Baristka Petra Veselá na kurzu kávy

Baristka Petra Veselá na kurzu kávy | foto: Jana Černá

Kurz kávy je účinná sebeobrana proti nechutné žbrundě z kavárny

  • 109
Jak má vypadat a chutnat dobré espreso a jak správně připravit kapučíno se můžete naučit na kávovém kurzu. Absolvovali jsme lekce mistryně republiky Petry Veselé

Baristka Petra Veselá vám bude šest hodin do hlavy nalívat nejen obrovské množství informací o kávě, ale i litry samotného silného moku. A potom nejenže si už nedáte instantní žbrundu, ale zatoužíte po kvalitním mechanickém presovači. Nebo aspoň kavárně poblíž práce, kde baristé budou umět připravit opravdu kvalitní šálek. Je to totiž umění.

Prozření o kvalitní kávě

Kurz kávy

Kurz vás opravdu dokonale provede základní přípravou kávy. Kdo to s tímhle tmavým nápojem myslí vážně, třeba si chce pořídit domů kvalitní pákový presovač, měl by na kurz zavítat.

Jestli máte ale stroj na kapsle, bude vám stačit, když si k Petře Veselé přijdete vychutnat, jak má správná káva chutnat. Možná ale pak automat poletí do koše.

Přiznávám, jsem milovník čaje. Když si dám kávu, je plná mléka a cukru. Ideálně si v restauraci poručím kapučíno. Nedávno jsem ale poprvé vrátila kávu. Podle baristy byla ale ve špičkové kvalitě. Nehádala jsem se, nebyla jsem si jistá. Rozhodla jsem se raději naučit, jak poznat (a připravit) opravdu dobrou kávu. A to jsem se za šest hodin po boku mistryně ve vaření kávy Petry Veselé vyzkoušela.

Špičková baristka vede kurzy ve své kavárně U Zlatého korálku v Jílovém u Prahy. A na dobrou kávu se k ní sjíždějí zdaleka. Své zákazníky si vychovala.

Naučila je pít kapučíno, které s oblibou připravuje (a sama ještě s větší chutí pije), a ukázala jim, jak má správná káva vypadat a chutnat. Když u ní absolvujete kurz, už si nebudete chtít dávat napodobeninu kávy ve firemní kantýně, kde ji ničí mlýnkem plným usazenin.

Právě dokonalému náčiní věnuje Veselá nejdelší úsek kurzu. Občas zachází do detailů, které jsou pro laika často až příliš "hluboké", ale brzy pochopíte, že pokud je v kavárně nedodrží, dobrý šálek kávy prostě nepřipraví.

Začíná se pěstováním

Kurz začíná posezením u šálku kapučína a povídáním o pěstování a pražení kávy. Možná si řeknete, že si to můžete vyhledat na internetu, ale při praxi se ke svým slovům Petra Veselá často vrací. Třeba když ukazuje rozdíl mezi zrnky arabicy a robusty.

Baristka Petra Veselá

Poznávali jsme různé druhy kávových zrn.

Baristka se také nezapomene zeptat, proč jsme na kurz přišli a jaké očekávání máme. V poklidném nedělním dopoledni jsme se sešli jak profesionálové, kteří dál potřebovali proškolit své zaměstnance, zasvěcení muži se snem otevřít si vlastní podnik, tak i laici, kteří sotva poznají rozdíl mezi americanem a espresem. Nezáviděníhodná situace, kurz musela přizpůsobit všem.

Když jsme se přesunuli za pákový presovač v kavárně, která byla v plném provozu (zákazníci pak místo štěbetání nad dortíkem zvědavě sledují dění za pultem), učila nás Veselá degustovat kávu. Přivonět, zamíchat, hlasitě usrknout, vnímat kyselost i hořké dozvuky.

Připravila správnou, ale i špatnou. Ukázala nám, jak hrubost namletí ovlivní výsledek. A poznala jsem to i já, naprostý amatér prakticky nepoznamenaný kvalitním espresem. Za chvilku jsem už ale kávu měla snad i v uších, ačkoliv jsem jednotlivé srky vydatně zapíjela čistou vodou. Tlak stoupal a hlava mi šla z obrovského množství informací kolem.

Následuje praxe

Po obědě jsme si ve školícím centru zkusili, jak se správně káva připraví. Lektorka nám při našem prvním "profi" šálku vedla ruce, pomáhala nám se šleháním pěny i jejím správným naléváním. Alchymii jsme si pak vyzkoušeli sami.

Zvířátko, anebo strašidlo?

Zdobení kapučína

V silách jednotlivých kurzistů není možné vypít třeba osm šálků, které jsme každý připravil. Z každého hrnečku tak sotva usrknete a někdy ani to ne. Je to na vás, nakolik běžně kofeinujete.

Ohromila mě neuvěřitelná schopnost stále usměvavé Petry, která i při mytí nádobí vnímala, že bylo s konvičkou mléka málo klepnuto, že člověk málo odpustil vodu... Je vidět, že se kávě věnuje už roky a má vše "naposloucháno".

Praxe byla na celém sedmihodinovém kurzu to nejlepší. Legraci jsme si užili hlavně při zdobení. Každý v pěně viděl něco jiného – panáčka, sluníčko, lupiče, piraňu.

Na závěr lektorka vysvětlila, jak přístroje čistit, kdy měnit kameny v mlýnku, jak funguje bojler v presovači. Poradí ale také s výběrem presovače i kam zajít vychutnat šálek tmavého hořkého moku nebo kde koupit nejlepší balíček zrnek. Kávu jsme opustili jen na pár minut při obědě, kdy jsme řešili jídlo. Ještě večer jsem na jazyku cítila kávu a byla jí plná ještě několik dnů.