Takto jsme se připravovali na prázdniny. Podle katalogu drobného zboží

  • 44
Dostal se nám do rukou katalog Sport Obchodu průmyslovým zbožím podniku Drobné zboží. Kdo je dříve narozený, připomene si, s jakým vybavením jsme jezdili k vodě na prázdniny. Bohužel na katalogu není datum tisku a pro který rok platí. To však tehdy nebylo potřeba. Zboží vydrželo v obchodech bez inovace klidně i dekádu. Podle stylu odhadujeme, že je ze sedmdesátých let.

Jen pro připomenutí: podobné prodeje tehdy zaštiťoval takzvaný Obchod průmyslovým zbožím (OZP). Pod OPZ spadaly podniky v rámci ČSSR jako Domácí potřeby a Velkoobchod s průmyslovým zbožím Praha, Drobné zboží a Drogerie. V mateřské společnosti si jednotlivé podniky objednávaly dodávky sortimentu, podle toho se plánovala výroba v rámci státu, případně dovozy ze spřátelených zemí. 

V katalogu nenajdete u jednotlivých položek výrobce, jen kritéria, podle kterých vybrat. Takže když jste chtěli stan „áčko“, našli jste rozměry a základní parametry jako hmotnost. Tehdy se neprobírala odolnost proti vodnímu sloupci a podobné vlastnosti. Prostě se vědělo, že si máte koupit stan Puťák, Jiskra nebo Blaník. Nebo Mamaiu na stanování v Rumunsku či Rozkoš (tam se vešli čtyři lidé). Odpadlo tak to tíživé rozhodování, co koupit. Kdyby to bylo dnes, odpadly by ve vyhledávačích dotazy typu Jak vybrat...

Odhadujeme, že katalog sportovních potřeb, který ukazujeme, se distribuoval někdy v sedmdesátých letech. To ovšem neznamená, že by se tu nenašly i pěkné „buržoazní“ kousky. Klidně jste si mohli objednat i posilovací soupravu za 12 310 Kč. To ovšem tehdy reprezentovalo skoro celoroční výplatu. Anebo motorový člun (taktéž). To gumové nafukovací lehátko se kupovalo za 140–175 Kč. To bylo taky dost, je ale pravda, že vydrželo desetiletí a mnozí ho máme dodnes doma.

Pomůže někdo odhalit, ze kterého roku může být tento katalog? Podělte se s ostatními v diskusi.