Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každá gorila je osobnost. Jejich vztahy jsou složité jako mezilidské

aktualizováno 
Mezi gorilami je možná láska na první pohled stejně jako nevraživost. Vztahy mezi nimi se mohou odvíjet podle naprosto neočekávaných scénářů, protože stejně jako lidé mají různé povahy, zvyky i životní zkušenosti.

Šarvátky mezi Shindou a Tadaem trvaly jen jeden den. | foto: Kateřina Jíšová

Od přelomu loňského roku probíhá začleňování samice Bikiry do skupiny goril v pražské zoo (viz například V pavilonu goril panuje erotické dusno, ostatní samice žárlí a šikanují Bikiru). Přes počáteční šarvátky to vypadá, že se mezi stávající samice zařadí a prožije plnohodnotný život včetně mateřství.

Podívejte se na jedno z videí z pavilonu goril. Samci Richardovi se Bikira líbí, proto ji během říje nakrýval tak svědomitě, že už se potvrdila její březost: 

Podobně prožívali ve Dvoře Králové v listopadu 2008 příchod sedmileté Shindy ze Zoo Arnhem. I když v jejím případě vše proběhlo rychleji a překvapivě ideálně.

Shinda se v nové skupině okamžitě zamilovala

Shinda ve Dvoře Králové rychle našla nový domov.

Shinda ve Dvoře Králové rychle našla nový domov.

Když Shinda do Dvora Králové přicestovala, chovatelé se rozhodli, že ji nejdříve seznámí se starší Messy. Tento postup uplatňují v případě, kdy lze předpokládat, že se samice spřátelí; starší a zkušenější samice totiž může svou mladší kamarádku chránit před samcem, který by ji mohl napadnout.

Messy byla vždy velmi dominantní a Shinda naopak ještě skoro mládě, takže bylo téměř jisté, že spolu nebudou soupeřit. Shinda a Messy se seznámily nejdříve přes mříže, a poté, co měla Shinda možnost se i sama seznámit se všemi prostory, byly puštěny k sobě.

Nejdříve se opatrně obcházely a očichávaly. Messy jednoznačně dávala najevo, že ona je tu doma a Shinda se bez problémů podřizovala a respektovala starší samici. K velkému překvapení chovatelů si zcela nečekaně po dvou hodinách obě samice sedly vedle sebe a objaly se.

Jejich velmi hezký vztah se pak potvrdil i při spojení se samcem Tadaem. Shindě se Tadao líbil na první pohled, snažila se ho i svádět, on byl ze začátku trošku nervózní a obě samice několikrát prohnal kolem pavilonu. Messy podle předpokladů skutečně Shindu v těchto šarvátkách bránila. Už druhý den ale napětí zmizelo. Důležité bylo, že Shinda věděla, jak se správně chovat, její mláděcí reakce pomohly celou situaci rychle zklidnit.

Ani Richard neměl žádné problémy, narozdíl od Ponga

Richard s Kambou

Richard s Kambou

Podobně snadný byl i příchod Richarda do Prahy v listopadu roku 2003. "Při začleňování vždy záleží na věku a pohlaví goril," řekla primatoložka Marina Vančatová. Aktuální informace o Richardovi najdete v článku Richard vypadá ve svých devatenácti jako kulturista v plném tréninku.  

"Richard zapadl do pražské skupiny rychle a bezproblémově, protože to byl jediný dospělý samec. Na druhou stranu Pong, který utonul při povodních v srpnu 2002, se začleňoval velmi dlouho a obtížně. To mohlo být dané tím, že byl vychován v lidské společnosti, navíc to byl samec před dosažením pohlavní zralosti a to celou situaci komplikovalo. Přestože se zdálo, že už si zvyká, zůstal před utonutím sám. Nevíme přesně, co se v pavilonu stalo, ale naznačuje to, že jednoduchá situace to nebyla. Začleňování je vždy dlouhodobý proces," konstatuje primatoložka.

Při začleňování goril se nikdy nic neponechává náhodě

Začleňování Bikiry do její nové rodiny v pražské zoo probíhá už téměř sedm měsíců velmi pozvolna, doteď s občasnými šarvátkami, které byly na počátku poměrně intenzivní. Například viz článek s videem Gorilu Bikiru tlupa skoro přeprala, nakonec ji zachránil Richard

Bikira, první den v pavilonu mezi ostatními
Richard připravený zasáhnout v případě šarvátky mezi Bikirou a ostatními...

