Kadeřavost způsobuje houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina diformans.)

Kadeřavost způsobuje houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina diformans.) | foto: Levnepostriky.cz

Čekejte na deset stupňů, pak postříkejte broskvoně proti kadeřavosti

  • 3
Ošetření proti kadeřavosti broskvoní patří k prvním činnostem, kterými zahrádkář začíná nové vegetační období. Je důležité nejen to, jaké postřiky proti kadeřavosti aplikovat, ale i správné načasování. Začíná se už v době, kdy se teploty začnou blížit 10 stupňům Celsia.

Stejně jako lidé nejsou ani stromy imunní vůči chorobám. A ty ovocné zvlášť. Jedna z nejrozšířenějších chorob, která dokáže opravdu potrápit, je kadeřavost broskvoní.

Způsobuje ji houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina diformans). Navenek se projevuje narůžovělými puchýřky na listech, které jsou kvůli nim celé zkroucené. Může se zaměnit s napadením rostliny mšicemi, které vykazuje podobné znaky, protože kvůli sání jsou listy také pokroucené.

Projevuje se narůžovělými puchýřky na listech, které jsou následkem toho zkroucené.

Pakliže však objevíme na spodku listů bělavý poprašek, můžeme si být jisti, že se jedná právě o kadeřavost. Tato choroba stromy natolik oslabuje, že v následujícím roce strom nevytvoří dostatečné množství květních pupenů, což vede ke snížení plodnosti stromu. Strom se sám bránit neumí, pokud vykvete, květy opadají a ty, které zůstanou a jsou opylené, mají deformované plody.

Napadený strom totiž na počátku léta shodí listy, takže je pak slabý na to, aby vyživoval své plody, a tak vznikají zmiňované deformace. Šíření houby napomáhá vlhké a teplé počasí. Ale ani suché počasí expanzi houby nezabrání, protože jí k šíření stačí kapky rosy na pupenech.

Jak se bránit

Bez pomoci důkladného, chemického ošetření to nejde. Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat. Vhodným přípravkem je například Sulka nebo Kuprikol 50.

Jak se dočkat bohaté úrody

Jak na řez jabloní, hrušní, angreštu či rybízu, aby měly hodně plodů

U jabloní, hrušní, rybízu či angreštu je ideální řez v předjaří, pokud nemrzne.

Na jaře se aplikuje druhá dávka postřiku v době, kdy teploty vystoupí nad 10 stupňů Celsia, tedy na konci února nebo začátku března. I tento zásah je nutné opakovat po 14 dnech. V této fázi je vhodné použít například Champion 50WP nebo Kuprikol 50.

Třetí fází ochrany broskvoně je aplikace postřiku týden po prvním jarním dnu, nejpozději však v době rašení terminálních pupenů. Postřiky prováděné později jsou zbytečné, protože nemají žádnou účinnost. Pro jarní ošetření se hodí použití Rubiganu nebo Clarinu.

V době vegetace chraňte stromy před mšicemi a roztoči, protože tito škůdci oslabují stromy a pro boj s chorobami jako kadeřavost potřebuje být broskvoň v dobré kondici.

Pokud se přes celou sérii postřiků objeví napadené listy, je třeba je obrat a zlikvidovat.