Klíšťata přenášejí encefalitidu i v zahraničí. Nepotřebují ani vlhko

Jakmile se chystáme na dovolenou k moři či do hor, klíšťata většinou pustíme ze zřetele, za důležitější považujeme opalovací krémy. Jenže ani jižní státy Evropy nejsou klíšťat uchráněny, naopak tam hrozí přenos onemocnění, která „naše“ klíště obecné nepřenáší. Není ovšem nutné propadat panice.
Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní...

Na pijáky, tedy klíšťata rodu Dermacentor, můžete narazit i u nás na jižní Moravě nebo na Slovensku. Jinak je lze potkat nejen v teplejších částech Evropy, ale i ve Spojených státech. | foto: Profimedia.cz

Na klíšťata, která můžete potkat po Evropě, jsme se podívali ve spolupráci s doc. RNDr. Danielem Růžkem, Ph.D z Parazitologického ústavu a doc. RNDr. Janem Votýpkou z Katedry parazitologie PřF UK v Praze.

Klíštěti obecnému (Ixodes ricinus) podle odborníků neuniknete v podstatě nikde v Evropě, jen se jeho vývoj a sezonní aktivita v jednotlivých oblastech liší. „Obecně je pro toto klíště typická aktivita na jaře a na začátku léta a poté během pozdního léta a na začátku podzimu,“ říká docent Růžek.

Vyskytuje se většinou v lesích s bujným bylinným a keřovým patrem, na okrajích lesů a na vlhkých loukách. Je hlavním přenašečem viru klíšťové encefalitidy a spirochét lymské boreliózy, může přenášet i parazitického prvoka Babesia divergens, způsobujícího babesiózu, tedy sporadické, ale často smrtelné onemocnění (více o chorobách, které u nás přenášejí klíšťata, čtěte zde). V jižní a jihovýchodní Evropě navíc přenáší i virus krymsko-konžské hemoragické horečky, dalšího závažného onemocnění.  

Pro celou Evropu platí, že kdekoliv lze potkat klíšťata obecná v zásadě stejně jako u nás. „Ovšem na jihu Evropy jsou klíšťata častěji adaptovaná i na suchá místa bez křovinaté vegetace,“ varuje docent Votýpka.

Další nejčastěji se vyskytující druhy

Stačí vyjet na Slovensko a kromě klíštěte obecného můžete narazit ještě na pijáka lužního (Dermacentor reticulatus), který se na našem území vyskytuje velmi výjimečně, v podstatě jen na jižní Moravě. Od klíštěte obecného se liší tím, že má oči (na bocích zádového štítu) a přenáší tularémii. Kromě Evropy se s klíšťaty rodu Dermacentor můžete setkat i ve Spojených státech.

V jihovýchodní Evropě, na Blízkém východě, ale také v jižním Rusku a v Africe je jako doma Hyalomma marginatum neboli klíšť obroubený. Preferuje místa s nižší vlhkostí vzduchu, jako jsou stepi, savany či řídce zalesněná místa. „Sání klíšťat tohoto rodu je vlivem jejich dlouhého ústního ústrojí bolestivé,“ upozorňuje Růžek. Na druhou stranu si díku tomu můžete přisátého klíštěte dříve všimnout (klíště obecné nemusíte vůbec zaregistrovat, více zde). To se hodí už proto, že je to hlavní přenašeč viru krymsko-konžské hemoragické horečky, což je velmi závažné a potenciálně fatální onemocnění.

Klíšťata rodu Rhipicephalus můžete potkat nejen po celé jižní Evropě, ale i na jihu Spojených států.

Také klíště Hyalomma anatolicum anatolicum je rozšířené v jižní Evropě, na Blízkém Východě, v Malé Asii, jižním Rusku a Indii. Opět jde o přenašeče viru krymsko-konžské hemoragické horečky, jehož sání je poměrně bolestivé. A i tato klíšťata můžete potkat i ve Spojených státech. 

Klíště Haemaphysalis punctata je v Evropě poměrně hodně rozšířené. Setkat se s ním lze od Britských ostrovů po Středozemí a Blízký východ, vyskytuje se i v jižním Rusku, či v Malé Asii. Do kontaktu s ním můžete přijít na pastvinách, okrajích lesů či v lesostepních oblastech a přenášet umí jak klíšťovou encefalitidu, tak i vir krymsko-konžské hemoragické horečky.

„Při cestách na jihozápad i jihovýchod Evropy můžete potkat také klíště rodu Rhipicephalus, která často a velice ráda sají na psech, ale mohou i na lidech,“ upozorňuje na dalšího sajícího parazita docent Votýpka. Klíšťata tohoto rodu opět můžete potkat i při cestě do USA.

Prostředky proti klíšťatům

Vyplatí se vybavit jak preventivně, tak přípravky a pomůckami na vytažení přisátého parazita. Veškeré tyto prostředky (Ixoderm, repelenty i háčky) koupíte on-line na webu Lékárna.idnes.cz.

Uvedené druhy nejsou zdaleka všechny, které můžete na prázdninových cestách potkat. „V zahraničí obecně se vyskytují desítky dalších druhů, které přenášejí leckdy velmi exoticky znějící choroby,“ vysvětluje docent Růžek. 

Proto se prevence vždycky vyplatí, ať jedete kamkoliv. A je všude stejná jako u „našeho“ klíštěte obecného. “Znamená to používat repelenty, prohlížet se, přisáté klíště co nejrychleji vytáhnout,“ dodává Votýpka (jak klíště odstranit, čtěte zde).

Podívejte se, jak správně vytáhnout klíště:

24. června 2008

Kde hrozí jaká nákaza?

V Evropě klíšťata přenášejí zejména klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu (o dalších klíšťaty přenášených onemocněních čtěte zde).

A nejde jen o Evropu, klíšťová encefalitida se vyskytuje i napříč Ruskem až po Japonsko. V oblastech Sibiře se vzácně vyskytuje omská hemoragická horečka, proti které by jako ochrana mělo fungovat stejné očkování jako proti klíšťové encefalitidě.

Velmi závažná může být i tzv. krymsko-konžská hemoragická horečka vyskytující se ve Středomoří, v Africe, východní Evropě, na Blízkém východě a ve střední Asii. V Indii se zase vyskytuje horečka Kjasanurského lesa.

Ve Spojených státech a v Rusku se můžete setkat s ojedinělou, ale mnohdy závažnou encefalitidou Powassan. V USA a v Kanadě klíšťata přenášejí také horečku Skalistých hor a na západě Spojených států a Kanady ještě Koloradskou klíšťovou horečku.

Autor:
  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...