Izraelští zemědělci pochopili, že se jim vyplatí hejna jeřábů raději nakrmit,...

Izraelští zemědělci pochopili, že se jim vyplatí hejna jeřábů raději nakrmit, než s nimi bojovat o úrodu. (2016) | foto: Profimedia.cz

Izrael jako ráj stěhovavých ptáků. Jeřáby tu raději krmí dobrovolně

  • 2
Každý podzim se stává z Izraele, ležícího v podstatě na hranici tří kontinentů, pravý ornitologický ráj. Právě tudy totiž táhne do teplých krajin na půl miliardy ptáků více než čtyř set druhů. Mezi nimi i jeřábi popelaví, jichž tu část zůstává. A místní zemědělci je raději krmí, než aby přišli o úrodu.

Přes Izrael létají zimovat do teplých krajin například i čápi černí, jejichž cestu na zimoviště i jarní návrat na území České republiky před lety monitoroval Český rozhlas v rámci projektu Africká odysea (více zde).

Fenoménem je však přesun jeřábů popelavých ze severní Evropy a z Ruska. Podstatná část z nich sice letí zimovat až do Etiopie, zhruba třicet tisíc jich ale každoročně zůstává právě v Izraeli a zimují nad Galilejským jezerem v oblasti Hula pod Golanskými výšinami.

Tady je lze pozorovat celou zimu, takže sem míří řada amatérských i profesionálních ornitologů z celého světa.

Izraelští zemědělci jeřáby raději krmí, chrání tak úrodu.

Pro místní zemědělce je to ovšem problém, protože tisícihlavá hejna jeřábů jim likvidují úrodu.

Proto už na konci devadesátých let přijali opatření, které minimalizuje ztráty. Hladové ptáky jednoduše udržují pod kontrolou tím, že je sami krmí. Denně jim kolem jezera rozvezou na 8 tun kukuřice a pořád se jim to vyplatí, protože tak ochrání ostatní úrodu.