Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na první jarní den zapalte ohně, signál o návratu jara. Jako Keltové

  1:00
První jarní sobotní noc bude i letos tím správným časem, kdy se skupinky čertů vydají s prvním soumrakem na vrcholy kopců. Tady, obklopeni noční tmou, budou vyčkávat, než k nim z jiného vzdáleného vrcholu přijde světelný signál. Záře s pomocí "keltského telegrafu" proběhne napříč celou Českou republikou.
Na Velké Javořině v Bílých Karpatech to všechno začíná. Odtud se i letos, 22....

Na Velké Javořině v Bílých Karpatech to všechno začíná. Odtud se i letos, 22. 3. v 19.30, vznese k obloze počáteční signál. | foto: www.keltskytelegraf.cz, Martin Stecher

Když jsem se díky jedné ze sociálních sítí dozvěděl o akci Keltský telegraf, zaplavil mne pocit neuvěřitelného nadšení a uznání vůči pořadatelům. A musím uznat, že mne to stále nepustilo. Je to přeci tak jednoduché, přitom tak dokonalé. O strážních ohních, kterými se předávaly napříč rozlehlou zemí signály varující před nebezpečím, nebo informující o pohybu nepřátelských vojsk či příjezdu karavany kupců, jsme přeci všichni někdy v dějepisu slyšeli.

Vybavil se mi kopec u Velkých Bílovic, řečený Zímarka, který stojí na dohled od Pálavy. Dnes tu, obklopena vinohrady, stojí malá kaplička. Jak ale potvrdily vykopávky archeologů, tento kopec žil v myslích lidí už mnohem dřív. Za dávných časů Velké říše římské, v druhém století našeho letopočtu, tu totiž stála strážní věž, vybavená mohutnými kahany ve tvaru lvích hlav.

V případě pohybu "barbarů", což bylo za markomanských časů velmi často, zažehli římští legionáři oheň a varovali tak tábor celé legie ležící u Mušova. I když barbaři, přesněji řečeno naši předkové, teprve brodili řeku Moravu, o třicet kilometrů dál už Římané svolávali jednotlivé kohorty do zbraně. Kopec Zímarka a myšlenka ohňových signálů mne od té doby nepřestala fascinovat.

Už proto, že stejný kopec a shodnou komunikační metodu s úspěchem využívali o šest století později obyvatelé Velké Moravy. O dalších pět století později stejnou cestou běžela i zpráva o prohře vojsk Přemysla Otakara II. na Moravském poli. Nikdy jsem už ale nepřemýšlel nad tím, odkud pochází prapůvodní inspirace fikaných Římanů. A už vůbec mne nenapadlo, že by v současné době někdo  zkoušel na tradici "putujících" ohňů navázat.

Odkaz putujícího světla

Pořadatelem a koordinátorem "znovuzprovoznění" telegrafu, kterému se říká keltský, se i letos stal Vlastimil Hela. Poprvé nápad v celém rozsahu realizoval v roce 2010. Tehdy se podařilo ohňostrůjným čertům obsadit řadu třinácti kopců: počínaje Velkou Javořinou na Moravě přes Vysočinu až k německým hranicím.

Keltský telegraf 2014

Keltský telegraf se letos rozzáří v sobotu 22. března, vysílání z Velké javořiny začne v 19:30. Na většině stanovišť před vysíláním i po něm proběhne nějaký program nebo forma rituálu. Takže zájemcům o účast se vyplatí vyrazit na kopce už v podvečer.

Plán Vlastimila Hely na světelné spojení byl přitom velmi prostý: "V osm večer na Javořině (970 m. n. m.) zapálím nějaký druh bezpečného ohňostroje nebo zprovozním nějaké jiné světlo, a jak doufám, signál uvidí na dalším kopci, u čtyřicet kilometrů vzdáleného hradu Buchlova. Odtud to půjde zase dál, až k Děčínskému Sněžníku (723 m. n. m.), k Valdemaru Grešíkovi. Podle odhadu by měla zpráva projít územím České republiky za nějaké dvě minuty."

