Bez základního nářadí se doma neobejdete.

Bez základního nářadí se doma neobejdete. | foto: Profimedia.cz

Jakou sadu s nářadím vybrat novomanželům či svobodné matce v paneláku

  • 17
Není každý rodilým kutilem. Drtivá většina lidí jen občas potřebuje něco dotáhnout, přišroubovat, zacvaknout nebo přeštípnout. Pro takové uživatele nemá cenu kupovat profesionální nářadí, spíš potřebují nějakou hobby sadu, která občas poslouží v širokém spektru úkonů.

Typická je samostatně žijící žena, která když potřebuje nějakou drobnost, zavolá na pomoc souseda. A udělá mu radost, když mu přinese i základní „vercajk“ k opravě. Podobný se může hodit i mladým párům, kteří si pořizují první společné bydlení a ani jeden nemá své nářadí. A i když jde třeba o nové bydlení, někdo ty skříně a postele musí sešroubovat.

Málo šroubováků

Velkým problémem velkých sad v kufřících je to, že neobsahují dost šroubováků. Výrobci nabídnou jeden plochý a jeden křížový, což je dost málo.

Nahrazují to sadou s bity (oříšky), které jsou možná levnější, ale často je nelze na rukojeti strčit do úzkých dlouhých otvorů.

Přitom když si vezmete jen spektrum vrutů pro křížový šroubovák, pro nejobvyklejší rozměry jsou potřeba minimálně tři velikosti. Stejně to platí i pro ploché šroubováky: pro montování vodiče do „čokolády“ budete potřebovat úzký šroubovák, pro utažení nábytkového kování zase širší se silnější hlavou.

Jaké kleště byste měli mít

Úplným základem jsou univerzální kleště zvané kombinačky. V základní sadě nářadí by neměly chybět i štípací kleště vhodné pro elektrikářské práce a také kleště s dlouhými čelistmi a oblým profilem, díky jemuž můžete například před instalací zásuvky přívodní vodič stočit do očka. Navíc jsou situace, kdy se jimi do úzkého otvoru dostanete snáze než kombinovanými kleštěmi.

Občas je třeba povolit i šrouby o větším průměru. Pro tento případ se hodí kleště s posuvným kloubem, takzvané sikovky. Třeba když potřebujete povolit sifon pod umyvadlem v koupelně. Anebo potřebujete přidržet matku, abyste vyšroubovali šroub.

Co nesmí chybět

Kdo není fanda do aut, asi by mohl ze své sady vynechat sadu gola klíčů. Ale rozhodně bude potřeba jednou za čas použít běžné nástrčné klíče. Minimálně v situaci, když budete muset z auta vyndat baterku k dobití.

Sada šroubováků na stojánku nebo k přišroubování na stěnu

Sada specializovaných bitů a šroubováků

Některé sady obsahují i malý majzlík. Není to sice plnohodnotné nářadí, ale na to, abyste ve zdi posunuli zásuvku o pár centimetrů, postačí.

Není špatné, pokud sada obsahuje odlamovací nůž, metr a vodováhu. Jsou to sice drobnosti, ale speciálně metr se hledá v domácnosti nejčastěji a pokud nemá doma své jasně dané místo, většinou ho najdete až jindy, kdy hledáte něco jiného.

Vodováhu zase budete potřebovat, až vám přivezou lednici a pračku a budete je potřebovat vyvážit. A pokud ještě nemáte, není špatné doma mít alespoň menší kladívko k věšení obrázků.

Strategie více kufrů

Možná zjistíte, že na trhu nenajdete sadu, která by opravdu obsahovala vše, co potřebujete. Pak je načase změnit strategii a volit třeba menší sadu, kde najdete jen to, co chcete a „specializace“ kupovat zvlášť.

Sada bitů méně obvyklých, ale stále používanějších tvarů.

Sada pro jemné práce

Může to být třeba sada hodinářských šroubováků. Nejen pro nositele brýlových obrouček, kteří každou chvíli bojují s uvolňování šroubků držící ramínka. Občas se najde i drobný šroubek, na který je běžný šroubovák pořád moc velký.

Stejně tak místo dvou základních šroubováků, které v základní sadě oželíte, zvolíte zvláštní sadu. A když si je přivrtáte s držákem na zeď komory, nebudou se ztrácet.

Jednou za čas se v domácností objeví i atypický šroub, které nám výrobci instalují zřejmě proto, abychom se nenudili. Nemusí to být jen hvězdičky (torxy), ale čtverce (square) nebo imbusy (hex). Najdete je nejen ve spotřebičích (abychom se v tom nehrabali my, ale platili servis), ale třeba i v segmentech montovaného zábradlí. Tady jde však o to, že podobné vícehrany omezují riziko poškození šroubu tak, že mezi šroubem a šroubovákem vzniká větší plocha, takže se tak snadno šroub nezničí.

Jak poznat kvalitu

„Za solidní nářadí pro hobby segment bych považoval takové, co jsou vyrobeny z chrom-vanadiové oceli. To už je známkou toho, že vydrží nejen běžnou zátěž,“ popisuje Marián Špeťko, zástupce značky Fieldmann, která podobné sady prodává.

„Osobně zkouším nářadí zvukem. Když si jedním kusem ze sady poklepete na druhý, musí zvonit a nezanechávat otlaky od poklepu. Pak by mělo být nářadí přinejmenším zakalené, takže nebude jako máslo,“ radí.