Hladové klíště, číhající na stéble trávy

Hladové klíště, číhající na stéble trávy | foto: Profimedia.cz

Jak moc budou letos klíšťata aktivní a infikovaná, to záleží na počasí

  • 4
Vysoké teploty v únoru i březnu nastartovaly letošní aktivitu klíšťat velice brzy. Znamená to, že jich bude v sezoně hodně? Podle parazitologa záleží na vývoji počasí, horké a suché léto může jejich aktivitu výrazně snížit. Vlhko jim naopak svědčí, dokonce zvyšuje i jejich promořenost a tedy i riziko nákazy.

Konec pracovního týdne provázelo počasí jako víno, přesto je předpověď aktivity klíšťat pro tento víkend relativně nízká. Na sobotu stupeň 2, na neděli dokonce jednička. Vždy aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na našem území najdete na portálu Českého hydrometeorologického ústavu zde.

Může se tedy zdát, že riziko napadení klíštětem je zanedbatelné, přesto se v případě výletů do přírody vyplatí prohlédnout se, zda se na vás přece jen nějaké nepřisálo. Teplo klíšťatům vyhovuje a úplné sucho taky všude není. 

Jaké tedy bude letošní jaro z pohledu aktivity klíšťat?

Než klíště projde všemi stadii přeměny od larvy po dospělce, chvíli to trvá. Před každou přeměnou se totiž klíště musí napít krve od hostitele - ať už je to hraboš, lesní zvěř, venku pobíhající domácí mazlíček nebo člověk. Čím dříve ale panují teploty nad nulou, tím víc klíšťat může dospět do stadia samice, která naklade další tisíce vajíček (více o vývojových stadiích klíšťat čtěte zde).

"Letošní mírná zima určitě svědčila nejen klíšťatům, ale i populacím jejich hostitelů. Důležité také je, že relativně vysoké teploty v únoru a březnu umožnily brzký start aktivity klíšťat a tedy prodloužení celé sezony. Samozřejmě bude také záležet i na podmínkách v průběhu roku, protože extrémně teplé a suché léto či studený podzim mohou aktuální aktivitu klíšťat významně snížit," vysvětluje parazitolog Václav Hönig, který doporučuje odkaz zde na mapový portál zobrazující epidemiologická data, vizualizace matematických modelů aktivity klíšťat, aktivity infikovaných klíšťat i pravděpodobnosti toho, že klíště nese jeden ze sledovaných patogenů.

Podle parazitologa jsou v přírodě již nyní klíšťata plně aktivní. "Počátek jejich aktivity na jaře je řízen zejména teplotou, jako hraniční se udává 5 až 9 °C. Pro přeměnu klíšťat z jednoho vývojového stadia do dalšího, či líhnutí larev, je ale potřeba teplota vyšší a delší časový úsek vyšších teplot," upřesňuje parazitolog (více k tématu například zde).

Na počasí také bude záležet, nakolik budou klíšťata promořená chorobami. "Ideálním počasím pro klíšťata je vlhko a teplo. Také samotné borelie se v infikovaných klíšťatech množí nejlépe v teplém a vlhkém prostředí," konstatuje docent Omar Šerý z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity v Brně.

Mírná zima a brzký začátek sezony tedy ještě nutně nemusí znamenat, že bude po celou sezonu vysoké riziko nákazy. "Bude záležet na průběhu sezony, vývoji aktivity klíšťat a podmínkách pro venkovní aktivity lidí," upřesňuje Hönig. Každopádně je podle něj potřeba doporučit zachovávat klasická preventivní opatření, jako je správné oblečení, repelenty, pečlivá prohlídka těla a okamžité odstranění přichycených klíšťat.

Letos se klíšťata zakusovala i v lednu

Některá pracoviště, která dělají analýzy vytažených klíšťat na infekční onemocnění jako je borelioza nebo klíšťová encefalitida (kde si lze dát vytažené klíště vyšetřit, čtěte zde), tuto zimu dostala "materiál" od svých klientů i v prosinci či v lednu.

Proč klíšťata testovat?

V případě prokázaného napadení klíštětem silně infikovaným lymskou boreliozou lze preventivně nasadit antibiotika, aby se v případě přenosu infekce nemoc zarazila v samém prvopočátku. "To má opodstatnění, pokud je klíště testované moderními metodami. Léčbu antibiotiky u osob, jejichž přisátá klíšťata byla infikována pouze slabě, bych nedoporučil," upřesňuje docent Omar Šerý.

V praxi lékaři většinou nenasazují žádné léky, dokud se v krvi pacienta neobjeví protilátky, což může trvat i řadu týdnů. V tu chvíli už ale nemoc může být rozběhnutá v akutním stadiu (více zde).

"Letos nám přišla poštou první klíšťata na vyšetření už 13. či 19. ledna a od poloviny března je evidentní, že se rozbíhá sezona. Tuto zimu tedy klíšťata moc neodpočívala," řekla Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean. Ta letos chystá pro své klienty novinku - každý jejich klient bude mít osobní elektronickou kartu se záznamy o všech vyšetřených klíšťatech, která kdy do laboratoře zaslal. 

"I k nám do laboratoře GEN-TREND přišly vzorky klíšťat na vyšetření prakticky v zimě. Poslední vzorek z roku loňského byl doručen 5. prosince, první letošní 7. března," konstatuje Hönig. "Nicméně víme, že klíšťata mohou být v některých oblastech aktivní i v prosinci či lednu, záleží na lokálních podmínkách. Například kolegům v Berlíně se v zimě 2006/07, která ani nebyla tak extrémně teplá jako letošní, podařilo v místním lese prokázat aktivitu klíšťat od září až do dubna."

Také v brněnské laboratoři Elisabeth Pharmacon (která pozitivní vzorky současně zařazuje do druhů rodu Borrelia a vyvíjí nové DNA diagnostické 

Proti klíšťatům

Prostředky proti klíšťatům nyní nově najdete na portálu Lékárna.idnes.cz

soupravy pro diagnostiku lymské boreliózy pro humánní účely) tuto zimu zaznamenali zhruba pouze dvouměsíční pauzu. "Klíšťata na testování nám lidé zasílali téměř do poloviny prosince a od poloviny února už nám přicházejí další," uvedl Omar Šerý.

Začátek sezony klíšťat není sám o sobě důvod k panice, jen je dobré počítat s tím, že klíšťata už zase číhají na své oběti a prevence je na místě. A to jak u dětí či dospělých, tak u domácích mazlíčků. Až pořádně zaprší, začnou se klíšťata aktivovat mnohem víc.