A ono to fungovalo! Není tedy divu, že fascinace "propojení" světelným signálem, s jehož pomocí komunikovali naši předkové, se stala rázem velmi populární. O rok později se už k "čertům" hlásilo tolik lidí, že to vystačilo na obsazení 67 kopců. Trasa signálu už nebyla tak přímá, ale rozvětvila se ku Praze, do Jeseníků i do východních Čech. Letos je zatím registrováno 110 kopců a počítá se zhruba s účastí "hodně přes jeden tisíc lidí", jak prozradil Vlastimil Hela, kterého jsme se zeptali na podrobnosti:

Keltové, čerti, telegraf a ohňové signály - jak to jde všechno dohromady?
Keltové využívali kopců a na nich umístěných signálních ohňů pro přenos zpráv a jako výstrahu před hrozícím nebezpečím. Těm z nich, kteří měli tato stanoviště na starosti, se později začalo říkat čerti. Žili u vrcholů kopců, ve skalách a jeskyních a jejich činnost byla různorodá. Kromě zmíněné signalizace měli na starosti blízká pohřebiště i posvátné prostory. Sbírali byliny a léčili, prováděli různé rituály. Hlavně však v jejich blízkosti stále hořel oheň. Ten se pak v pohádkách stal symbolem pekla. Při prvním ročníku v roce 2010 bylo 13 kopců obsazeno novodobými čerty. Jejich poslání se podobalo tomu, které měli jejich dávní předchůdci, jenom v tom, že měli vytvořit světelný signál a ten poslat z kopce na kopec směrem od východu na západ naší země.

Kde se vzal tenhle mimořádný nápad? Co vás vedlo k jeho realizaci?
Nápad sám bych si nepřivlastňoval, pochází totiž od Holgerta Kalweita, německého badatele a spisovatele, mimo jiné autora Keltské knihy mrtvých z roku 2003. Ten tvrdí, že Kelti, nezávisle na tom, jak daleko od sebe jednotlivé kmeny žily, spolu udržovali čilou komunikaci. Jak? V jedné z hypotéz mluví o využívání signálních kopců pro přenos zpráv napříč celým Kelty obývaným prostorem. I díky tomuto propojení mělo prý keltské náboženství stejný směr, bohy i přístup k přírodě a vyhledávání posvátných míst v přírodě samotné. Sám projekt pak vznikl pod patronací časopisu Regenerace, který se keltským tradicím v symbolické podobě věnuje.

Skutečně signál doběhne z jednoho konce Česka na druhý? Za jak dlouho?
Signál na konec skutečně doběhne, v posledních letech mají jednotlivá stanoviště i přesně přidělený čas pro vysílání. Snažíme se tak předejít jistým výpadkům, které mohou například díky nepřízni počasí nastat. Pokud jde o to, jakou nejdelší komunikační trasu se podařilo zatím vytvořit, tak na to odpověď nemám. Ačkoliv se to možná zdá mnohým důležité, většinou brzy pochopí, že o tom to není. Prostě spontánně dochází k vzájemnému mystickému propojení účastníků keltského telegrafu. Jde o napojení přesahující běžný myšlenkový prostor dnešních lidí.

Jde jen o signál, anebo je možné předat i nějakou konkrétní zprávu?
Zatím se jen učíme vůbec navázat spojení, zprávy se neposílají.

Připojí se letos Slovensko? A co případně na druhé straně Němci?
Ano, letos je na Slovensku zaregistrováno pět stanovišť a nyní řešíme jejich napojení. Jedno stanoviště je přihlášeno i z Německa.

Mohou se čtenáři iDNES.cz také zapojit? Popsal byste , jak se člověk může stát čertem, vybrat si kopec, na co se má připravit?
Stačí mít chuť zapojit se a strávit magický večer někde na kopci, vystavený živlům. Loni bylo na některých kopcích i minus devatenáct stupňů, což letos asi nehrozí. Najít si svůj kopec a zaregistrovat se, nebo se k někomu přidat, můžete prostřednictvím stránek www.keltskytelegraf.cz. Najdete tam i rady, na co všechno se připravit, s čím počítat a pak už jen stačí sledovat pokyny organizátorů. Když si prohlédnete mapu Keltského telegrafu, tak ty žlutě značené pozice se momentálně snažíme obsadit. Začít můžete třeba tam.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

23. dubna 2024

V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

23. dubna 2024

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a...

Podzámecká zahrada v Kroměříži je plná energie a inspirace. I za deště

22. dubna 2024  10:42

Nemůžete zabloudit. Na spodní straně náměstí proběhnete mezi domy k zámku s právě opravovanou...

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...