Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíšťata jsou zatím v klidu. Můžete už ale přemýšlet, jak na ně

  9:21aktualizováno  9:21
Klíšťat je dlouhodobě zhruba stejně, přiblížila se ale k městům. "Nejvíc jsou nákazou ohroženi zahrádkáři, chalupáři, chataři, sběrači hub a lesních plodů, cyklisté, rybáři, golfisté a také majitelé psů a venkovních koček," upozorňuje docent Rastislav Maďar, lékař a cestovatel.

Zakousnuté klíště byste měli vyviklat nebo vytáhnout, ne kroutit. Podle odborníků tak můžete eliminovat možnost nákazy lymskou boreliózou. | foto: Profimedia.cz

Dřív se klíšťata v bezprostředním okolí měst s výjimkou jižních Čech a Opavska nevyskytovala, nyní je běžně "chytíte" v městském parku i na dětském pískovišti. A důsledky se bohužel projevují. Průběžně stoupají počty nakažených boreliózou, vloni se výrazně navýšil i počet onemocnění klíšťovou encefalitidou a jejích obětí. 

Čísla jsou neúprosná. Počet pacientů s klíšťovým zánětem mozku byl v Česku loni druhý nejvyšší za posledních 30 let: počet nakažených stoupl na 861 a zemřelo pět lidí, všichni starší 60 let. O rok dříve onemocnělo 569 lidí, tři zemřeli. Více v článku Encefalitidy bylo loni nejvíc za poslední léta, pět nakažených zemřelo.  

Počty případů klíšťové encefalitidy za minulých 10 let

V letech 2002 až 2011 se podle údajů Státního zdravotního ústavu v České republice objevilo následující množství případů klíšťového zánětu mozku:
2002 (601 případů), 2003 (557), 2004 (439), 2005 (579), 2006 (963), 2007 (505), 2008 (584), 2009 (785), 2010 (569) a 2011(861).                     

Prevencí je očkování, do kterého vás nikdo nemůže nutit

Docent Maďar je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, vede od loňského roku Koalici pro podporu očkování a řadu let pracuje jako odborný garant sítě očkovacích center na území České republiky. Situace je podle něj u nás nejhorší v Evropě, nejohroženější skupinou jsou senioři.

Proočkování v ČR

V Česku je očkováno proti klíšťové encefalitidě zhruba 19 procent lidí, hlavně děti.

Ve věku do 12 let je očkováno 36 procent populace, mezi 50 a 59 lety 12 procent a ve věku nad 70 let jen 7 procent.

Hlavním důvodem nárůstu je podle Maďara to, že lidé tráví víc času v přírodě, věnují se turistice či zahrádkaření a příležitostí k nákaze tak přibylo. "V letech 1965 až 1992 byl průměr počtu onemocnění o polovinu nižší než v letech 1993 až 2011, kdy jsme zaznamenali přes 600 infekcí ročně," upřesnil.

Zajímavá souvislost se ukázala v oblastech, kde stoupla nezaměstnanost. Přibylo tam případů nákaz. "Nezaměstnaní si zřejmě přivydělávali sběrem lesních plodů," nabízí Maďar vysvětlení. Počet nakažených podle něj souvisí i se stárnutím populace.

S infekcí se totiž hůře vyrovnávají právě senioři, kteří většinou mají i nějaké chronické onemocnění. Na následky infekce proto také nejčastěji umírají, přitom se chrání očkováním méně než ostatní.

Proč se u nás klíšťatům tak daří

Vyšší riziko nákazy souvisí také s tím, že v Česku jsou pro klíšťata dobré klimatické podmínky, průměrné teploty jen výjimečně klesnou pod sedm stupňů Celsia. Také vzduch má pro ně vhodnou vlhkost a nebývá tu extrémní horko.

Navíc ubylo zemědělsky obdělávaných ploch. A vysoká tráva, zejména na krajích lesíků a podél potoků a vodních ploch, je pro ně nejpříhodnějším místem k žití.

Jak si klíšťata hledají své oběti

- Klíšťata "nelétají", do vzdálenějších míst je přenášejí zvířata a ptáci.

- Klíšťata nevidí, řídí se čichem.

- Teplokrevné tvory detekují podle vydechovaného oxidu uhličitého.

- Číhají na stéblech trávy, aby se přichytila oběti a nasála se její krve.

Jedinou účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je podle docenta Maďara očkování. "Očkovat lze celý rok, očkuje se ve třech dávkách a ochrana pak trvá tři až pět let. Přeočkováním se obnoví." Zdravotní pojišťovny na vakcínu přispívají.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Přírodní zahrada jako divočina, kde se odpočívá i myslí na ptactvo a žáby

Zahrada je ve svahu, nechybí na ní slunce ani stín, daří se tu tedy i kapradí,...

Unavená městským životem začala hledat zahradu, kde by mohla odpočívat, a přitom tam byla za chvilku, když půjde...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz