Pruhovaný třicátník - nejkrásnější odměna

Pruhovaný třicátník - nejkrásnější odměna | foto: Viktor Krus

Jarní okouni na plavanou. Užijte si lov, ale neničte jejich populaci

  • 67
Okoun říční je jedním z nejznámějších a nejčastěji lovených dravců u nás, je často první rybou začínajících rybářů. To ovšem neznamená, že by nebyl atraktivní i pro zkušené. Nezkrotného dravce milují i odborníci v rybařině. Vyzkoušejte lov na plavanou.

Okoun říční patří mezi nejkrásnější ryby našich vod. Poznáte ho podle sytě zelených boků se zlatavým nádechem, přes které šlehají tmavé tygří pruhy. Nezaměnitelnou podobu doplňují krvavě rudé ploutve. Nespoutaný dravčí vzhled podtrhuje ostrá hřbetní ploutev, která se při okouním hněvu roztáhne jako vějíř japonské gejši.

Okoun je skupinový dravec, který žije v hejnech. Na přehradách skupiny mohou čítat i několik desítek kusů.

Jarní lov okouna

Krásným zážitkem je jarní lov okounů na plavanou. Na jaře okouni hledají hnízda pro vytření (padlé větve, potopené keře) a po aktu rozmnožování jsou velice žraví. Nejhojnější místa se nacházejí přímo pod převislými stromy u břehu, kde se rychle svažuje břeh alespoň na 1,5 metrovou hloubku. Není nutno lovit nijak daleko, bohatě stačí tři až čtyři metry od břehu.

Zarostlá místa patří k nejlepším pro lov okounů.

V zarostlých místech se vyskytuje stín, který dává rybám pocit bezpečí.

Je tu také hodně potopených překážek, které slouží rybám k vytření a úkrytu.

Lov se nijak zvlášť neliší od "klasické" plavané, ale má svá specifika. Používejte kratší udice, nejlépe o maximální délce dva metry. To napomáhá ke snadnější manipulaci s udicí mezi zrádnými větvemi. K lovu postačí menší model navijáku (velikost 1 000).

Co rozhodně nesmíte podcenit na místě s vysokým výskytem překážek, je výběr vlasce. Jarní voda se vyznačuje vysokou průzračností. Okoun má velice dobrý zrak a hrubší vlasce by mohl rozpoznat, ovšem na druhou stranu musíte použít dostatečně pevný monofil, který vydrží nehostinné podmínky mezi překážkami. Osobně mám v oblibě německé vlasce (Stroft) o průměru 0,12 až 0,14 mm. Vyznačují se vysokou nosností i při nízkém průměru. Na druhou stranu patří k nejdražším na trhu.

Používejte kvalitní háčky, nejlépe o velikosti 5.

Polarizační brýle jsou skvělým pomocníkem při lovu u břehu.

Druhým důležitým faktorem je výběr háčků. Uvědomte si, že okoun má poměrně tvrdé "patro". Pro kvalitní zaseknutí proto používejte větší velikost háčku (velikost 5). Okouni při zdolávání velice divoce škubou hlavou, i proto je lepší použít bytelnější háčky, které lépe drží v tlamě.

Jak se chovat u vody

Nejlepší volbou nástrahy jsou čerství hnojáčci. Nastražuji je tak, aby se konce žížalek svůdně kroutily, to mnohdy náladové dravce vyprovokuje k útoku.

Při lovu těsně u břehu je velmi důležité nenápadné chování rybáře: tiché pohyby, klidné chování u vody. Dravci dobře vidí, a proto je dobré splynout s okolím. Oblečte se proto do přírodních barev. Pokud budete lovit blízko břehu, rozhodně se vyvarujte hlučných a zbrklých pohybů. Okouni se v okolí potopených překážek mnohdy pohybují "pod nohama" a takovéto chování by je zaručeně vyplašilo.

Hnojáčci - nejlepší jarní nástraha na okouny

Velké okouny pouštějte zpět na svobodu.

Často si jejich přítomnosti rybář ani nevšimne, zbarvení je dokonale maskuje. Dobrou pomůckou, která usnadní lokaci blížícího se hejna, jsou polarizační brýle. Eliminují odraz světelného odlesku na hladině, a vy tak mnohem lépe vidíte, co se pod ní děje.

Ochrana okouna

Tento dravec si zaslouží úctu a respekt, kterou mu nejlépe projevíte puštěním na svobodu. Chování k této rybě je ze strany rybářů stále barbarské. Výřad deseti, patnácti pruhovaných těl po lovu na břehu je stále častým jevem.

Neuvědomujeme si, že tyto ryby na jaře plodí nové generace. Jenže bez odnesených okounů žádný nový život nevznikne. Pravda, na některých vodách platí hájení okouna od 1. ledna do 15. června, ale těch je jen hrstka. Dokonce se někde příkaz ruší, a okoun tak ztrácí i tuto ochranu.

Okoun nedostal výsadu ušlechtilé ryby. Platí možnost, aby si každý lovící odnesl sedm kilogramů této ryby. Pravidla to dovolují.