Jedlý městský balkon je dostupný každému. Může kvést i přinášet plody

  • 6
Po vlastních bylinkách či zelenině netouží jen majitelé zahrádek, přišla doba, kdy si i městský člověk chce vypěstovat vlastní jídlo. Začalo to už loni, letos tento trend nabírá na obrátkách: v Praze vzniká zhruba desítka komunitních zahrad, lidé pěstují zeleninu na balkonech, stále víc lidí kompostuje.

S tím, jak jsou lidé stále znechucenější nekvalitními potravinami, probudí se v nich touha pěstovat si bez chemie vlastní plodiny, hnojené jen kompostem.

Jak si vybudovat svůj jedlý balkon

Právě Kokoza vybudovala na právě probíhající výstavě Biostyl a Ecoworld (v rámci festivalu Evolution) na holešovickém Výstavišti tzv. jedlý balkon, názorně ukazující, že jahody, rajčata, salát či bylinky se dají pěstovat v podstatě kdekoliv, stačí minimum prostoru. Radost by měla přinést nejen vlastní úroda, ale i příjemné prostředí, které rostliny na balkoně, okenním parapetu či ve vnitrobloku domu vytvoří.

"Začít opravdu klidně můžete na vlastním balkoně, pěstovat se dá v čemkoliv. Sazeničky je vhodné nakupovat v zahradnictvích, případně od přímých pěstitelů na farmářských trzích. Některé plodiny se snadno vypěstují i ze semínek, hlavně saláty, ale třeba i lichořeřišnice, květina s jedlými květy," říká Kristina Regalová, jedna ze zakladatelek sdružení Kokoza, které na sobotu na dvanáctou hodinu chystá pro zájemce o městské pěstování přednášku "Pěstování a kompostování ve městě je sexy". 

Kristina pro pěstování na městském balkoně nebo okenním parapetu doporučuje hlavně samozavlažovací nádoby (praktické rady, jak v nich pěstovat třeba papriky a rajčata v předchozím článku zde), protože rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají. Pokud vám nedělá problém častější zalévání, pak můžete použít v podstatě jakoukoliv nádobu: klasické terakotové květináče, starou dřevěnou bedýnku vystlanou igelitem, aby neprotékala, i vyřazené děravé holiny.

Jak vytvořit balkonový vertikální záhon z dřevěné palety

Vděčné jsou europalety, vhodné pro takzvané vertikální pěstování, logicky jde v tomto případě hlavně o úsporu plochy. Chemicky neošetřenou paletu totiž jednoduše vystelete geotextilií, ve spodní části vystužíte (třeba igelitovým pytlem) tak, aby nemohla protékat, a takto vymezený prostor uvnitř palety vyplníte substrátem.

Tzv. vertikální pěstování v paletě by si mohl na balkoně dovolit téměř každý.
Vertikální pěstování v paletě naplněné substrátem.
Vertikální pěstování v paletě "naplněné" substrátem: stačí si vytvořit sázecí...
Vrchní část osázené palety, využitá pro okrasné rostliny.

Naplněnou paletu necháte nejprve ležet naplocho. Poté v mezerách mezi laťkami proříznete kapsy, do těch zasadíte rostlinky, necháte je zhruba týden zakořenit a paletu postavíte nastojato. Poté můžete osadit i její vrchní část.

Kromě nádoby potřebujete i kvalitní substrát, ideálně bez chemie, když už chcete mít vlastní dobrou úrodu. Hnojit můžete kompostem, koneckonců také vlastním.

Výběr rostlin záleží v podstatě na vás. Pokud se bojíte začít jen s jedlými rostlinami, inspirujte se permakulturou (o permakultuře více zde) a kombinujte. "Moje oblíbená kombinace je například rajče, bazalka a afrikán. Afrikán zdobí svými květy, a ještě odpuzuje mšice, a rajče s bazalkou zase dohromady skvěle chutná," doporučuje Kristina. 

"Jedlý balkon" Kokozy na pražském Výstavišti

Vyplatí se nakoupit zdravé silné sazenice přímo v zahradnictví, pěstitelé je nabízejí i na farmářských trzích. Tam, kde se sazenice prodávají ve velkém, bohužel často nemají odpovídající péči a nejsou tedy ani moc kvalitní a životaschopné. Zkušený zahradník vám navíc ke každé rostlině poradí, co potřebuje, jaké rostliny navzájem kombinovat a podobně. Máte pak větší jistotu, že se z vás stanou úspěšní pěstitelé, kterým bude zahradničení přinášet radost.  

Dnes už je také na trhu i v knihovnách spousta literatury na dané téma, takže si každý najde to svoje. Není ani problém zajít na některý z workshopů, které Kokoza teď na jaře pořádá. Dostanete na nich odpovědi na řadu otázek a naučíte se spoustu věcí: nejen jak pěstovat zeleninu na balkoně a nádobách, ale také jak kompostovat a vermikompostovat (o kompostování s žížalami více zde), jak zpracovat úrodu a jak balkon zazimovat.

Kde můžete v Praze pěstovat spolu s dalšími nadšenci

Fenomén městského pěstování a kompostování v posledních letech ovládl mnoho světových metropolí. V Praze se usadil už loni, letos vznikají další městské a komunitní zahrady.

Například v sobotu 20. 4. by měla začít nová sezona projektu Prazelenina (o loňském vzniku více zde) a na konci května by měla otvírat městská zahrada na Praze 14, nový projekt obecně prospěšné společnosti Kokoza. Jejich loňský pilotní projekt, komunitní zahrada na Jižním Městě, úspěšně pokračuje. Další komunitní zahrady vznikají na na Žižkově, v Praze 8 i v Braníku.