Malý nebojácný jorkšír dříve bojoval s krysami, dnes je to mazel

  15:00aktualizováno  15:00
Drobný jorkšírský teriér je oblíbený, protože je to mazlíček skladný a nenáročný na byt i stravu. Ale vyžaduje o to více pozornosti, pohybu i zábavy.

Nebojácný psík, který se takřka vešel do kapsy, aktivně pomáhal ve skotských přádelnách bojovat s potkany a krysami. A když dělníci ze Skotska odcházeli v 19. století pracovat do větších anglických měst, brali své mazlíčky s sebou.

Jorkšír do alba

Samolepku jorkšírského teriéra najdete v úterním vydání MF DNES spolu se samolepkou rozely pestré. V aktuálním pondělním je agama vousatá, jeden exemplář pro milovníky voříšků, tetra černá pro akvaristy a kudrnaté krátkosrsté morče, tzv. rex. 

Pokud vám chybí sběratelské album Mazlíčci, nechte si ho poslat spolu s dvanácti samolepkami za jednu SMS v hodnotě 20 korun (zde jak na to). Nebo si objednejte zvýhodněné šestitýdenní předplatné MF DNES (zde), aby vám ani jedna samolepka nechyběla. Kromě neděle vycházejí každý den.

Zajímavé malé plemeno se městským lidem hned zalíbilo, takže stačilo už jen cíleným křížením dosáhnout lepší kvality srsti a oblíbené společenské plemeno bylo na světě (více v profilu plemene v Atlasu psů zde). Na údržbu přitom jorkšír není náročný, stačí ho podle potřeby vykoupat a srst jednoduše rozčesat.

Náročnější jsou tito psíci, co se týká péče o chrup, protože jako malé plemeno mají sklon k usazování zubního kamene (více v článku zde).

Řada majitelů možné problémy související se zanedbáním péče o psí chrup podceňuje, ale původně triviální záležitost se může rozvinout ve vážné onemocnění (například srdce) a dokonce byste mohli o pejska i přijít. Návod, jak pečovat o jeho zuby najdete zde.

Jako malý pes, který snadno přijde k úrazu, se tento mazlíček také příliš nehodí do rodin s malými dětmi. Oproti běžné praxi se nedoporučuje ani jeho nošení v příručních kabelkách přes rameno. Pro miniaturního psa je to pořádná výška a pokud vám spadne, máte zaděláno na velký problém, varuje neurochirurg, kterému malí psíci s nejrůznějšími úrazy končí na stole (více v článku zde). 

Biewer yorkshire terrier

Komu by nestačil běžný jorkšír a chtěl by něco opravdu výjimečného, může se také poohlédnout po biewer jorkšírském teriérovi, což je v podstatě jorkšír s bílými pruhy na hlavě, na předních i zadních tlapkách, na břiše, za krkem a na konci ocasu (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Šimpanz je inteligentní, politikaří, ale jako člověk se chovat nemůže

Šimpanz učenlivý je svým způsobem geniální a s člověkem má opravdu hodně...

Šimpanz je génius zvířecí říše. Ale to ještě není důvod žádat po něm, aby se choval – nebo snad dokonce oblékal – jako...

Psi mohou nastydnout stejně jako lidé. Nejvíc pomáhá prevence

Neléčené nachlazení může přerůst ve virózu, která může skončit i zápalem plic.

Ani našim čtyřnohým kamarádům se nevyhýbají obtíže z prochladnutí. Od podzimu do jara jim navíc hrozí virózy. Jak...

VIDEO: Elektrická vedení mají na svědomí úhyn stovky tisíc ptáků ročně

Orlovec říční u nás nežije, jen přelétává naše území při cestě ze severu do...

Nezabezpečené elektrické vedení znamená pro ptáky doslova každodenní boj o život. Někdy na drátech nebo sloupech přímo...

Najdete na iDNES.cz