Mláďata paovcí hřivnatých dokáží laškovat i ve strmé skalnaté stráni, pohybují...

Mláďata paovcí hřivnatých dokáží laškovat i ve strmé skalnaté stráni, pohybují se totiž po ní hned od narození. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jaro skutečně začíná, roztomilých mláďat je plná zoo v Troji

  • 0
Víkend bude lákat k procházce, v horní části trojské zoo navíc právě v sobotu po zimě otevřou rozhlednu Obora, z níž je nádherný výhled nejen na Vltavu, ale také na podstatnou část Prahy. A vlastní zoo je plná mláďat potvrzujících, že jaro skutečně ťuká na dveře.

Oficiálně sice jaro letos začíná právě dnes, ale krkavci velcí z pražské zoologické zahrady Klára a Kryštof mají své nádherně barevné modré vejce už od 11. března. A v Troji věří, že právě snůška krkavců je definitivním potvrzením příchodu jara a zárukou toho, že chladné počasí už se nevrátí. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka je to předpověď potvrzená několikaletou zkušeností. 

Co se rodí a líhne v Troji

Krkavčí mládě sice na vylíhnutí ještě čeká, ale třeba čápi marabu se ze svého potomstva už radují, ačkoliv jejich boj o právo na život nebyl vůbec jednoduchý (více o peripetiích v rodině čápů marabu čtěte zde).

Z ptáčat jsou jednoznačně zajímavá také dvojčata u australských emu. Rodičovská úloha jejich matky Emílie skončila snesením vajec. Jejich inkubaci, ale i péči o vylíhlá mláďata už totiž obstarává samec. A v horní části zoo se můžete přesvědčit, že pruhovaným ptáčatům jednoho z největších nelétavých ptáků je samec Emil otcem skutečně starostlivým.

Když nepočítáme tři beránky ovce domácí, která se narodila hned prvního ledna, tak z divoce žijících savců se jako první narodil sameček vodušky červené, které v Troji chovají od roku 2002 (celkově je to již 22. mládě). Zvláštní jméno tato antilopa získala, protože patří mezi velmi dobré plavce a díky délce končetin se poměrně rychle a ladně pohybuje i v bahnitém terénu.

Koneckonců i skupina antilop bongo (bydlících hned vedle hrošince, více o nich čtěte zde) se rozrostla o další mládě. Něco tak ušatého jen tak neuvidíte, podívejte se na video z loňského jara:

7. března 2014

Fascinující pak i jehňata paovcí hřivnatých, která se rodí i vyrůstají přímo na skalách v jižní části areálu, které obývají spolu s makaky magoty. Svým vzhledem i způsobem života sice paovce připomíná spíše kozy, ale podle biochemických studií je blíže příbuzná ovcím. Ve stádě žijícím v Zoo Praha se každý rok narodí zhruba 15 mláďat.

Fotografie dalších zajímavých mláďat z pražské Troji najdete ve fotogalerii, patří k nim ale samozřejmě i dvouleté slůně Sita a orangutaní samička Diri, či gorilí rošťáci Kiburi a Nuru. A další si můžete přímo v Troji sami objevit. 

Zima je snad konečně u konce, takže pražská zoo může otevřít před nadcházející novou sezonou rozhlednu Obora. Jako první se v sobotu v 11 hodin vydá na 18 metrů vysokou dřevěnou stavbu česká horolezkyně Lucie Hrozová, a to netradičním způsobem.

Výhled z Obory stojí skutečně za to a je zdarma

Rozhledna Obora, postavená ze smrkového dřeva, je přesnou kopií vyhlídkové věže, která do padesátých let 20. století zdobila vrchol Smrk v Jizerských horách. Novou dominantou zoo se tato 18 metrů vysoká dřevěná stavba stala v roce 2009 a tvoří ji čtyři nad sebou umístěné vyhlídkové plošiny. Návštěvníci zoo mají vstup zdarma.

Slavnostní prvovýstup na nejvyšší místo Zoo Praha se uskuteční v sobotu v 11...
Měsíc březen je v pražské zoo měsícem zvířecích rekordů. Tento víkend je...

V rámci slavnostního otevření rozhledny v sobotu 21. března si malí i velcí návštěvníci mohou při výstupu na rozhlednu otestovat své znalosti o životě žiraf, tedy nejvyšších savců světa. Kdo si s netradičním úkolem poradí, získá na vrcholu rozhledny drobnou odměnu. Jak dlouho žirafy spí, kolik mají krčních obratlů a proč je pro ně tak složité se napít vody, se přitom mohou dopředu dozvědět od průvodců v pavilonu Africký dům.