Před dosetím lehce prokypřete půdu. | foto: Profimedia.cz

Zkypřit, dosít, zahrnout, pohnojit. Co vás čeká při obnově trávníku

  • 5
Po prvním jarním sekání trávy často zjistíme, že nám na trávě vznikla holá místa. Několik rad, jak postupovat, abyste měli trávník jako nový.

Příčin toho, že po zimě v trávníku občas objevíme holá místa, může být několik. Občas se stane, že si koupíte hodně levnou travní směs, do které byla přimíchána semena jednoletých trav. Ale i u kvalitních travních osiv je třeba počítat s omezenou životností.

Jak na úrodu jahod

Čtyři minimalistické zásady pro maximální úrodu jahod

Jahody nemůžou chybět na žádné zahrádce.

Trávníkář Tomáš Šena doporučuje trávník pravidelně dosévat jednou za dva roky, jinak je potřeba počítat s tím, že postupně řídne. „Sekáme většinou na nízko, takže tráva se přirozeně nevysemeňuje. A časem se z trávníku vytrácejí druhy trav, kterým se v konkrétních podmínkách tolik nedaří,“ vysvětluje. Problém bývá i v extrémních podmínkách, například po loňských horkách, které některé traviny nepřežily.

Dalším důvodem mohou být i choroby, plísně, které tráva prodělala během zimy nebo jara. Tráva stačila zetlít a vzniknou prázdná místa. Za časté poškození mohou i psi, kteří chodí močit na „svá“ místečka. Prostě ji spálí močí a tráva není s to v těchto podmínkách přirozeně regenerovat a odnožovat.

Používejte stejnou směs

Když už se chystáte k dosevu trávníku, můžete použít směs s označením „dosev“ nebo „obnova“. Obsahují většinou látky, které významně pomohou s růstem. Ovšem nemusí sedět co do odstínu a hustoty.

Pokud chcete mít jistotu, ideální je směs od stejného výrobce, jakou už máte na zahradě. Ale počítejte s tím, že celý proces obnovy trávníku, aby z něj byla opět celistvá plocha bez barevných map, bude trvat delší dobu, klidně dva měsíce.

Před dosevem je lepší místo lehce zkypřit, například malou motyčkou nebo kovovými hráběmi, až pak dosévejte. Nezapomeňte na obvyklé pravidlo, že osivo je dobré předem promíchat, protože během dopravy a skladování se v obalu oddělí semínka podle velikosti a váhy a bez promíchání by nevznikla směs travin, takže by na každém místě rostl jiný druh trávy. Poté se doporučuje jemně „zaprášit“ trávníkovým substrátem, není špatné ho promíchat s pískem a nejlépe s citem uválcovat.

Ti, kdo považují každoroční vertikutaci za samozřejmost, doseli trávník už během tohoto procesu (jak na vertikutaci, čtěte například zde). Tento technologický postup však zatím bohužel používá jen menšina lidí, ostatní dosévají bez vertikutace.

Na internetu se občas objevují názory, že je dobré čerstvě osetá místa zakrýt fólií. Ale to není příliš vhodný postup. Semena sice rychle vyklíčí, ale budou „rychlená“ a pokud se dostaví horší počasí, mohou zhynout. Také se v tomto období není třeba obávat, že by si na semenech smlsli ptáci. Ti mívají v tomto období už dost jiné potravy.

Hnojit trávník ručně?

Málokdo to umí, akorát ho zničíte, varuje trávníkář

Na malé plochy si vystačíte s ručním rozmetačem.

Nezapomeňte zavlažovat

Abyste dosáhli co nejlepšího efektu, použijte trávníkové hnojivo. „Vybírejte takové, které má vyšší podíl draslíku, který podporuje rychlý růst kořenů trav. Určitě nedávejte hnojiva víc, než uvádí výrobce. Držte se předepsaného dávkování, protože jinak můžete trávník spálit,“ upozorňuje odborník na hnojiva Jan Elšík ze společnosti Mountfield.

Doporučil by organo-minerální hnojivo, jehož součástí je zvířecí hnůj a nezanedbatelná organická složka. Díky ní vydrží v půdě daleko déle než běžná hnojiva.

Další neméně podstatnou věcí je závlaha zasetého a pohnojeného trávníku. Všeobecně platí, že by na jaře, kdy stoupají teploty, měla být neustále vlhká a doporučuje se tomu přizpůsobit četnost zavlažování.