Klíště vás může nakazit, aniž byste vůbec tušili, že z vás sálo

Jediná samice klíštěte naklade do půdy až tři tisíce vajíček. Z těch se líhnou malinkaté larvy, které už přenášejí boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Pak se své oběti zase pustí, takže si jejího přisátí ani nemusíte všimnout. Nezbývá, než se chránit repelenty a pečlivě se prohlížet.
Samice klíštěte číhající na svou oběť.

Samice klíštěte číhající na svou oběť. | foto: Profimedia.cz

Nepočítáme-li stadium vajíčka, má klíště tři vývojová stadia – larvy, nymfy a dospělce – a bohužel všechny tři mají spadeno na krev a všechny tři mohou na svou oběť přenést některou z nebezpečných infekcí. Víc informací najdete v článku Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.  

Vývoj klíštěte trvá v našich podmínkách dva až tři roky; aby dospělo a bylo schopno rozmnožování, tak se musí v každém svém vývojovém stadiu napít krve zvířecí či lidské oběti. Každé jeho přisátí přitom pro jeho oběť představuje možný přenos nebezpečné infekce. Že jde o reálnou hrozbu, dokládají i aktuální data Státního zdravotního ústavu, viz Encefalitidou se letos nakazilo nejvíc lidí za posledních osmnáct let.

Přisát se na vás skutečně může i larva či nymfa klíštěte

Z vajíček vylíhnuté larvičky mají jen tři páry nohou a měří necelý milimetr (cca 0,8 mm). Nymfa už je o něco větší, měří 1,2 až 1,5 milimetru a má čtyři páry nohou. Aby se larvy mohly přeměnit do stadia nymf a posléze v dospělce (samce nebo samice schopné rozmnožování), potřebují potravu v podobě krve. Je celkem lhostejné, jestli je zdrojem krve ještěrka, drobný hlodavec, pták nebo člověk.

Takto klíště číhá na svou oběť. Může jím být jakýkoliv savec včetně člověka, případně plaz.
Detail hypostomu se zpětnými háčky, kterým se klíště přisává ke své oběti. Proto je tak obtížné klíště vytáhnout.

Takto, číhající na listech travin, klíště vyhlíží svou oběť, jejíž krev potřebuje jako potravu. Může jí být jakýkoliv savec včetně člověka, případně plaz. Vpravo detail hypostomu (sacího ústrojí) se zpětnými háčky, kterým se klíště přisává ke své oběti. Proto je tak obtížné klíště vytáhnout.

Pokud jde o člověka, pak miniaturní velikost larev a nymf klíštěte v kombinaci s faktem, že se nejraději přisávají na co nejjemnější a pokud možno i vlhčí místa pokožky (to znamená v podpaží, na břiše, v tříslech, v podkolenních jamkách, případně za ušima či ve vlasech), jen nahrává tomu, že se mohou přisát a zhruba za dva dny se pustit, aniž byste o tom vůbec měli tušení.

Jak saje klíště

Vlastní sání se skládá ze dvou fází: nejprve klíště pomalu přijímá hostitelovu krev. Přitom mu pomáhá přítomnost sekretu slinných žláz obsahujících antikoagulancia, tedy látky tlumící srážení krve, a cytokiny a prostaglandiny, které omezují hostitelovy obranné reakce. 

Druhá fáze nastupuje po 24 až 48 hodinách a provází ji rychlé sání krve, během něhož dochází k intenzivní sekreci slin klíštěte. Pokud je klíště nositelem původců infekce, v dalších hodinách se silně zvyšuje riziko přenosu infekce do krevního řečiště hostitele.