Vlevo Bikira, první den v pavilonu mezi ostatními, vpravo Richard připravený zasáhnout do šarvátky.

Ve světle příběhů z volné přírody i jiných zoo se ale nejeví jako příliš výjimečné. Viz Teprve když zabil vlastní mládě, začaly ho gorilí samice brát vážně

I když jsou známé případy, kdy celý proces probíhal rychleji a snadněji, není to pravidlem. Kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl k tomu letos v květnu řekl: "Začleňování Bikiry je obtížnější, než jsme předpokládali a odhadnout míru úspěšnosti ještě stále není možné. Ani pětiměsíční interval není dost dlouhé období, aby bylo možné stoprocentně říci, zda proces začleňování skončí úspěchem či nikoli. Podle mého názoru ano, ale bude to ještě hodně dlouhá trať. Z konzultací se zahraničními kolegy, kteří mají nejvíce zkušeností s chovem goril, vyplývá, že nově příchozí samici trvá až tři roky, než se úplně začlení do skupiny a chování všech zvířat je harmonické. Z tohoto pohledu nás opravdu čeká ještě dlouhý proces." Teď už se dá říci, že se začleňování Bikiry daří, viz článek Gorilí samice Bikira čeká mládě, Richard se nesnažil nadarmo.  

Přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami se nedějí náhodně

Komise EPP

O přesunech goril mezi jednotlivými zoologickými zahradami rozhoduje komise Evropského chovného programu ohrožených druhů (EEP) ve spolupráci s evropským koordinátorem. Především je nutné se vyhnout příbuzenskému svazku, který by mohl ohrozit genetickou výbavu budoucích mláďat. Koordinátor ale musí brát do úvahy i povahy jednotlivých goril, stabilitu a harmonii v jednotlivých skupinách, i podmínky v jednotlivých zoo.

Samotné začleňování nové gorily nikdy není ponecháno náhodnému vývoji. Komise EEP zpracovává zkušenosti ze všech svých členských zoo a pro začleňování nových goril do skupiny má i rozsáhlá a podrobná pravidla, tzv. "Husbandry guidelines". Jedním z těch základních je ale vždy respekt k individuální povaze jednotlivých zvířat.

Zatímco v některých skupinách je vhodnější nově příchozí samici nejdříve seznámit se samcem, který si ji oblíbí a pak ji může chránit proti ostatním samicím, jinde může být výhodnější novou gorilu nejdříve seznámit s jednou samicí, a ta se pak může stát její ochránkyní.

V Praze byl zvolen další možný postup – seznámení goril nejdříve skrze mříže (viz K Richardově rodině sebevědomá Bikira neprojevila špetku respektu) a pak spojení celé skupiny dohromady. V takových případech je vhodné jim nabídnout co největší prostor s možností uzavírat jednotlivé části: průchozí ložnice v Praze jsou pro tuto variantu přímo ideální a při začleňování Bikiry do skupiny se osvědčily.

Vždy je při spojování goril potřeba dávat pozor na spoustu zdánlivých drobností. Například jim poskytnout hodně jídla rozházeného volně v prostoru, stejně jako dostatek dřevité vlny a jiných materiálů, se kterým mohou manipulovat, házet a hrát si. Snažit se zajistit jim co největší klid a vyhnout se příliš stresujícím situacím, jakým je pro zvířata například fotografování s bleskem.

Je běžnou praxí, že novou gorilu v prvních dnech doprovází ošetřovatel, na kterého je zvyklá, i to, že se nejdříve sama může seznámit s novým prostorem. Protože i jídelníček goril se v jednotlivých zoo liší, nezřídka si s sebou nová gorila přiváží i zásobu svých oblíbených potravin.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

VIDEO: Gorila Kamba se zotavuje po operaci, celá rodina ji hlídá

Příprava Kamby na vyšetření v anestezii, po kterém následovala náročná...

Nejstarší z goril pražské zoo podstoupila v neděli gynekologickou operaci poté, co ji uprostřed minulého týdne začaly...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz