Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrádní upíři opět v akci. Zopakujte si, jak bojovat proti klíšťatům

S přicházejícím teplem se probouzejí k aktivitě také klíšťata. Nejsou jen otravná, ale můžou vám i vašim psům způsobit i vážné zdravotní problémy. Zopakujte si proto zásady boje proti klíšťatům a připravte se, než sezona vypukne naplno.
Po každé procházce byste měli svého mazlíčka prohlédnout.

Po každé procházce byste měli svého mazlíčka prohlédnout. | foto: Profimedia.cz

Klíště k životu potřebuje čerstvou krev, jejímž zdrojem jsou savci. Jeho hledáčku se nevyhnou lidé, psi ani kočky. Zatím je aktivita klíšťat sice nízká, ale se zvyšujícími se teplotami bude stoupat.

Denní předpověď můžete sledovat třeba na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, kde na podrobné mapě vidíte i aktivitu podle okresů. Jedinci libující si v katastrofických scénářích se mohou potrýznit na stránkách Klíště.cz, kde najdou podrobné statistiky výskytu jednotlivých onemocnění a další fakta pocházející z výsledků průzkumu infikovaných klíšťat.

Berte jako nezvratný fakt, že si váš čtyřnohý kamarád dříve nebo později domů z procházky nevítaného hosta přinese. Klíšťata jsou bohužel i známými přenašeči různých nemocí a nepředstavují hrozbu jen pro lidi, ale také pro vaše čtyřnohé kamarády.

Základem je prevence

V boji s klíšťaty vám nejvíce pomůžou preventivní opatření. Naštěstí existuje celá řada antiparazitních přípravků, které můžete přesně přizpůsobit potřebám vašeho mazlíčka. 

„Na trhu existují antiparazitní obojky, pipety, tabletky, šampóny nebo spreje. Pokud si nejste jistí, jaká forma ochrany je nejvhodnější, poraďte se se svým veterinářem,” radí Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz. Výhodou většiny přípravků je, že chrání také před blechami a dalšími parazity.

Jaké nejčastější nemoci přenášejí klíšťata

Lymská borelióza je infekční onemocnění, které postihuje celý organismus. Způsobují ji bakterie, které útočí na svalový a nervový systém. Nemoc mívá často pozvolný a velmi nenápadný průběh, proto je těžko rozpoznatelná.

Babesióza psů nazývaná také psí malárie je velmi vážné akutní onemocnění, které postihuje červené krvinky. Přenáší ho klíště zvané piják lužnía pro pejsky může být smrtelné. Příznaky se projevují horečkou (vyšší než 40 ° C), nechutí k jídlu, zvracením, tmavou močí, malátností a ospalostí.Více informací o pijákovi v ČR najdete na stránce www.najdipijaka.cz

Ehrlichióza (Anaplasmóza) je závažné bakteriální onemocnění napadající bílé krvinky zvířat ale i člověka a způsobující celkové chřadnutí organismu. Projevuje se horečkou, malátností, nechutenstvím a bolestivostí kloubů., které je obtížné diagnostikovat. Svým průběhem se podobá lymeské borelióze, též napadá mozek a nervovou soustavu. V ČR se vyskytuje vzácně, ale hrozí při cestování do jižní Evropy.

Jednou z nejrozšířenějších forem ochrany jsou obojky. Jsou praktické z pohledu snadné aplikace. 

Obojky zvíře chrání až osm měsíců, je však potřeba obojek zvířeti nesundávat. Obojkům nevadí voda, takže s ním můžete pejska klidně i vykoupat. V přírodních vodách by ale účinné látky z obojku mohly poškodit faunu a floru. 

Pokud je váš pes vášnivý plavec, měli byste radši sáhnout po jiné variantě ochrany. Vadit může také například kočkám, které nejsou zvyklé nosit něco na krku.

Další oblíbenou možností jsou pipety. Ty kromě klíšťat slouží i k ochraně před napadením blechami a všenkami. Aplikace je jednoduchá. Obsah balení nakapete do srsti mezi lopatky. 

Pipetu vybírejte podle váhy vašeho zvířete, jinak látka nemusí účinkovat. Nevýhodou je kratší doba účinku antiparazitní látky. Většinou budete muset aplikaci opakovat po třech až sedmi týdnech. 

Hlavně prohlížet

Většina nemocí přenášených klíšťaty se nepřenese okamžitě. Po každé procházce, venčení nebo práci na zahradě je důležitá kontrola celého těla. Po nalezení klíštěte je nutné ho rychle a bezpečně vyjmout. Je důležité zkontrolovat, zda po odstranění klíštěte nezůstala v kůži jeho hlavička. Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím více snížíte riziko nakažení.

Obdobnou dobu účinnosti mají i spreje. Psy chrání zhruba pět týdnů a kočky čtyři týdny. Aplikují se po celém těle ve směru proti srsti zvířete. Po aplikaci přípravku psa dva dny nekoupejte.

Zajímavou alternativu ochrany proti klíšťatům jsou tabletky. Účinkují podle typu pět týdnů až tři měsíce. 

Tabletky jsou pro psy chutné, někteří veterináři je upřednostňují, protože zvířata je přes trávicí trakt lépe přijímají než jiná antiparazitika. Jejich využití vždy konzultujte, abyste se vyhnuli nepříjemnostem způsobených alergickou reakcí.

Zvíře můžete nechat i očkovat. Cenově je vakcína srovnatelná s předchozími možnostmi. Bohužel psa klíštěte nezbaví, ale „pouze“ ho chrání před nemocí.

Co dělat, když prevence nefunguje?

Bohužel žádný přípravek není stoprocentní. Pokud má váš pes nebo kočka jednou za čas přisáté klíště, nemusí to nutně znamenat, že přípravek nefunguje. Pokud jich denně najdete několik, pak je zcela jistě něco špatně. 

„U každého jedince může být účinnost stejné látky rozdílná. Proto při výběru dejte pozor na použité účinné látky a v případě, že některý přípravek zvířeti nezabral, vyberte jiný s jinou účinnou látkou,“ radí Novotná.

Nepodceňujte oblečení

Při procházkách je třeba vybrat si vhodné oblečení: dlouhý rukáv a kalhoty, vysoké boty a pokrývku hlavy (kšiltovku, čepici, klobouk). Repelentem si nastříkejte nejen kůži, ale i oblečení a boty (vždy se řiďte pokyny výrobce). 

Obrátit se o radu přímo u veterináře radí i David Modrý z Veterinární univerzity v Brně. „Existuje několik forem antiparazitárních přípravků. Doporučuji je pořídit u veterináře, který vám nejlépe poradí, co je pro zvíře vhodné. Přestože jsou přípravky proti parazitům dostupné i na internetu nebo v petshopech, prodavač nemůže posoudit zdravotní stav vašeho psa či kočky a hlavně nemá k dispozici údaje o místní nákazové situaci a o všech možnostech včetně těch nejnovějších řešení,“ vysvětluje.

Oproti tomu zvěrolékař dokáže přesně vybrat potřebnou účinnou látku a doporučit vhodný produkt, protože jednoduše zná vašeho psa, jeho životní styl, prodělaná onemocnění či případné alergie.

Samozřejmě je možné nefunkční antiparazitika u svého prodejce reklamovat. Nikdy je ale nekombinujte. Obsahují účinnou látku přímo danou pro určitou velikostní či váhovou kategorii. 

„Pokud byste podali dvě různá antiparazitika, znamenalo by to navýšení účinné látky. Hrozí tedy předávkování a s tím spojené nežádoucí účinky a zdravotní problémy zvířete,“ varuje Novotná.

Postup pro odstranění klíštěte

  • U vašeho veterinárního lékaře si zakupte speciální pinzetu na odstraňování klíšťat.
  • Pinzetu umístěte co nejblíže k tělové části přisátého klíštěte.
  • Otáčejte pinzetou a uvolněte tak hryzadlovou část těla klíštěte, tzv. hlavičku, zlehka tahejte klíště směrem od těla.
  • Obraťte pinzetu a zkontrolujte, jestli jste vyndali opravdu celé klíště (hlavičku i tělo s nožičkami).
  • Klíště vložte do zkumavky nebo čisté uzavíratelné skleničky předplněné 70% ethanolem a uložte ji do chladničky pro případnou analýzu v laboratoři.
  • Očistěte místo po přisátém klíštěti dezinfekčním roztokem nebo teplou slanou vodou.
  • Nepoužívejte klasickou pinzetu! Tělová část klíštěte se lehce oddělí od hlavové části a zůstane v místě přisátí v kůži nepoškozená. Je pak častým důvodem infekce a následně nutnosti nasazení antibiotické léčby.
  • Pokud máte jakékoliv obavy, zda jste klíště vyndali správně, kontaktujte veterinárního lékaře.

Tohoto malého parazita rozhodně nepodceňujte. Pokud byste u vašeho psa nebo kočky zaznamenali změny chování, může se jednat o příznaky onemocnění. Pak neprodleně vyhledejte veterináře. 

Nemusíte ale panikařit. Dnes již naštěstí existují léky, které vašemu zvířeti pomohou.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...