a ptáci včas vycítí bouřku, ropuchy zemětřesení, pavouci déšť

Užíváme si bláznivý podzim. Jeden den už je zima, další zase jaro. Předpovědi se mění každou chvíli, rosničky by musely běhat po žebřících nahoru a dolů jako fretky. Nakolik je opodstatněna lidská víra, že zvířata ovládají meteorologii, se pokusil rozkrýt Víkend MF DNES.

Lidé věří , že žáby dokážou předpovědět počasí. Vědci se domnívají, že dokonce vycítí zemětřesení. | foto: Profimedia.cz

Zvířatům se přisuzují instinkty, které jim pomáhají neomylně předvídat změny počasí. Kuňkající obojživelníci jsou toho historickým symbolem. Má se za to, že pokud jsou žáby extrémně slyšet, bude pršet.

„Tady u nás jsou v předpovědi počasí každopádně stoprocentní,“ směje se farmářka Serena uprostřed havajského deštného pralesa. Ve vlhké trávě se každý večer rozehrává koncert tisíců hrdel skákavých tvorů a do půl hodiny začnou bušit kapky do oken.

Jenže to je deštný prales. Tam padá voda skoro pořád. Žáby si to pochopitelně užívají, protože vlhké prostředí je pro ně přirozené, ideální. Využívají ho k páření, daří se v něm jejich vajíčkům a dobře v něm hledají i potravu, červi lezou na povrch. Jasný důvod k hřmotným žabím oslavám a lidským obavám z promoknutí.

„Bouřka nebo i déšť rosničky stimuluje, to je bezpochyby,“ potvrzuje i Roman Rozínek z herpetologické stanice v Hradci Králové. Během pravého podzimního nečasu tak může poslouchat žabí orchestrion. „Aktivnější jsou během deště samci, kteří vyzývají k páření a jsou víc slyšet. „Námluvy v kapkách deště probíhají pozoruhodně. Nejsilnější samci vydávají hrdelní zvuky, samičky se za nimi stahují. Jenže po cestě číhají samci slabší a snaží se svým hlasem svést nápadnice z cesty. I proto je okolo tůní a mokřadů tak hlučno.

Rozínek popírá, že by jeho žáby lezly podle počasí po žebřících, přesto připouští: „Určitý základ pravdivý bude, žáby totiž chytají nízko létající hmyz.“ A přidá vtip, kterým se dobře baví, když po něm lidé předpověď požadují: „Rosnička povídá rosničce: Hele, bude pršet! Druhá se ptá: Jak to víš? A první odpovídá: Protože na nás lidi zase blbě koukaj.“

Ptáci opouštějí hnízda

Zajímavé je i chování včel, které bývají s blížící se bouřkou nervózní a agresivnější. „Ještě nemusí ani hřmít, a už vám dají najevo, že do úlu není radno chodit. Vycítí to změnou elektrického napětí ve vzduchu, opravdu to nemají rády,“ potvrzuje Miroslav Peroutka z Českého svazu včelařů.

Krmítko můžete na zimu pořídit i veverkám

Jak se dočtete níže, lidé věří, že veverky odhadnou, jak mrazivá bude nadcházející zima. Čím výše si postaví své hnízdo v koruně stromu, tím bude mrazivější.

Tady už si veverka, která právě zjistila, jak se dostat k obsahu krmítka,...
Veverky krmítko ocení zvláště když nasněží.
Do výroby krmítka se můžete pustit sami, případně ho lze koupit přímo od...
Veverky dobře vědí, že červené oplodí je to jediné, na čem si mohou z jinak...

Louka plná květů bez pracujících dělnic je jasným znamením, že je načase se také schovat. „Jde o pár minut před vypuknutím deště, ale pravda to je. Dají si opravdu velký pozor, aby nezmokly, a jsou velmi přesné,“ ví zkušený včelař.

Potvrzena je i schopnost ptáků vybrat si vhodné letové podmínky. Pokud je uvidíme vysoko na obloze, pravděpodobně nás nečeká náhlá bouřka či krupobití. Letci mají svůj vlastní barometr, který jim spolehlivě poradí.

Už dřív američtí pozorovatelé zjistili, že jsou ptáci schopni zachytit nízké zvukové frekvence, které jsou indikátorem devastujících tornád. Pokud tedy na floridské pobřeží míří takový typ bouře, tamní opeřenci neváhají opustit hnízda a zachránit si život i v době, kdy sedí na vejcích.