Komár štípnutím boreliózu nepřenese

Pokud někdo onemocní boreliózou a není si vědom toho, že předtím měl přisáté klíště, pravděpodobně to opravdu pouze netušil. "Přenos komáry a muchničkami je totiž velice nepravděpodobný vzhledem k velice krátké době, po kterou tento hmyz saje. Zato mohou boreliózu přenést i nejmenší stadia klíšťat, tedy larvy menší než jeden milimetr, které ani sáním příliš nezvětší svůj objem. A vzhledem k tomu, že sliny klíštěte obsahují složky potlačující svědivou reakci, může zůstat zcela nezpozorována, nasaje se a poté se pustí," vysvětluje doktorka Burýšková, která se zabývá vyšetřováním vytažených klíšťat. "V praxi jsme u vyšetřovaných larev klíšťat našli jedince pozitivní na borelie, ehrlichie i klíšťovou encefalitidu."

V komárech a jiném létajícím hmyzu byly sice borelie nalezeny také, i když ve velmi malém procentu případů (zhruba 1,6 %). Přenos na člověka ale zatím prokázán nebyl a odborníky je odmítán. Potvrzuje to i MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických chorob FN Na Bulovce v Lékařských listech Zdravotnických novin: "Dlouho se diskutovalo o možném přenosu hmyzem, avšak nyní je přímý přenos prostřednictvím hmyzu odmítán. Vyloučený ale není přenos mikrooděrkami. Borelie, které se z těla hmyzu mohou dostat na kůži při rozdrcení těla hmyzu, mohou aktivním pohybem proniknout do makroorganismu."

Za jak dlouhou může dojít k přenosu infekce ze sajícího klíštěte na člověka? "Ani přes různé studie na toto téma vám nikdo neudá konkrétní dobu. Nikdo vám neřekne, že pokud jste měli klíště přisáté "jen" tolik a tolik hodin, že můžete být bez obav. Ale obecně u přenosu viru klíšťové encefalitidy stačí podstatně kratší doba než u přenosu borelií, tam je potřeba delší čas přisátí. Často uváděných 24 hodin je podle mě příliš nadneseno. Rozhodně ani kratší doba přisátí, třeba i méně než šest hodin, přenos nevylučuje," tvrdí Burýšková.

Nezbývá než nepodceňovat prevenci

Klíšťatům nejvíce vyhovuje, když se po vedrech ochladí, případně spadne i pár kapek, takže je vlhko, jako třeba právě v těchto dnech. Viz loňský článek z počátku června Klíšťata se třesou na své oběti, číhají v trávě i na větvích stromů.

Bez ošetření repelentem byste v podstatě neměli vstupovat do rizikových oblastí. Stejně tak je velice důležité se ihned po návratu z přírody důkladně prohlédnout a přisátá klíšťata co nejdříve odstranit. Proti klíšťové encefalitidě se mohou nechat naočkovat děti i dospělí, u boreliozy ovšem tato možnost není.

Před vytažením klíštěte místo přisátí dezinfikujte.
Klíště byste při vytahování neměli zmáčknout, aby nedošlo k vyvržení obsahu klíštěte (včetně případných borelií) do rány. Proto se klíště doporučuje vytahovat kartou opatřenou zářezem, případně háčkem se stejným zářezem jako na snímku.
Karta se zářezem je pomůckou, která vám pomůže klíště vytáhnout co nejšetrněji. Jednoduše ho podeberete tak, aby zapadlo do zářezu a vytáhnete, aniž byste ho zmáčkli.
Karta se zářezem je pomůckou, která vám pomůže klíště vytáhnout co nejšetrněji....

Před vytažením klíštěte místo přisátí dezinfikujte. Klíště byste při vytahování neměli zmáčknout, aby nedošlo k vyvržení obsahu klíštěte (včetně případných borelií) do rány. Proto se klíště doporučuje vytahovat kartou opatřenou zářezem (dole), případně háčkem s podobným zářezem (nahoře).

Na vytažení klíštěte se doporučuje použít kartu (eventuelně háček) se zářezem. Tou klíště podeberete, aby se v zářezu zaseklo a pak jde vytáhnout, aniž byste ho zmáčkli. Speciální karta se dá sehnat na internetu nebo v některých lékárnách. 

Rady, jak si klíšťata udržet co nejdále od domu a vlastní zahrady najdete v článku Klíšťata začínají útočit, držte si je dále od domu a zbavte se jich i na zahradě.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...