Kapková závlaha šetří vodu. Na snímku koncový kapač vhodný i pro truhlíky.

Kapková závlaha šetří vodu. Na snímku koncový kapač vhodný i pro truhlíky. | foto: Gardena

Na zalévání truhlíků sofistikovaně. Elektronika je už za babku

  • 16
Automatické systémy zavlažování byly dřív jen pro solventní jedince. Dnes šly ceny tak dolů, že si radost může udělat každý a přenechat starost o balkonovou zahrádku elektronice.

Pokud jste si nasázeli do truhlíků rajčata, papriky, pažitku, bazalku, oregano, tymián, petrželku, rozmarýn a další kuchyňské bylinky, jste odsouzeni se o ně také starat. Máte dvě možnosti: pořídit si konvičku a pravidelně zalévat, nebo můžete být hračička, spolehnout se na výdobytky moderní techniky a zvolit automatické zavlažování. A mít radost, že něco funguje tak, jak má. Úplně racionální to není, ale jako dárek by to mohlo fungovat.

Základem pokročilého automatizovaného systému je počítač. Nejlevnější část Extol koupíte po internetu už za šest stovek. Přitom už u takového levného přístroje můžete nařídit délku puštění vody, načasování v průběhu týdne. Pro některé domácnosti může být překážkou omezení na 4 bary tlaku.

Není to jediná značka na trhu. Například Mountfield prodává výrobky Hozelock, za tisícovku nabízí jednoduchý časovač, který umožňuje nastavení intervalů zavlažování jednou týdně až čtyřikrát za den.

Větší výběr nabízí Gardena, u nás vyhlášený specialista v hobby segmentu zavlažovacích systémů. Například model Duo Plus za tři tisíce umí odděleně řídit zavlažování ve dvou zónách s různými charakteristikami zavlažování.

Pro malý balkonový systém si můžete vystačit s levným počítačem EasyControl za tisícikorunu, ke kterému by se připojil set hadic s kapkovým systémem zavlažování, kterému se říká Micro Drip.

Pro začátek by nebylo špatné zvolit některou ze startovních sad na vyzkoušení. Ta jednodušší bez počítače stojí asi 1 300 korun, která obsahuje základní prvek systému - upravuje tlak a hadice umožňují zavlažování 20 jednotlivých rostlinek.

"Když se rozhodujete pro pořízení počítače, osobně bych vybral ten, který lze propojit i s čidlem vlhkosti zeminy, případně i s dešťovým čidlem, které zastaví zavlažování, pokud začne pršet," doporučuje Bohdan Drobný ze společnosti Gardena. Podle něj teprve tyto čidla dělají z automatické závlahy dokonalého pomocníka.

"Když systém zjistí, že je půda málo vlhká, tak to sám napraví. V tom je podstata toho, proč si člověk pořizuje automatiku. Jde to i bez čidel, jen s automatikou ušetříte chození s konvičkou, ale teprve s  čidlem systém dotáhnete k dokonalosti," komentuje. Je ale pravda, že tyto čidla zase už tak laciná nejsou. Za každé z nich zaplatíte kolem 1 400 korun.