Ve zdejších krajích se podle našich babiček vyplatí koukat na vlaštovky a jiřičky. Jestli budou bříšky prakticky kopírovat zemi, je načase roztahovat deštníky. Loví totiž hmyz a ten se před špatným počasím schovává nízko nad zemí. Pavouci zase opouštějí sítě a raději se koukají ukrýt pod listím. A mravenci? Ti si prý budují ochranné bariéry, jejich aktivita je horečná.

Víc močení u dobytka, víc deště

Svým zvířatům věří farmáři, kteří je den co den obhospodařují. Umějí si díky tomu všimnout zvláštního druhu chování a neklidu ve stádu před hrozícím nečasem.

Předpoví i zemětřesení?

Prakticky po každé přírodní katastrofě je referováno o zvláštním chování zvířat. Ta divoká se často dokážou schovat před vlnami tsunami, dávné pověsti hovoří o schopnosti hadů vyhnout se zemětřesení.

Ilustrační snímek

Vědci jsou přesvědčeni, že otřesy půdy dopředu vycítí i ropuchy. V odborné studii se tomu věnovala bioložka Rachel Grandová. „Před zemětřesením v italské L´Aquile jsem jich měla v jezírku téměř stovku. Tři dny před tragédií téměř všechny zmizely,“ napsala vědkyně. Ve spolupráci s NASA došla k závěru, že tito živočichové poznají chemické procesy v půdě předcházející pohybům země, a tak se mohou uchýlit do bezpečí.

Krávy se údajně snaží zalehnout dřív, než země zmokne. Takže vždy, když uvidíme stračenu nervózně popocházet a hledat místo k odpočinku, pak je načase schovat se pod střechu. Trošku jiné chování lze pozorovat u ovcí, ty se zase začnou mačkat jedna ke druhé, vlna ochrání spolehlivě.

Islandští pastevci šli ještě dál, dlouhodobě hlásí předpovědi podle barvy a frekvence moči skotu. Pokud je jasně žlutá, bude hezky. Pokud šedá a častější, další den bude jistojistě počasí mrzuté a nemá cenu plánovat žádnou túru za krásami severského ostrova.

Koho zajímá, jak těžká nás čeká zima, měl by pečlivě sledovat veverky. Ne že by to bylo vědecky ověřeno, ale dlouhé roky se věří, že čím výš si stavějí své hnízdo, tím tvrdší a mrazivější budou následující měsíce.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

12. dubna 2025

Do největšího proutěného koše si klidně i lehnete, řemeslník ho pletl dva týdny

Na pardubickém náměstí Republiky v pátek dopoledne komisař oficiálně potvrdil nový český rekord. Do České knihy rekordů se zapsal největší pletený proutěný koš bez dna, který poslouží jako...

11. dubna 2025  11:52

OBRAZEM: Jeden chlupáč vedle druhého. Na výstavě v Brně je přes 17 tisíc psů

Štěkot roztodivných chlupáčů a hlasy jejich majitelů se od čtvrtka rozléhají brněnským výstavištěm. Na Evropskou výstavu psů sem dorazili zástupci 72 zemí, aby zde až do neděle soutěžili o tituly v...

11. dubna 2025  10:58

Jaro je za dveřmi, tak mu je otevřete! Aneb tipy na jarní dekorace

Jarní výzdoba se nemusí omezovat jen na symboly Velikonoc. Nápadů na dekorace do bytu i na zahradu je mnoho a každý si může vybrat podle svého vkusu.

11. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Nečekaný mazlíček. Věra a její zakrslé prase, které trochu přerostlo

„Nikdy by mě nenapadlo, že se naším domácím mazlíčkem stane prase,“ líčí dnes už se smíchem Věra. Čtenářka, která vypráví svůj příběh, jak se z malého zakrnělého prasátka stal pašík, jenž málem...

11. dubna 2025

V Zoo Praha řádí dvě malé gorilí parťačky, Gaia v sobotu slaví 1. narozeniny

V gorilím pavilonu Rezervace Dja v Zoo Praha je díky dvěma gorilím mláďatům od loňského jara pěkně živo. V sobotu tu navíc bude od 10 hodin mladší z obou gorilích holčiček slavit první narozeniny,...

11. dubna 2025

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonosová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025